Wrocław atrakcje

Wrocław jest jednym z najstarszych polskich miast. Od końca X wieku znajdował się pod panowaniem Piastów i był jedną z głównych siedzib królestwa.

W roku 1335, po 350 latach panowania we Wrocławiu książąt i królów polskich, miasto przeszło pod panowanie królów Czech.

Po śmierci Ludwika II Jagiellończyka w 1526 Wrocław wraz z Królestwem Czech został włączony do monarchii Habsburgów.

W 1741 roku podczas wojen śląskich miasto, wraz z większością Śląska, zostało zdobyte przez króla Fryderyka II i stało się częścią Prus.

W 1945 r. na konferencji poczdamskiej zapadła decyzja o przekazaniu Śląska wraz z Wrocławiem Polsce.

Dziś miasto kwitnie. Pełne zabytków i nowoczesności w roku 2016 było Europejską Stolicą Kultury.

 

Wrocławski Rynek jest jednym z większych w Europie.

W jego centralnej części stoją Stary i Nowy Ratusz, w zachodniej stronie renesansowe i manierystyczne kamienice. Pełno tu restauracji, kawiarni, ulicznych sprzedawców i artystów.

Wieczorem wrocławski Rynek wygląda zniewalająco i magnetycznie przyciąga do siebie. Zachęca do poszwendania się po brukowanych placach, pozaglądania w uliczki, napicia się herbaty czy wina. Zatrzymania na chwilę.

Ostrów Tumski

Jest to wyspa, na którą dostać się można przez stalowy most. Gdy w 1000 roku Bolesław Chrobry ustanowił tu biskupstwo, w kilka lat później powstała na Ostrowie katedra i zamek książęcy.

 

Więcej o Dolnym Śląsku i zamkach we wpisie: Zamki Dolnego Śląska

Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊