Wągrowiec

Skrzyżowanie rzek – zwyczajowo, choć mylnie, nazywane bifurkacją wągrowiecką

W Wągrowcu, w Wielkopolsce płyną sobie dwie rzeki – Wełna i Nielba. W pewnym momencie krzyżują się ze sobą. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich wody prawie się ze sobą nie mieszają, nie ma wirów w miejscu skrzyżowania.   Zdecydowana większość wody z jednej i drugiej rzeki zwyczajnie przepływa na wprost. Zjawisko niemieszania się wód wynika z odmiennych cech fizykochemicznych (temperatura, natlenienie, odczyn pH, zanieczyszczenia, itp.). Wody jednej rzeki mogą płynąć wówczas pod drugą.

W Wągrowcu nie mamy jednak do czynienia ze zjawiskiem naturalnym. Skrzyżowanie Nielby i Wełny zostało wykonane podczas prac melioracyjnych przez cystersów w pierwszej połowie XIX wieku. Zrobiono je w celu ochrony miasta przed powodziami oraz utrzymania odpowiedniego poziomu wód do napędzania młynu.

Zjawisko to często jest mylnie nazywane bifurkacją, czyli rozdzieleniem rzeki na co najmniej dwa ramiona, które płyną do różnych dorzeczy. Bifurkacja jest niezwykle rzadkim zjawiskiem i tutaj nie występuje, ale skrzyżowanie rzek to też coś wyjątkowego, niespotykanego codziennie. Warto zobaczyć.

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊