Winnice na Roztoczu

Winnica Czarnowoda

Trafiliśmy tu zupełnie przypadkiem. Będąc w jakimś miejscu zawsze staramy się najpierw zajrzeć do informacji turystycznej. To jest niejednokrotnie skarbnica wiedzy, której w żadnych internetach nie sposób uzyskać. Są tam mapy, ulotki, broszury, gazetki i przede wszystkim ludzie, którzy z danego regionu pochodzą i którzy na jego temat mają dużo ciekawych rzeczy do powiedzenia i praktycznych rad do przekazania. Zawsze można znaleźć jakieś nieoczekiwane perełki.

Czarnowoda to malutka wieś i zagubiona wśród roztoczańskich lasów i łąk winnica.

Takie miejsce na końcu świata. Jadąc do niej człowiek traci wiarę w nawigację googla – że to na pewno tam, że po takich drogach… A to właśnie tam! Pusto, cicho, tylko stare sady, winorośl, dwa konie na wybiegu i gospodarz – pasjonat, który – jak sam mówi – „bawi się w wino”, a robi to tu, bo „tu jest pięknie”.

Codziennie o 18:00 (czerwiec – sierpień, 15zł/osoba) organizowane jest zwiedzanie winnicy. Nie ma tu tłumów. Byliśmy my i jeszcze jedna rodzina. Gdy chodziliśmy po winnicy Pan Marcin opowiadał z pasją o swoim dziele, o tym jak wspólnie z ptakami (tymi dzikimi i tymi hodowanymi) dbają  o winorośl. Tutaj bowiem nie ludzie, a zwierzęta są głównymi gospodarzami. Są ptaki, są psy, są koty i jest Ryjek – mikroświnka, której troszkę się podrosło. Na koniec była oczywiście degustacja. Wino białe, różowe i czerwone. Muszę przyznać, że wyśmienite – zwłaszcza białe rozbiło bank 😊.

Gospodarze oprócz winnicy prowadzą też agroturystykę. Mają kilka pokoi do wynajęcia dla osób, które poszukują ciszy, spokoju, odetchnięcia od gonitwy codziennego życia wśród przyrody i zwierząt. Właśnie – wszelkie zwierzęta są bardzo mile widziane. Nie ma tu placu zabaw, boiska, telewizora, Internetu, zasięg telefoniczny słabiutki…

 

Więcej o miejscach i atrakcjach Roztocza przeczytasz we wpisie: Magiczne Roztocze

(czerwiec 2019)

Wszystkie posty z Lubelszczyzny znajdziesz tutaj: Lubelszczyzna – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

#winnice #enoturystyka #wino #polskiewino