Łódzkie

Zamek w Drzewicy

napisany przez Agata

Łódzkie na weekend

(IV 2023)

Ruina późnogotyckiego zamku Drzewickich

Ten gotycko – renesansowy zamek wybudowany w drugiej dekadzie XVI wieku miał swym rozmachem przyćmić pobliskie zamki królewskie w Inowłodzu i Opocznie.

Trochę historii

Zamek został wybudowany w latach 1527-1535 przez Macieja Drzewickiego herbu Ciołek – arcybiskupa gnieźnieńskiego, sekretarza Jana Olbrachta, kanclerza wielkiego koronnego, prymasa i człowieka o kilku jeszcze znamienitych tytułach.  

Przez następne 200 lat budowla pozostawała w rękach rodu Drzewickich będąc ich główną siedzibą.

W XVIII stuleciu właścicielami i zamku i całej Drzewicy byli Sołtykowie a następnie Szaniawscy. Pod koniec tamtego stulecia zamek został oddany do dyspozycji sióstr bernardynek i zaadaptowany na klasztor.

W 1814 roku miał miejsce pożar, który na tyle zniszczył budowlę, że nie została już odbudowana i od tamtej pory pozostaje ruiną.

Dzięki temu, że zamek na przestrzeni tych 300 lat swojego funkcjonowania nie był w zasadzie przebudowywany, jest to jedna z lepiej zachowanych rezydencji z pierwszej połowy XVI wieku w Polsce.

„Wieża czarownic”

Nazywa się tak północno-zachodnią, ośmiokątną wieżę.

To z niej bowiem, w wyniku inkwizytorskich sądów zrzucano kobiety oskarżone o czary. Były to tzw. „próby powietrza” i miały miejsce w  XVII stuleciu, a konkretnie w latach 1620 – 1635 prób takich było 22.

Zwiedzanie

Obecnie zamek jest w rękach prywatnych. Wejść do środka się nie da, ale da się go obejść. Wokół poprowadzona jest wąska, miejscami podchodząca pod same mury, dróżka, którą spacerując możemy dokładnie przyjrzeć się budowli z każdej strony.

Doskonałym punktem obserwacyjnym jest też most nad Drzewiczką.

W sierpniu organizowany jest piknik rycerski pod zamkiem.

Jak tam dojechać

Tuż obok zamku jest dworzec autobusowy. Nic więc prostszego 😊. Jeśli natomiast będziecie samochodem – auto też można zostawić na parkingu przy dworcu.

 

 

W Drzewicy byliśmy przy okazji naszej dwudniowej mikrowyprawy, której całość już wkrótce znajdziesz TUTAJ

 

Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa

 

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x