Zamek Czocha

Zamek Czocha powstał jako warownia obronna Czech w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I Jaworski ożenił się z księżniczką Agnieszką – córką Rikissy, królowej Polski i Czech. Otrzymał w posagu zarówno zamek, jak i okoliczne tereny.

W kolejnych stuleciach zamek był przebudowywany. Swoje znaczenie militarne utracił w XV wieku po wojnie trzydziestoletniej i stał się rezydencją rodów rycerskich.

Pożar, który wybuchł w 1793 r. zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Niemniej jednak jeszcze na początku XX wieku zamek został gruntownie przebudowany i w takim kształcie możemy go oglądać dziś. 

Podczas II wojny światowej zamek Czocha był silnie bronioną twierdzą hitlerowską. Podejrzewa się, że prowadzono tu badania nad bronią rakietową. Bogusław Wołoszański uważa, że być może stacjonowali tutaj niemieccy kryptolodzy, którym w czasie II wojny światowej udało się złamać radzieckie szyfry i zbudować maszynę deszyfrującą – „rybę miecz”. 

W czasach PRL był ośrodkiem wypoczynkowym dla najbardziej prominentnych osobistości ówczesnej władzy (min. Bierut, Cyrankiewicz, Gomułka, Jaruzelski, Rokossowski, Koniew, Żukow).

Od 1996 istnieje tu hotel.

Zamek Czocha był tłem dla wielu filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda. Kręcono tu także seriale: Plecak pełen przygód, Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy. Do 2017 roku zamek był scenografią dla 35 produkcji filmowych.

Czocha słynie z tajemnych przejść, wejść ukrytych w ścianach i szafach. Z 30 wejść do podziemi zamku zapisanych w źródłach, do tej pory udało się zbadać jedynie 12. Reszta skrywać może niejedną tajemnicę… Świadomość ta rozbudza wyobraźnię w niejednej głowie 😊. www.zamekczocha.com

 

CENY: aktualizacja 2019

– zwiedzie wnetrz z przewodnikiem: bilet normalny 20zł, dzieci i młodzież do 15 roku życia 12zł:.

– zwiedzie wnętrz z przewodnikiem + sale tortur + Gabinet Osobliwości: bilet normalny 34zł, dzieci i młodzież do 15 roku życia 21zł:

– wejście na dziedziniec (bez przewodnika): normalny 8zł, ulgowy 6zł.

 

Więcej o pałacach, zamkach i warowniach Dolnego Śląska we wpisie: Zamki Dolnego Śląska

Więcej o atrakcjach Szklarskiej Poręby i okolic we wpisie: Szklarska Poręba

 

Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊