Pustelnia Sawy

Pustelnia św. Sawy

Św. Sawa twórca i pierwsza głowa Serbskiej Cerkwi Prawosławnej – patron Serbii. Miał on swoją pustelnię, w której podobno dość często przebywał i pisał swoje teksty religijne. Była ona zawieszona wysoko w górach, wmurowana w skałę.

Aby tu trafić trzeba jechać jakieś 7 km z Monastyru Studenica drogą nr 30. W miejscu, w którym zaczyna się czerwony szlak pod górę stoi wyraźna tablica – pustelnia dolna: 1,5km, 30min ; pustelnia górna: 3,5km, 80min. Pustelnia usytuowana jest na pionowym skalnym klifie góry Radočelo. 

W dolnej pustelni znajduje się źródło ze świętą wodą, która leczy wszelkie choroby. W górnej znajduje się kamienna cerkiew św. Jerzego (Pridvorica), kaplica oraz właściwa pustelnia. Zamieszkiwali ją różni zakonnicy. Na teren górnej pustelni wchodzi się przez kamienną bramę z drewnianymi drzwiami (otwarta).

Byliśmy tam zupełnie sami – tylko my, skała, kamienna świątynia i wiatr. W dole rzeka Studenica i pola. Ale to niebawem się zmieni… Już prowadzone są prace, już stoją rusztowania, już zrobiono barierkę.

 

O innych odwiedzonych przez nas monastyrach w Serbii przeczytasz TUTAJ

Wszystkie wpisy o Serbii znajdziesz tutaj: SERBIA

(sierpień 2018)

 

Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊