Wieloryby Panama

Gdzie można obserować wieloryby

W Panamie jest kilka takich miejsc. My wybraliśmy Półwysep Azuero i Pedasi.

Wieloryby przy Isla Iguana

W tutejszych wodach od czerwca do października można obserwować humbaki – wieloryby, które po liczącej ponad 5000 kilometrów migracji przybyły w rejony Panamy, aby w ciepłych wodach urodzić i odchować potomstwo.

Przeszło 40 lat temu były o krok od wyginięcia. Dzisiaj na szczęście znikają z list zagrożonych gatunków.

Humbaki to wyjątkowo mądre zwierzęta, które nie przestają zadziwiać naukowców. Znajdują oni bowiem coraz więcej dowodów na to, że u tych olbrzymich ssaków morskich zachodzą złożone procesy myślowe. Są one zdolne do komunikacji, do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Przykładem mogą być tu chociażby liczne obserwacje sytuacji, w których humbaki zdają się chronić inne zwierzęta przed atakiem drapieżnych orek.

Caption: Migratory Routes of the Humpback Whale (from Off the Map Travel website)

https://www.whalingmuseum.org/whales-today/habitat/migration/

Z początku nie dopisywało nam szczęście. Dopiero po cierpliwym oczekiwaniu mogliśmy nacieszyć oczy niesamowitym spektaklem natury. Ich cielska wynurzające się powoli, dostojnie z wody, aby równie dostojnie i powoli zanurzyć się w niej ponownie to widok bezcenny. A wyskok w pionie na całą długość olbrzymiego ciała, śruba w powietrzu i potężny chlup ważącego 30 000 kilogramów cielska – zapiera dech w piersiach!

Inne miejsca do oglądania wielorybów w Panamie to Park Narodowy Isla Coiba oraz Wyspy Perłowe (te położone dalej od lądu).

 

Wszystkie wpisy o Panamie znajdziesz tutaj: PANAMA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊