Mazowieckie

Skulski Las i zawilce

napisany przez Agata

Zawilce na Mazowszu

REZERWAT PRZYRODY SKULSKI LAS

(IV 2023)

Zawilce – malutkie, białe kwiatki, których szukamy wiosną po lasach.

Zaledwie 42km od Warszawy, jadąc trasą na Katowice trafiamy w miejsce niezwykłe. To Rezerwat przyrody Skulski Las. Chroni się tu piękny, naturalny las liściasty. Stare dęby mają po 200 lat. 

Wiosną natomiast całe runo zamienia się w kwitnący zawilcowy kobierzec. Wyznaczony szlak przeprowadza nas wąską ścieżką pomiędzy tymi delikatnymi jak mgiełka kwiatkami. Czasami trzeba przejść ponad jakimś powalonym konarem czy ominąć zmurszały pień. Jest magicznie!

Rezerwat został utworzony w 1984 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu o charakterze naturalnym. Dominuje tu grąd i łęg jesionowo-olszowy, gdzieniegdzie występuje ols. Są tu podmokłe zagłębienia, niewielkie strumienie, można znaleźć głazy narzutowe. Spacerując po ścieżkach co i raz natrafia się na powalone stare drzewo, wielki konar czy pień. Na terenie nieco ponad 300ha żyją zwierzęta takie jak sarny, dziki, lisy, borsuki, wiewiórki, kuny, jeże i liczne ptaki. Naliczono tu ponad 400 gatunków roślin.

Jak tam dojechać

(Kliknij w szlak aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)

Z Warszawy trasą na Katowice. Zjazd na trasę 52 (Grodzisk Mazowiecki, Żabia Wola, Skuły). W Skułach trzeba skręcić w lewo w ulicę Dębową. Zaparkować najlepiej przy drodze gruntowej, na końcu ul. Dębowej, w miejscu gdzie w lewo odchodzi ul. Ekologiczna. To granica rezerwatu. Idąc dosłownie kilka metrów do przodu rzeczoną drogą gruntową znajdziemy zielony szlak i małą, wąską ścieżkę prowadzącą w las.

Szlaki i ścieżki w Skulskim Lesie

Przez rezerwat przeprowadzony jest zielony szlak. I jego należy się trzymać. Po pierwsze dlatego, że przeprowadzi nas przez najpiękniejsze krajobrazowo miejsca. Po drugie dlatego, że chodząc poza nim będziemy niszczyć cenne, chronione runo.

Ścieżka jest wąska ale dobrze widoczna, poza tym częste oznaczenia na drzewach nie dają szansy na pomyłkę.

My spędziliśmy na miejscu około 45min. Z miłą chęcią pochodzilibyśmy jeszcze kolejne pół godziny ale kwietniowy deszcz zaczął tak przybierać na sile, że byliśmy zmuszeni zrobić odwrót.

W pobliżu warto odwiedzić

– Radziejowice: 15km

– Ojrzanów pałac i park: 5km

– Żyrardów: 25km

Dwór w Radoniach: 13km

– Winnica Dwórzno: 8km

 

W Skulskim Lesie byliśmy przy okazji naszej dwudniowej mikrowyprawy, której całość już wkrótce znajdziesz TUTAJ

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWIECKIE – atrakcje województwa

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x