Zamek Świecie

Ruiny zamku wznoszą się na bazaltowym wzgórzu ponad wsią Świecie (niemiecka Schwerta). Wieś ta kiedyś zwana była Miłoszówką nawiązując do znanej w okolicy legendy o nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi. Zakochani nie mogli być razem gdyż ojciec dziewczyny przeznaczył ją do zakonu. Sveta, bo tak miała na imię owa dziewczyna, postanowiła więc spędzić resztę życia zamknięta w samotnej wieży. Tak też się stało. Nieszczęśliwy młodzieniec nikomu nie pozwalał zbliżać się do owej wieży. Ludzie więc zaczęli osiedlać się  w pobliżu i nazywać swą miejscowość Miłoszówką. Z czasem nazwa zmieniła się na Sveta – od imienia dziewczyny, a jeszcze później zaczęła funkcjonować jako Świecie.

Pierwsze wzmianki o samym zamku to XIV wiek. W kolejnych stuleciach niszczony głównie przez pożary stał się w końcu ruiną. Dziś jest własnością prywatną. Na terenie trwają prace archeologiczne. Właściciele zamierzają go odrestaurować i otworzyć w nim karczmę oraz muzeum. Karczma zresztą była otwarta na zamku jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

Więcej o zamkach, pałacach i warowniach Dolnego Śląska we wpisie: Zamki Dolnego Śląska

Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊