Sokolica, Pieniny

Na Przełęczy Sosnów mamy skrzyżowanie szlaków. Zielony biegnie w dół, do Krościenka. Niebieski wspina się stromo w górę, na Sokolicę. (wejście płatne, 5zł/normalny, 2,5zł/ulgowy, ważny też na Trzy Korony, jeśli się idzie tego samego dnia).

Sokolica (747m n.p.m.) leży w tzw. Pieninkach. Zbudowana jest z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych. Północne stoki porasta las bukowo-jodłowy, natomiast południowe skalne ściany opadają pionowo w Przełom Dunajca. Od lustra wody mamy ponad 300m! Najwyższy uskok pod szczytem Sokolicy to pionowa ściana 100-metrowej wysokości. Pod nią znajduje się spiczasta skała zwana Głową Cukru.

Na szczycie rosną sosny reliktowe. Najstarsza z nich ma około 500 lat. To właśnie ta sosenka, fikuśnie wygięta nad przepaścią jest najbardziej charakterystycznym obrazkiem z Pienińskiego Parku Narodowego. Jest, a właściwie była, w całej swojej okazałości. W 2018 podczas prowadzonej akcji ratowniczej została bowiem poważnie uszkodzona. Odpadł cały wierzchołek. Została tylko boczna gałąź. (zdjęcie aktualne – 2019 – po lewej, zdjęcie po prawej – 1999)

Według legendy nazwa góry pochodzi od zaklętej w skałę księżniczki – córki króla Pienina. Naukowcy mówią o dawniej gniazdujących w jej ścianach sokołach.

Na szczyt wspięliśmy się około 13:00 po południu. Jak większość ludzi zresztą… Mimo połowy października i wyborczej niedzieli tłok był nieprzeciętny. Trudno było dopchać się do bariery, aby spojrzeć w dół i popodziwiać widoki. A podziwiać było co!

Zeszliśmy z powrotem na Przełęcz Sosnów i szlakiem zielonym ruszyliśmy w dół do Krościenka. Na koniec dnia spełniliśmy jeszcze swój obywatelski obowiązek oddając głos w jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych, po czym padliśmy na łóżka jak dłudzy 😉.

Inną opcją jest zejście szlakiem niebieskim w kierunku Szczawnicy. Ta opcja jest podobno nawet ciekawsza i kończy się na brzegu Dunajca, który trzeba przepłynąć łodzią.

Przeprawa jest czynna 15.04 – 30.10 (2 zł/ osoba dorosła, 1zł/ dziecko).

(aktualizacja 2019)

15.04 – 30.06 — 08:00-19:00

01.07 – 31.08 — 08:00 – 20:00

01.09 – 30.09 — 08:00 – 18:00

01.10 – 31.10 — 08:00 – 17:00

 

Uwaga! Trasa Trzy Korony – Sokola Perć – Sokolica na jeden raz jest wykonalna i zajmuje jakieś 2/3 dnia. Ale łatwo nie jest. Z drugiej jednak strony zdecydowanie warto przejść się właśnie tzw. Sokolą Percią (Bajków Groń, Białe Skały, Czerteż, Czertezik, Sokollica). 

 

Całość tej wycieczki znajdziesz Trzy Korony – Zamkowa Góra – Sokola Perć – Sokolica

Inne atrakcje Pienin oraz gdzie spać i gdzie zjeść znajdziecie we wpisie: Pieniny – weekend wśród legend…

(październik 2019)

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊