Trzy Korony, Pieniny

Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli regionu.

Tak naprawdę to tę skalną koronę tworzy aż pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica (983 m n.p.m.), potocznie nazywana przez miejscowych Chudą Kaśką. To na niej znajduje się platforma widokowa. Na południowy wschód od Okraglicy jest Płaska Skała, czyli Gruba Baśka (950m n.p.m.), na południowy zachód zaś Nad Ogródki (940m n.p.m.) (Dziadek i Babka). Pozostałe dwie turnie to Pańska Skała zwana pieszczotliwie Kudłatą Maryśką i Niżna Okrąglica czyli Ganek lub Siodło. To z tej ostatniej dawniej, przed udostępnieniem platformy na Okrąglicy, oglądano panoramę.

Wyszliśmy wcześnie rano. O 7:00 byliśmy już na szlaku. Chłodna noc powoli przegrywała z ciepłym, słonecznym dniem, czego efektem były malownicze, romantyczne, osnuwające Krościenko i snujące się w dolinie Dunajca, mgły.

Szlakiem żółtym doszliśmy do rozstaju Bajków Groń. To tutaj będzie trzeba zejść aby szlakiem niebieskim ruszyć na Sokolicę. Ale to później. Na razie podążaliśmy żółtym na Przełęcz Szopka, gdzie odbiwszy w lewo kontynuowaliśmy marsz pod górę na Okrąglice (niebieski). Widoczność była tak krystaliczna, że Tatry Słowackie widzieliśmy jak na dłoni.

Tutaj tuż pod szczytem jest budka, w której zakupuje się bilet wstępu. 5zł/normalny, 2,5zł/ulgowy, ważny też na Sokolicę, jeśli się idzie tego samego dnia. Na sam szczyt prowadzą metalowe schody i pomosty zakończone platformą widokową. O 10:30 w połowie października było sporo osób, ale bez przesady, tłokiem to bym tego nie nazwała (choć weekend trafił się bajeczny, pogoda petarda!). Niemniej jednak w sezonie podejrzewam, że historie o kolejce na Trzy Korony nie są opowieściami wyssanymi z palca, a ławeczki w „poczekalni” mają  swoje zastosowanie…. ☹. (na platformie mieści się 30 osób)

Z Okrąglicy naszym oczom ukazał się cudowny widok na Pieniny, dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską, Tatry…. W dole mgły, w górze słońce…. Bajka 😊.

Uwaga! Najkrótsze wejście na Trzy Korony jest ze Sromowiec Niżnych (szlak żółty). Na tym szlaku znajduje się też schronisko Trzy Korony. Na szczycie Okrąglicy (platforma) najczęściej bardzo wieje.

 

Całość tej wycieczki znajdziecie  tutaj

Inne atrakcje Pienin oraz gdzie spać i gdzie zjeść znajdziesz we wpisie: Pieniny – weekend wśród legend…

(październik 2019)

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊