Góry Świętokrzyskie

Skałki Piekło pod Niekłaniem

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem
napisany przez Agata

Świętokrzyskie na weekend

Piekła, piekiełka, diabelskie bramy, kamienie i jaskinie – to z nimi kojarzy się świętokrzyskie.  

Rozrzucone po lasach, odporne na wietrzenie piaskowce i wapienie tworzą niesamowitą scenerię tak charakterystyczną dla okolicy.

„Skałki Piekło” pod Niekłaniem został uznany za najpiękniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w województwie świętokrzyskim. To zdecydowany must see okolic Kielc.

My zawitaliśmy tam w połowie czerwca podczas weekendowej mikrowyprawy, o której możecie przeczytać  TUTAJ

 (VI 2024)

REZERWAT SKAŁKI PIEKŁO

To utworzony w 1959 roku rezerwat przyrody nieożywionej chroniący głównie osobliwe formy skalne. Ale nie tylko, bo też 200 letnie sosny czy relikt klimatu polodowcowego – bardzo rzadką paproć zanokcicy północnej.

Skały zostały wyrzeźbione przez erozję w piaskowcach pochodzących z okresu triasu i dolnej jury.

Jak tam dojechać

Rezerwat znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, tuż za granicą z mazowieckim, zaledwie 40km na północ od Kielc. Tuż za Niekłaniem Wielkim, na początku szlaku znajduje się bezpłatny, leśny parking.

(aby przejść do aktywnej mapy kliknij TUTAJ)

Szlaki i ścieżki

Skałki tworzą dwa osobne skupiska. W zależności od czasu i sił możemy wybrać różne warianty przejścia.

Jeśli chcemy zobaczyć tylko te najbardziej spektakularne ostańce to od parkingu należy kierować się połączonymi szlakami niebieskim, czerwonym i oznaczeniami ścieżki edukacyjnej. W pewnym momencie szlaki odbijają w lewo, my idziemy prosto za znakami „rezerwat przyrody”. Wtedy całość wycieczki to niecałe 2 x 2km (wracamy po śladach).

Jeśli natomiast chcemy zobaczyć ciut więcej i poczuć jeszcze bardziej magię i klimat tego miejsca trzeba wybrać odrobinę dłuższą pętlę. Od parkingu idziemy analogicznie najpierw szlakami niebieskim i czerwonym, które po ok. 1,5km skręcają w lewo. Po następnych 700-800 metrach docieramy do niższych i ciemniejszych form skalnych (tzw. Schronisko Sympozjalne). Robią wrażenie ale to dopiero początek. Za chwilę bowiem dochodzimy do ostańców jeszcze bardziej okazałych, osiągających do 8 metrów wysokości. Wracamy ścieżką dydaktyczną, która łączy się ze szlakiem niebieskim i czerwonym. Całość pętli to w tym wypadku jedynie trochę ponad 4km, a widzimy znacznie więcej. Nam zajęła ona 2h marszu z fotografowaniem, filmowaniem, podziwianiem i drugim śniadaniem 😉.

Jeśli chcemy jeszcze przedłużyć sobie przyjemność można po obejrzeniu wszystkich formacji kontynuować marsz ścieżką edukacyjną dochodząc do czerwonego Szlaku Piekielnego i nim zataczając pętlę wrócić do szosy. Całość pętli to ok. 6-7km.

„Piekielny Szlak”

Piekielny Szlak to licząca blisko 225 km trasa turystyczna łączącej Piekło i Niebo – dwie miejscowości położone w gminie Końskie. Rezerwat Skałki Piekło leży na tym szlaku.

 

Wszystkie posty z województwa świętokrzyskiego znajdziesz tutaj: Świętokrzyskie – atrakcje regionu

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x