Twierdza Königstein

247 metrów nad poziomem Łaby, na platformie skalnej o powierzchni 13 boisk piłkarskich wznosi się niezdobyta twierdza Königstein.

Jej początków należy doszukiwać się w wieku XIII, kiedy to Czesi wybudowali tu warowny zamek. Stał on na granicy Czech i Marchii Miśnieńskiej. W XV stuleciu przeszedł w ręce dynastii Wettynów i został wcielony do Saksonii. Wtedy też zaczęto przebudowywać zamek na twierdzę. Był to ogromny projekt, który zajął bagatela prawie 200 lat.

Położenie na płaskowyżu, wykuta w piaskowcu potężna brama wejściowa, budynki dosłownie wtopione w skałę, wszystko na wysokości kilkuset metrów – uczyniło tę twierdzę nie do zdobycia. Dlatego właśnie tu, w czasach politycznej zawieruchy trzymano saksoński skarbiec. Tutejsze więzienie nazywano zaś „saksońską Bastylią”. Przebywał w nim między innymi  – na rozkaz króla Augusta II Mocnego – Johann Friedrich Böttger, wynalazca europejskiej porcelany. 

Twierdza Königstein zwiedzanie

Samochód trzeba zostawić na wielopiętrowym parkingu (Parkhaus Festung Königstein). 4 godziny – 5,50 Euro, cena za cały dzień – 7,50  Euro. W budynku tym mieści się informacja turystyczna, sklepik oraz toalety.

Do twierdzy wchodzimy dosyć stromym podejściem, mijając potężne mury obronne (ok. 600 metrów). Odległość tę można pokonać ciuchcią. Pod samą bramę zamkową wjazd mają autokary oraz auta osób niepełnosprawnych.

Po wspięciu się, przekroczeniu kolejnych bram i zwodzonych mostów wkraczamy na teren.

Osobiście najbardziej polecam spacer wzdłuż murów twierdzy.

Poprowadzona jest tam licząca ok. 2km ścieżka panoramiczna, a rozpościerające się z niej widoki na Saską Szwajcarię, wschodnie Rudawy i Drezno zapierają dech w piersiach 😊.

Jako że jest to jednak jedna z większych atrakcji turystycznych regionu, niestety należy liczyć się z tłokiem. Niemniej jednak gdy my wchodziliśmy na teren przed 17:00 było już praktycznie pusto i mieliśmy twierdzę dla siebie 😊.

Godziny otwarcia:

  • kwiecień – październik dziennie od 9:00 do 18:00
  • listopad – marzec dziennie od 9:00 do 17:00
  • kasy biletowe kończą pracę godzinę przed zamknięciem twierdzy

KOSZTY ( 3pax, sierpień 2020)

– Parking przy Twierdzy Königstein: 5,5 Euro/4h ; 7,5Euro/cały dzień

– Twierdza Königstein: 12 Euro/dorosły ; 9 Euro/dziecko ; 30Euro/bilte rodzinny (2 osoby dorosłe i maksymalnie 4 dzieci do 16-tego roku życia)


 

Inne odwiedzone przez nas atrakcje Saksonii: 

Drezno i Miśnia, czyli saksońskie miasta nad Łabą

Saksoński Szlak Winny

Szwajcaria Saksońska

Pirna – Brama do Saksońskiej Szwajcarii

 

Wszystkie wpisy o Niemczech: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani

(sierpień 2020)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊