Atrakcje Mazowsza
Na południowych krańcach województwa mazowieckiego, na zamkowej skale wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku biskupiego. Bo właśnie biskupi krakowscy byli właścicielami Iłży od XII do XVIII wieku. Ta niegdyś wspaniała budowla z biegiem lat popadła w ruinę. Niedawno odrestaurowana dziś cieszy oko jako tzw. trwała ruina, którą można zwiedzać i w której jak się dobrze trafi można przeżyć jakieś historyczne atrakcje.
W Iłży byliśmy w drodze powrotnej do domu z weekendowej mikrowyprawy na sandomierskie winnice, o których przeczytacie TUTAJ.
(VI 2024)
Trochę historii
W wiekach XI-XII, około 1,5 km od dzisiejszego centrum miasta istniał gród. Leżał on przy trakcie prowadzącym z Mazowsza do Krakowa, dlatego chrapkę na niego mieli książęta mazowieccy. Koniec końców gród wraz z osadą w roku 1227 książe Leszek Biały nadał biskupom krakowskim.
W XIV stuleciu, w latach 1327 – 1347 biskup krakowski Jan Grot wzniósł tu murowany zamek.
Z biegiem lat zamek rozbudowywano, a samo miasto otoczono murem. W połowie XVI i w XVII wieku przekształcono go w renesansową warownię. Najstarszym założeniem budowli jest kamienna, cylindryczna wieża.
W 1655 roku zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Odbudowany służył biskupom jeszcze przez kolejnych 100 lat z okładem.
W 1789 roku na mocy postanowień Sejmu Czteroletniego dobra biskupów krakowskich skonfiskowano na rzecz Skarbu Państwa. Wtedy jednak już popadał od jakiegoś czasu w ruinę, a pożary, które miały miejsce w latach kolejnych, dokonały dzieła zniszczenia. Ostatni lokator opuścił zamek w 1812 roku. Od tego czasu zamek stał się miejscem pozyskiwania budulca dla miasta.
Zamek w Iłży dziś
Jeszcze do niedawna dla zwiedzających dostępna była tylko wieża (od 1998). W 2021 roku ruszyły prace konserwatorsko – budowlane, odtworzono części murów zamku górnego. W czerwcu 2022 pierwsi zwiedzający mogli chodzić po odrestaurowanym zamku, zaglądać do zabezpieczonych w ruinach pomieszczeń, wchodzić na bastiony. Niesamowicie fascynującym miejscem jest tu zamkowa studnia, której głębokość równa się prawie wysokości zamkowej wieży.
Zwiedzanie zamku
Zamek górny wraz z wieżą udostępnione są dla turystów. Godziny otwarcia i cennik TUTAJ
Na zamku często organizowane są różnego rodzaju tematyczne imprezy. Tradycją są już turnieje rycerskie i pokazy sokolnicze. Dla dzieci prowadzone są lekcje i warsztaty. Można też wziąć tu ślub.
Na dobry początek trzeba się wdrapać na Wzgórze Zamkowe. Do pokonania jest trochę schodów i trochę metrów brukowanego podjazdu. Na końcu znajduje się budka – kasa biletowa i straganik z pamiątkami w jednym.
Po przekroczeniu bramy chodzimy wśród murów, pomieszczeń i bastionów, a cały czas towarzyszy nam rycerska muzyka. Jest naprawdę nastrojowo.
Z wieży zamkowej, na którą trzeba się wdrapać wąskimi, krętymi schodami, roztacza się fantastyczny widok na Iłżę i otaczające ją pola, łąki i lasy. Przy idealnej pogodzie podobno można zobaczyć nawet Tatry.
Na zamku spędziliśmy około 1h.
Jak tam dojechać
Iłża leży na trasie Warszawa – Rzeszów, pomiędzy Radomiem a Ostrowcem Świętokrzyskim.
Samochód najlepiej zostawić na parkingu na Placu 11 Listopada pod bankiem (zwłaszcza, że po drugiej stronie ulicy jest kilka lodziarni 😉).
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊