Zamek w Niedzicy

Ten malowniczy, XIV-sto wieczny zamek wznoszący się na stromej skale nosił kiedyś nazwę Stary Dunajec. Zamek powstał jako niewielka warownia rycerska węgierskiego księcia mająca za zadanie bronić granicy z Polską.

Z zamkiem tym związana jest także historia Uminy – córki inkaskiej księżniczki i potomka właścicieli niedzickiego zamku, która przed Hiszpanami uciekła wraz ze swym synem właśnie do Niedzicy. Tutaj zginęła, ale dziecko przeżyło i zostało adoptowane. Znalezione w 1946 kipu – inkaskie pismo węzełkowe, gdzie na trzech złotych blaszkach splecionych z rzemieniami miały widnieć napisy: “Vigo”, “Titicaca”, “Dunajecz” – także zaginęło. Protokół z jego odnalezienia – spłonął. Podający się za potomka Tupaca Amaru mężczyzna  – zginął w wypadku. Czy to historia, czy już legenda? Gdzie przebiega granica? Może kiedyś się tego dowiemy.

Z niedzickim zamkiem wiąże się zresztą wiele innych legend… Jak choćby ta o panującym tu przed wiekami złym gospodarzu, który przez swą próżność nie chciał udzielać schronienia ludziom uciekającym przed najazdami Tatarów. To przez niego na zamczysku ma ciążyć klątwa. Ponoć w skale, na której został zbudowany jest szczelina. Powiększa się ona z roku na rok, aż w końcu będzie na tyle szeroka, że pochłonie całą twierdzę.

Zwiedzanie zamku: z przewodnikiem  (http://www.zamek-w-niedzicy.pl/)

– 01.05 – 30.09 1-go w godzinach od 9:00 do 18:30 (codziennie)

– 01.10 – 30.04 w godzinach od 9:00 do 15:30 (z wyjątkiem poniedziałków).

(Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok – Muzeum jest nieczynne)

Czas zwiedzania to ok. 1.15 min.  

Cennik (2019)
ZAMEK + WOZOWNIA

– bilet ulgowy – 14,00 zł.

– bilet normalny – 19,00 zł.

SPICHLERZ (V – IX) – 5,00 zł

 

Inne atrakcje Pienin oraz gdzie spać i gdzie zjeść znajdziesz we wpisie: Pieniny – weekend wśród legend…

(październik 2019)

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊