Wycieczki rowerowe

Lubelskie, Poleski Park Narodowy

napisany przez Agata

Polesie – wśród bagien, lasów i łąk

(V 2021)

Lubelskie na weekend

Jesteśmy w Lubelskiem, na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej.

To Polesie, czyli geograficzno-historyczna kraina leżąca dziś na terytorium trzech państw – Ukrainy, Białorusi i Polski. To równina w dorzeczu Prypeci i Bugu.

Są tu bagna, torfowiska, jeziora krasowe i lasy.

Symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest żuraw. Okoliczne łąki są mekką miłośników ptaków podczas jesiennych zlotowisk. Wiosną natomiast korony drzew i moczary aż kipią od ptasich treli, pogwizdywań, ćwierków, kwaków i pohukiwań.

Mamy tu kilka ścieżek przyrodniczych poprowadzonych kładkami nad bagnami i torfowiskami. Wiosną bagna te zniewalająco kwitną. Na jeziorach hałaśliwe mewy i rybitwy wysiadują jaja lub karmią wiecznie głodne młode. Spotkać tu można liczne czaple, bociany, łabędzie oraz gęsi gęgawy.

Nad torfiankami krążą co prawda zatrważające chmary krwiożerczych komarów, ale zamieszkują je też liczne żaby oraz… żółwie błotne.

W weekend na ścieżkach i kładkach spotkacie dużo ludzi, w tygodniu cisza i spokój 😊.

Poleski Park Narodowy to jeden z najmłodszych Parków Narodowych w Polsce. Powstał dopiero w 1990 roku, chociaż koncepcje jego utworzenia wysuwano już w latach 30-tych XX wieku. Potem jednak przyszła wojna a po niej inne plany zagospodarowania tego obszaru. Na Polesiu przeprowadzano wówczas liczne prace melioracyjne związane z budową kanału Wieprz-Krzna. W latach 70-tych XX wieku rozpoczęto wydobycie węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zanim więc Park powstał upłynęło wiele czasu i wielu ludzi pracowało nad jego powołaniem. W międzyczasie udało się objąć ochroną rezerwatową pojedyncze, szczególnie cenne tereny – Durne Bagno, Jezioro Moszne,  Jezioro Długie, Torfowisko Orłowskie.

Źródło: Parki Narodowe -Poleski Park Narodowy

Jak spojrzymy na mapę to Poleski Park Narodowy nie ma zwartej, jednolitej powierzchni. Wygląda raczej jak nieregularna plama rozlanego atramentu, a jeden fragment zupełnie jest oddzielony od całości. Trudno bowiem było likwidować istniejące wsie albo pozbawić je dróg dojazdowych. Tam jednak gdzie nie mamy Parku Narodowego mamy Poleski Park Krajobrazowy. Tak więc niech nie zdziwi Was fakt, że jadąc po tych terenach będziecie mieli co chwila tabliczkę oznajmiającą, że właśnie wkroczyliście na teren Poleskiego Parku Narodowego albo Poleskiego Parku Krajobrazowego.

Zwiedzanie Poleskiego Parku Narodowego

Ścieżki przyrodnicze

Na terenie Poleskiego Parku Narodowego zostało wyznaczonych kilka ścieżek edukacyjnych. Opatrzone są one tablicami informacyjnymi. Prowadzą przez ciekawe przyrodniczo tereny i co najważniejsze pozwalają dojść tam, gdzie dojść by się nie dało. Są to bagna, torfowiska, zarośnięte jeziora, spleje i olsy – dlatego właśnie w Poleskim Parku Narodowym chodzi się w dużej mierze po kładkach i pomostach.

Szlaki rowerowe i piesze

Na terenie Poleskiego Parku Narodowego oraz Poleskiego Parku Krajobrazowego (będąc tam te dwa obszary trzeba traktować jako jedność) są też ścieżki rowerowe i inne szlaki piesze. Tutaj drobna uwaga – nie warto z nich schodzić, bo wokół bagna 😉.

Bardzo ciekawą opcją jest EKO-SZLAK „URSZULIN-PEREHOD”.

To pierwsza trasa rowerowa łącząca wszystkie ścieżki przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego (oprócz ścieżki Czahary). Miejscami w terenie co prawda gdzieś zanika, znaki rozpływają  się jak we mgle albo trzeba mocno liczyć na dobre przerzutki grzęznąc w łąkowych błotach – ale trasa jest i to najważniejsze. Na mapach już dopieszczona, myślę więc że to tylko kwestia chwili jak i w terenie wszystko znajdzie się na swoim miejscu 😉. Jest to w każdym razie niesamowicie wygodna opcja. My mieszkając w Jamnikach zarówno do południowych krańców jak i północnych docieraliśmy właśnie na rowerach. Potem zostawialiśmy je spięte przed wejściem na ścieżkę przyrodniczą. Szliśmy na spacer, a po powrocie jechaliśmy dalej. Niestety trochę brakuje stojaków rowerowych dla takiej opcji – ale myślę, że to też kwestia czasu.

Czas

Pora roku – dowolna. Tutaj okrągły rok jest pięknie, każda pora roku wnosi coś niesamowitego w tutejszy krajobraz. My wybraliśmy majową wiosnę.

Dzień tygodnia – zdecydowanie polecam unikać weekendów. W dni powszednie można w spokoju obcować z niezwykłą naturą.

Pora dnia – oczywiście najlepiej ranek albo wieczór

Jak się ubrać

Nawet jeśli żar leje się z nieba trzeba założyć długie spodnie i koszulę z długim rękawem. Komary nie odpuszczają! To są mokradła – ich raj 😉

Mapy

Zdecydowanie polecam zakupić mapę Poleskiego Parku Narodowego (w sprzedaży np. w Urszulinie w Dyrekcji Parku, 3zl). Sama nawigacja tu nie wystarczy, zwłaszcza że ten obszar pod względem ścieżek i szlaków jest jeszcze trochę białą plamą w googlemaps. Nam sprawdziło się znakomicie kombo mapa papierowa i aplikacja WindyMaps.

Bilety

Większość ścieżek przyrodniczych w PPN jest płatnych. Bilety można zakupić w Dyrekcji Parku (Urszulin), w Muzeum PPN (Stare Załucze) lub online. Cennik i godziny otwarcia TUTAJ

 

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE POLESKIEGO PARKU NARODOWEGO

Ścieżki przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego to kraina jak z Avatara. To jest zupełnie inny świat, w który się człowiek zanurza na chwilę, a potem wychodzi na drogę, do wsi i jest znowu u siebie. Chodząc po nich obcuje się bezpośrednio z przyrodą, której nie zobaczymy gdzie indziej. Jest tu miejscami mrocznie, miejscami słonecznie. Miejscami monochromatycznie, miejscami kolorowo. Cały czas jednak jesteśmy w środku tego świata – nie oglądamy go z perspektywy, w panoramie. Krok za krokiem przemierzamy tę niesamowitą  krainę, a oplatające nas zewsząd odgłosy i zapachy potęgują jeszcze wrażenie niesamowitości.

Opisy wszystkich ścieżek, opcje noclegu, jedzenia oraz inne informacje praktyczne TUTAJ

 

Inne opcje wycieczek rowerowych: Na dwóch kółkach

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x