Spinalonga

Wyspa słynie z tego, że w latach 1903-1957 była kolonią trędowatych – ostatnim leprozorium w Europie. Ponadto znajduje się tam potężna, wybudowana przez Wenecjan forteca, która jako ostatnia twierdza wenecka na Krecie, dopiero w 1715 roku poddała się Turkom. Stało się to czterdzieści lat po tym jak Turcy zajęli wszystkie inne części wyspy. 

Rejsy na Spinalogę odbywają się  z Agios Nicolaos, Elundy lub Plaka Marina. Z Eloundy podróż zajmuje ok. 30min, z Plaki 15min. Łódki wypływają co pół godziny. My popłynęliśmy z Plaki. Dojazd do niej (15km, ok. 25min) z Agios Nikolaos dawał dodatkowe możliwości podziwiania przecudnych panoram zatoki Marbella, samego Agios i innych.

Sam rejs był fantastyczny. Mała łódeczka zabiera kilka, kilkanaście osób. Na miejscu można pobłąkać się po uliczkach dawnego miasta trędowatych. Nasz czteroletni syn, zafascynowany legendą o Minotaurze, postanowił szukać go po całej Krecie. Zarządził więc mimo upału wymarsz na szczyt góry 😉. Wędrówka okazała się bardzo przyjemna, ale trzeba pamiętać że byliśmy tam w początkach maja. Nasz dzielny przewodnik prowadził nas najpierw po kamiennych schodach,  potem po spieczonych, porosłych bujną trawą ścieżkach. Na szczycie czekała nagroda – zapierający dech w piersiach widok na morze i zatokę. Z góry widzieliśmy też wszystkich pozostałych wycieczkowiczów, którzy w cieniu pozostałości weneckiej twierdzy oczekiwali na rejs powrotny 😊.

 

Całość naszej wycieczki na Kretę i pozostałe atrakcje wyspy opisane są tutaj: Kreta – wschodnia część wyspy

Wszystkie wpisy o Grecji znajdziesz tutaj: GRECJA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊