Redyk w Szczawnicy

Jesienny redyk

Redyk, czyli spęd owiec z hal na zimę (jesienią) lub wyprowadzenie ich na hale (wiosną).

12.10.2019 miał miejsce w Szczawnicy jesienny redyk. Jadąc w Pieniny nie wiedzieliśmy o tym, nie jest to bowiem impreza szeroko rozpropagowana, choć doroczna. Wzmianki można było znaleźć w lokalnej prasie czy zasięgając języka na ulicy. Większość informacji (razem ze zdjęciami) pojawiła się zresztą już po fakcie 😉. Tak czy siak ogarnęliśmy temat na miejscu i w sobotę z rana ruszyliśmy do Szczawnicy.

Około południa (teoretycznie o 11:30, ale był lekki poślizg) 2000 owiec i baranów przemaszerowało główną ulicą Szczawnicy. Przemarszowi towarzyszyły zespoły folklorystyczne oraz górale i góralki w tradycyjnych strojach jadący na wozach ciągniętych przez konie. Ze stadem szli oczywiście bacowie i juhasi oraz psy pasterskie. Nie zabrakło też i turystów, którzy najpierw grzecznie stali po bokach, a potem ochoczo wmieszali się w tłum i razem z wełniastymi bohaterami dnia parli do przodu. Pochód kończył się w Szczawnicy przy sklepie Biedronka, gdzie owce zostały zamknięte w zagrodzie i czekały na swych właścicieli.

Uwaga! Trzeba się sprawnie orientować. Owce zasuwają bardzo szybko, więc chwila nieuwagi, jakaś za długa przymiarka z aparatem i w kadrze są już sami gapie 😉.

 

Inne atrakcje Pienin oraz gdzie spać i gdzie zjeść znajdziesz we wpisie: Pieniny – weekend wśród legend…

(październik 2019)

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊