Mazowieckie Okolice Warszawy Puszcza Kampinoska

Wokół Bieli

napisany przez Agata

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

Idziemy skrajem bagna, wspinamy się na wydmy, tuż przy szlaku rozpościerają się kobierce widłaków. Ścieżka prowadzi brzegiem dwóch Obszarów Ochrony Ścisłej – Bieli i Wilkowa. Pierwszy chroni roślinność torfowiskową, a drugi sosny masztowe. Nie jest ona długa, to zaledwie 4,5km – w sam raz na weekendowy spacer.

(V 2021)

Szlak

Ścieżka dydaktyczna „Wokół Bieli” jak sama nazwa wskazuje poprowadzona jest dookoła Obszaru Ochrony Ścisłej „Biela” chroniącego torfowiska powstałe między wydmami. To jeden z mniejszych obszarów ochrony ścisłej w Kamipinosie.

Ścieżka liczy sobie niecałe 4,5km, na których rozlokowanych jest 10 tablic informacyjnych. Spokojne jej przejście zajmuje ok. 1h.

W swojej południowej części wspina się na wał wydmowy o jednym z najwyższych przewyższeń w Kampinoskim Parku Narodowym, choć jest to jedynie 20m wysokości względnej.

Mamy tu bory sosnowe z fikuśnie powykręcanymi drzewami, brzeziny, olchy, zarośla wierzbowe, całe połacie widłaka i starodrzew w graniczącym ze ścieżką Obszarze Ochrony Ścisłej „Wilków”.  Tam też rosną słynne sosny masztowe.

Czy wiecie co to są sosny masztowe?

Tak, to dokładnie takie, z których wytwarzano maszty statków. Mocne, sprężyste, bogate w żywicę – takie właśnie są, a w zasadzie były, sosny z Puszczy Kampinoskiej. Tutaj drzewa rosną w trudnych warunkach – na suchych, ubogich glebach. Ich cała siła idzie w twardość, żywiczność i elastyczność. A takie właśnie muszą być maszty. Dziś sosny masztowe są rzadkością w polskich lasach. W Kampinoskim Parku Narodowym zachowały się w kilku obszarach ochrony ścisłej a jednym z nich jest właśnie Wilków.

 

Ścieżka „Wokół Bieli” jest też miejscem szczególnym jeśli chodzi o turystykę w Kampinoskim Parku narodowym. To tu dotarła w 1907 roku pierwsza zorganizowana piesza wycieczka nizinna. Od tamtej właśnie pory datuje się  początek turystyki nizinnej na ziemiach polskich.

Jak najlepiej dojechać

W Starej Dąbrowie, tuż przy schronisku ZHP znajduje się parking.

Z Warszawy wyjeżdżamy trasą S7 na Gdańsk. W Czosnowie trzeba z niej zjechać i skręcić w lewo w DK 579. Za Sowią Wolą Folwarczną skręcić w prawo na Starą Dąbrowę. Z centrum Warszawy to 45km.

 

Można też połączyć „Wokół Bieli” z eksploracją większej części Puszczy. My tak właśnie zrobiliśmy.

Opis naszej wycieczki rowerowej znajdziecie we wpisie: Puszcza konwaliami pachnąca – północne krańce

 

KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x