Schwendenlöcher

To malowniczy labirynt skalny w Parku Narodowym Saksońskiej Szwajcarii.

Trasę tę warto rozpocząć od strony mostu Bastei. Do pokonania mamy bowiem 900 schodów! Idąc niebieskim szlakiem od strony Bastei schodzimy w dół.

Ścieżka wiedzie wśród niesamowitych formacji skalnych, ostańców i nawisów. Wszystko zatopione jest w wilgotnym mikroklimacie, tak charakterystycznym dla tego typy miejsc. Omszałe kamienie i konary drzew, wielkie paprocie aż lśnią od kropelek wody.

Szlak jest bardzo ciekawy a idąc w dół nie odczuwa się praktycznie zmęczenia. Niestety jest bardzo popularny i nie byliśmy na nim sami…

Po dojściu na dno doliny do potoku mamy kilka opcji powrotu.

Pierwsza – po śladach. Tę jednak odrzuciliśmy już w połowie trasy 😉. Stromo, że hej! Druga opcja to skręcić w prawo i iść dnem doliny, obok jeziorka Amselsee, dalej po schodach zataczając pętlę w okolice ruin zamku Neurathen. Trzecią opcją jest skręt w lewo – nasz wybór. Tutaj po kilku minutach dochodzimy do restauracji Amselfallbaude (aktualnie zamknięta). Dalej wzdłuż potoku aż do odbicia w lewo,  jeszcze raz w lewo i kolejny raz w lewo. W ten sposób zataczamy pętlę. Trasa ta w swoim pierwszym odcinku jest bardzo urokliwa. Prowadzi jakby granią głębokiego jaru na dnie którego szemrze strumień. W drugim swoim odcinku traci trochę na atrakcyjności. Ma jednak jedną zasadniczą zaletę – brak ostrego podejścia. Raczej cały czas wspinamy się lekko w górę. Musimy nadrobić tę wysokość cośmy ją stracili schodząc. Nie ma rady!

 

Inne odwiedzone przez nas atrakcje Saksonii: 

Drezno i Miśnia, czyli saksońskie miasta nad Łabą

Saksoński Szlak Winny

Pirna – Brama do Saksońskiej Szwajcarii

Twierdza Königstein

 

Wszystkie wpisy o Niemczech: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani

(sierpień 2020)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊