Zamek Cochem

Reichburg Cochem

Zamek Cochem – znajduje się w dolnym biegu Mozeli, 50km od Koblencji.

Stoi na szczycie wzgórza, które góruje ponad 100 metrów ponad nurtem Mozeli. U jego stóp przycupnęło miasteczko Cochem. Wszystko otoczone jest winnicami co nadaje okolicy niesamowicie romantyzmu i delikatności.

Historia zamku sięga czasów głębokiego średniowiecza, jednak zniszczony w XVIII wieku, został odbudowany pod koniec XIX stulecia w duchu neogotyku.

W średniowieczu Mozela stanowiła tu granicę pomiędzy Francją a Królestwem Niemieckim, które było trzonem Świętego Cesarstwa Rzymskiego – kontynuatora i spadkobiercy cesarstwa zachodniorzymskiego. Wkrótce po wybudowaniu zamek stał się siedzibą administracji cesarskiego palatynatu. Na kartach historii tego zamku przewija się też imię polskiej królowej – Rychezy Lotaryńskiej, żony Mieszka II Lamberta (syna Bolesława Chrobrego) i matki Kazimierza Odnowiciela. Rycheza pochodziła z rodu Ezzów, właścicieli zamku.

Zbudowano go w bardzo prozaicznym, ekonomicznym celu – w celu pobierania myta na Mozeli. Za pomocą specjalnego mechanizmu blokowano rzekę, pobierano opłatę i dopiero po jej uiszczeniu pozwalano jednostce płynąć dalej.

Jak dotrzeć do zamku Cochem?

Samochód należy zostawić na jednym z miejskich parkingów. Nie jest to łatwe, nawet w godzinach porannych w miasteczku panuje gwar i tłok. Im później tym niestety gorzej.

Następnie trzeba skręcić w ulicę Zamkową Schlossstrasse i wspinać się w górę. Po drodze mijamy winnice oraz miejscową szkołę. Spoglądając w lewo możemy przeczytać tabliczki z nazwiskami właścicieli winorośli, spoglądając w prawo – zajrzeć do klas wypełnionych skupionymi na nauce uczniami 😉.

Cennik:

Wejście na dziedziniec: 3,5 Euro/dorosły ; dzieci do 17 lat bezpłatnie

Wejście na dziedziniec i zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem: 7 Euro/dorosły ; dzieci do 17 lat/3,5 Euro

A ten strażnik to kto?

Jakie zwierzę Wam on przypomina? 🤔 

Nie – to nie żaba. Nie – to nie smok. To lew 😊

 

Pobyt nad Mozelą to uczta dla oka i podniebienia. Tutaj niesamowicie widoczne jest przenikanie się historii i jej zabytków z winem i uprawą winorośli.

 

Inne atrakcje nad Mozelą znajdziesz wpisie: Nad Mozelą – wśród zamków i winnic

Całość naszej wyprawy do Niemiec: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani

 

(sierpień 2020)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊