Sokola Perć, Pieniny

Sokola Perć

Bajków Groń – tu szlak żółty prowadzi z Krościenka na Trzy Korony. Niebieski odbija na Sokolicę.

Tzw. Sokola Perć, czyli skalista grań w Pieninach Właściwych leży na odcinku od Bajków Groń przez Białe Skały, Ciemny Wierch, Czerteż, Czertezik, Przełęcz Sosnów po Sokolicę.

Szlak ten jest na znacznej swej długości szlakiem skałkowym i ekspozycyjnym, czyli biegnącym przy grani. Tu i ówdzie zza drzew ukazują się bajecznie piękne widoki 😊. A panorama z Czerteża i Czertezika zapiera dech w piersiach 😊.

Czerteż i Czertezik

Czerteż to najwyższy szczyt Sokolej Perci. Stąd wspaniale widać opadającą pionowo w dół, w Przełom Dunajca ścianę Sokolicy. Na zboczach Czertezika znajduje się za to malutka jaskinia. Nazwy obu szczytów pochodzą od łemkowskiego słowa „czerteż” lub „czertiż”, które oznaczało miejsce wyrębu lasu. W dawnych czasach istniała tutaj bowiem polana.

Ale Czerteż i Czertezik jakoś nieodparcie kojarzą się też z imionami…. Ano właśnie. Pienińska legenda mówi, że żyjący w dawnych czasach król Pienin miał dwóch synów – starszego Czerteża i młodszego Czertezika. I córkę Sokolicę. Zamek Pienina znajdował się na Górze Zamkowej, a wokół rozlane było potężne jezioro. Pewnego dnia krainę tę napadł wróg i król wysłał swego najstarszego syna po odsiecz. Czerteż wyruszył, ale z wyprawy nie powrócił. To samo spotkało i młodszego z braci – Czertezika. Jak tylko Pienin dowiedział się o śmierci synów kazał odnaleźć ich ciała i złożyć je w skalnych grobowcach. Te grobowce to właśnie dzisiejsze szyty.

Niestety Sokolicy też nie oszczędził zły los. Pewnego dnia, gdy księżniczka wybrała się na mogiły braci spotkała na swej drodze złego maga. Ten rzucił na nią czar i zaklął w skałę. Zrozpaczony ojciec nazwał górę imieniem ukochanej córki. A Sokolica jest taka piękna bo to zaklęta w kamień księżniczka.

 

Całość tej wycieczki znajdziecie Trzy Korony – Zamkowa Góra – Sokola Perć – Sokolica

Inne atrakcje Pienin oraz gdzie spać i gdzie zjeść znajdziecie we wpisie: Pieniny – weekend wśród legend…

(październik 2019)

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊