Mazowieckie

Radziejowice – pałac i park

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

45km na południe od centrum Warszawy, nad niewielką rzeczką Pisią Gągoliną leży siedziba rodu Radziejowskich. Klasycystyczno – romantyczny pałac, neogotycki zameczek, modrzewiowy dwór szlachecki, kuźnia, czworaki i willa szwajcarska, całość otacza angielski park krajobrazowy. To wręcz idealne miejsce na spokojne, weekendowe popołudnie – na spacer, na kawę… 😊.

Trochę historii

Historia Radziejowic jako siedziby rodu sięga XV stulecia. Pierwszymi znanymi właścicielami był Andrzej – protoplasta rodu Radziejowskich, poddany książąt mazowieckich oraz jego syn – wielki orędownik przyłączenia Mazowsza do korony.

Kolejny z rodu – Stanisław Radziejowski, senator, wojewoda i starosta, właściciel Kampinosu, Bolimowa, Wilkowa i Mszczonowa – przyczynił się do znacznego wzrostu znaczenia majątku i jego rozbudowy.

W następnych stuleciach Radziejowice należały do Prażmowskich, Ossolińskich i Krasińskich. Ci ostatni na przełomie XVIII i XIX wieku przeprowadzili gruntowną modernizację całego majątku – parku oraz poszczególnych budowli. To właśnie po tej przebudowie Radziejowice zyskały wygląd taki, jakim możemy cieszyć się dziś.

Trzeba przyznać, że na przestrzeni lat i stuleci było to miejsce znane i lubiane wśród ówczesnej socjety. Gospodarze gościli w swojej siedzibie aż trzech polskich władców: Zygmunta III Wazę, Władysława IV i Jana III Sobieskiego.

Pod koniec XIX wieku i na początku XX Krasińscy pragnęli stworzyć z Radziejowic intelektualny i kulturalny salon Warszawy. W tamtych czasach bywali tu m.in. Narcyza Żmichowska, Henryk Sienkiewicz, Juliusz Kossak, Jarosław Iwaszkiewicz czy Józef Chełmoński.

Podczas II wojny światowej w Pałacu mieścił się szpital dla żołnierzy niemieckich.

Od 1965 roku Pałac w Radziejowicach funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej. Przez 30 lat stałym rezydentem był tu Jerzy Waldorff.

 

Zwiedzanie

 Pałac

Pałac, jako reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich wzniesiono już w XV wieku. Był on wówczas dużo większy, podobno mógł pomieścić aż 1000 gości. Stał na miejscu dzisiejszej Willi Szwajcarskiej.

Barokowy pałac postawił na początku XVII wieku wspomniany wyżej Stanisław Radziejowski a przebudował na przełomie XVIII i XIX wieku Kazimierz Krasiński. Wtedy to właśnie pałac przybrał obecny, klasycystyczno – romantyczny kształt. Twórcą był zaś Jakub Kubicki – nadworny architekt króla Stanisława Augusta.

Obecnie w Pałacu znajduje się stała ekspozycja prac Józefa Chełmońskiego.

Godziny otwarcia galerii i cennik TUTAJ

W pałacu znajdują się także apartamenty oraz pokoje gościnne, recepcja i jadalnia pałacowa.

Zameczek

W miejscu, gdzie teraz znajduje się Zameczek, pierwotnie stała wieża mieszkalna wzniesiona przez Andrzeja Radziejowskiego a następnie rozbudowywana przez kolejne pokolenia.

Pod koniec XVIII wieku była to już jednak tylko malownicza ruina, odbudowana w XIX stuleciu według projektu Kubickiego w stylu neogotyckim.

Dziś znajdują się tu przestronne apartamenty hotelowe.

Willa Szwajcarska

Powstała ona w latach 60. XX wieku na potrzeby nowopowołanego Domu Pracy Twórczej.

Dziś w części służy administracji Pałacu, mieści także pokoje hotelowe.

Park

Poszczególne budowle i budynki zatopione są w przestronnym parku krajobrazowym w stylu angielskim.

W okresie renesansu park w Radziejowicach zagospodarowany był w stylu włoskim. W XIX wieku, podczas wielkiej modernizacji majątku, został on przekształcony w park krajobrazowy w stylu angielskim. Nabrał swobody i luźnej struktury, nieregularnych kształtów i asymetrii. 

Spacerując po nim spotykamy co i raz jakieś wiekowe drzewo – na listę pomników przyrody wpisane są aleja lipowa i jesionowa. Wiosną zniewalająco pachnie tu czeremcha. I te połacie czosnku niedźwiedziego… Można przysiąść na ławeczce, można na jakiejś kłodzie lub po prostu na trawie. Pełna dowolność 😊

 

Po przeciwnej stronie ulicy, niejako za „murami”, znajdziemy dalszą część zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach.

 

Dwór Modrzewiowy

Dwór powstał mniej więcej w połowie XIX wieku i był kiedyś centralną częścią folwarku i siedzibą administratora majątku, w skład którego wchodziła kuźnia,  cegielnia, oddane w dzierżawę karczmy.

Dziś w Dworze Modrzewiowym znajdują się pokoje gościnne.

Czworaki

Dawniej były to budynki mieszkalne przeznaczone dla służby pracującej w pałacu, dziś mieszczą się w nich pokoje gościnne.

Kuźnia

Dawna kuźnia służy dziś jako miejsce bankietów, warsztatów czy konferencji. 

 

Jak tam dojechać

Z Warszawy trzeba wyjechać trasą S8 na Katowice. Zjazd DW579 na Grodzisk Mazowiecki, Radziejowice. Pod pałacem jest kilka miejsc parkingowych wzdłuż ulicy. Wejście główne jest od ul. Sienkiewicza , natomiast mniejsza brama do parku znajduje się od ul. Głównej.

 

W pobliżu warto odwiedzić

Ojrzanów pałac i park: 18km

– Winnica Dwórzno: 13km

Skulski Las: 15km

 

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

 

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x