Szlak Szumów nad Tanwią

Tanew

– jedna z czystszych rzek Roztocza. Mi jeszcze bardziej malowniczy wydał się jej dopływ Jeleń meandrujący pośród leśnej roślinności. Tanew i Jeleń tworzą małe wodospady nazywane szumami lub szypotami.

Szlaki zaczynają się w Suścu. Wszystkie trzy – czerwony, niebieski i żółty – wychodzą spod Gminnego Ośrodka Kultury. Tam też jest parking, na którym można pozostawić auto. Następnie wszystkie trzy wchodzą w las. Po niedługim odcinku drogi dochodzimy do malowniczej rzeki Jeleń. Szlaki dalej prowadzą wzdłuż jej koryta. Po jakimś czasie czerwony odbija na wschód (szlak krawędziowy), a żółty i niebieski prowadzą nas do wodospadu Jeleń. Idylliczne miejsce 😊. Tutaj albo podążamy szlakiem żółtym – prosto do Rebizantów, najbardziej charakterystycznego odcinka Szumów nad Tanwią, lub okrążamy Rezerwat idąc szlakiem niebieskim dalej wzdłuż Jelenia.

My wybraliśmy wersję drugą. Poszliśmy szlakiem niebieskim, przez wzgórze Kościółek do Rebizantów. Następnie przekroczyliśmy Tanew i szlakiem żółtym wróciliśmy do Wodospadu Jeleń i dalej po śladach na parking w Suścu. Całość pętli to 11km. Warto zwrócić uwagę, że jest to zdecydowanie szlak pieszy. Dużo tu przewyższeń, wąskich przejść i piachów. Ludzie którzy zapuszczali się z rowerami w większości musieli je prowadzić.

W niedzielę nie było pusto. Już na szlaku co raz mijaliśmy bądź byliśmy mijani przez większe lub mniejsze grupki. Ale to i tak nie umniejszało piękna tej wycieczki. Dopiero nad samą Tanwią, przy najsłynniejszych szumach, w Rebizantach – doznaliśmy szoku. Takiego plażowiska, grillowiska i piknikowiska dawno nie widziałam! Do Rebizantów można podjechać samochodem. Jest tam duży parking, który wczesnym niedzielnym popołudniem był wypchany do granic możliwości.

Niewątpliwie jest to piękne miejsce, ale poza sezonem. Kiedy przede wszystkim nie ma ludzi. Ale też kiedy drzewa albo nie mają liści, albo są one młodziutkie, malutkie, pozwalające słońcu swobodnie prześwietlać przestrzeń, a oczom dostrzec malutkie, szumiące kaskadki.

 

Więcej o miejscach i atrakcjach Roztocza przeczytasz we wpisie: Magiczne Roztocze

(czerwiec 2019)

Wszystkie posty z Lubelszczyzny znajdziesz tutaj: Lubelszczyzna – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊