Łódzkie na weekend
(IV 2023)
Ruina późnogotyckiego zamku Drzewickich
Ten gotycko – renesansowy zamek wybudowany w drugiej dekadzie XVI wieku miał swym rozmachem przyćmić pobliskie zamki królewskie w Inowłodzu i Opocznie.
Trochę historii
Zamek został wybudowany w latach 1527-1535 przez Macieja Drzewickiego herbu Ciołek – arcybiskupa gnieźnieńskiego, sekretarza Jana Olbrachta, kanclerza wielkiego koronnego, prymasa i człowieka o kilku jeszcze znamienitych tytułach.
Przez następne 200 lat budowla pozostawała w rękach rodu Drzewickich będąc ich główną siedzibą.
W XVIII stuleciu właścicielami i zamku i całej Drzewicy byli Sołtykowie a następnie Szaniawscy. Pod koniec tamtego stulecia zamek został oddany do dyspozycji sióstr bernardynek i zaadaptowany na klasztor.
W 1814 roku miał miejsce pożar, który na tyle zniszczył budowlę, że nie została już odbudowana i od tamtej pory pozostaje ruiną.
Dzięki temu, że zamek na przestrzeni tych 300 lat swojego funkcjonowania nie był w zasadzie przebudowywany, jest to jedna z lepiej zachowanych rezydencji z pierwszej połowy XVI wieku w Polsce.
„Wieża czarownic”
Nazywa się tak północno-zachodnią, ośmiokątną wieżę.
To z niej bowiem, w wyniku inkwizytorskich sądów zrzucano kobiety oskarżone o czary. Były to tzw. „próby powietrza” i miały miejsce w XVII stuleciu, a konkretnie w latach 1620 – 1635 prób takich było 22.
Zwiedzanie
Obecnie zamek jest w rękach prywatnych. Wejść do środka się nie da, ale da się go obejść. Wokół poprowadzona jest wąska, miejscami podchodząca pod same mury, dróżka, którą spacerując możemy dokładnie przyjrzeć się budowli z każdej strony.
Doskonałym punktem obserwacyjnym jest też most nad Drzewiczką.
W sierpniu organizowany jest piknik rycerski pod zamkiem.
Jak tam dojechać
Tuż obok zamku jest dworzec autobusowy. Nic więc prostszego 😊. Jeśli natomiast będziecie samochodem – auto też można zostawić na parkingu przy dworcu.
W Drzewicy byliśmy przy okazji naszej dwudniowej mikrowyprawy, której całość już wkrótce znajdziesz TUTAJ
Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie