Mazowieckie Warszawa

Rezerwat Przyrody Morysin

Rezerwat Przyrody Morysin ruiny pałacyku
napisany przez Agata

W Wilanowie, niejako ukryty za pałacem, znajdziemy dawny romantyczny park. Dziś to rezerwat przyrody, gdzie pośród gęstwiny drzew można dostrzec ślady dawnej historii.

To niezwykle urokliwe miejsce, idealne na spokojny spacer będący dopełnieniem wizyty w pałacu i parku w Wilanowie.

My wybraliśmy się tam wiosną.

(maj 2024)

Trochę historii

Morysin – nazwa tego miejsca pochodzi od imienia wnuka Stanisława Kostki Potockiego – Maurycego, nazywanego Morysiem. Ale po kolei…

Za czasów panowania Jana III Sobieskiego znajdował się tu zwierzyniec, gdzie hodowano daniele i polowano. Dopiero na początku XIX wieku Stanisław Kostka Potocki wraz z żoną Aleksandrą stworzyli tu romantyczny wodny park krajobrazowy z charakterystycznymi dla tego rodzaju założeń budowlami takimi jak pałacyki, rzeźby, kamienne pergole itp.

Morysin dziś

To bardzo cenne przyrodniczo siedlisko, które od 1996 roku chronione jest prawem jako rezerwat. Dziś panują tu wiekowe, potężne i majestatyczne topole białe i czarne oraz jesiony wyniosłe. O wartości tego miejsca stanowią też ogromne ilości martwego drewna w różnym stanie rozkładu, które są siedliskiem dla grzybów oraz owadów drewnojadów. Te z kolei są pokarmem dla ptaków.

Ponadto szlak prowadzi pomiędzy Kanałem Sobieskiego z jednej strony, a rozlewiskami rzeki Wilanówki z drugiej. Odbijające się w wodzie korony drzew wyglądają po prostu pięknie.

Z dawnych budowli nie zachowało się wiele. Idąc ścieżkami znajdziemy ruiny rotundy pałacyku z 1811 roku projektu Stanisława Kostki Potockiego i Christiana P. Aignera, pozostałości domku dozorcy autorstwa Franciszka Marii Lanciego oraz dobrze zachowaną drewnianą gajówkę.

Poza terenem rezerwatu znajduje się jeszcze jedna zachowana budowla z dawnych lat – to neogotycka brama wjazdowa z 1846 roku zaprojektowana przez Henryka Marconiego.

Położenie i dojazd

(Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)

Rezerwat leży w dzielnicy Wilanów, po drugiej stronie starorzecza Wisły (Jezioro Wilanowskie), w widłach kanału Sobieskiego i rzeki Wilanówki. Od ul. Vogla poprowadzony jest szlak, który wygodnym duktem przeprowadza nas najpierw wzdłuż Jeziora Wilanowskiego – z widokiem na pałac i ogrody na drugim brzegu, a następnie wprowadza na teren rezerwatu. Na drugim końcu jest mostek nad Kanałem Sobieskiego, po przekroczeniu którego wychodzimy na polną ścieżkę prowadzącą do ul. Łuczniczej. Szlak nadaje się do jazdy rowerem.

Aby dotrzeć do ruin bramy wjazdowej trzeba ze szlaku odbić w prawo (mniej więcej w połowie drogi pomiędzy ul. Vogla a granicą rezerwatu, vis a vis pałacu). Ścieżka jest dobrze widoczna i wygodna, chociaż trzeba przekroczyć kilka powalonych w poprzek drzew.

Zwiedzanie

Wstęp bezpłatny. W rezerwacie dozwolone jest poruszanie się tylko po wyznaczonym szlaku.

Trasa spod pałacu w Wilanowie (ul. Stanisława Kostki Potockiego, następnie ul. Vogla), odbicie w szlak przy ul. Vogla, przejście do granic rezerwatu, a następnie do wszystkich jego zachowanych obiektów historycznych, przejście przez mostek na Kanale Sobieskiego i powrót ul. Łuczniczą pod pałac to spacer ok. 8km.

 

Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x