Żeglarstwo

Żeglarski rejs po morzu

napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Zapisz się na rejsy pełne wrażeń! Zostań wilkiem morskim ze Sztorm Grupa

Masz za sobą pierwsze żeglarskie kroki? Dobrze czujesz się na śródlądziu i masz wrażenie, że kusi Cię coś większego? A może po prostu myślisz o morzu nieustannie? Chciałbyś porwać w rejs swoich znajomych albo rodzinę? Wiemy, że wyprawa na otwarte wody wywołuje sporo pytań, więc przychodzimy z odpowiedzią na najważniejsze. Domyślamy się też, że przy podejmowaniu takiej decyzji możesz odczuwać lekki niepokój lub choćby drobne wątpliwości czy to aby na pewno dobry pomysł. Tym bardziej zachęcamy do przeanalizowania z nami kluczowych informacji, które mogą pomóc w wyborze pierwszego rejsu morskiego.

Morze w większości przypadków kojarzy się nam z kąpielą, skakaniem przez fale, relaksem na plaży, romantycznymi zachodami słońca i … różnymi obiektami pływającymi, widocznymi gdzieś na horyzoncie. Czasem to statek pasażerski, innym razem kontenerowiec. Ale chyba najbardziej dech w piersiach zabierają żaglowce, katamarany i jachty morskie, na które wszyscy patrzą jak zahipnotyzowani. Wydaje się nam, że taki rejs morski to luksus dostępny tylko dla wybranych czy zatwardziałych wilków morskich. A przecież każdy z nich też miał kiedyś swój pierwszy rejs! I Ty też możesz tego spróbować.

Czym dokładnie są rejsy morskie?

Rejsy morskie to stosunkowo nowa forma wypoczynku, która zyskuje coraz większą popularność wśród turystów oraz pasjonatów wiatru i wody. Ci pierwsi szukają pomysłu na nietuzinkowe wakacje z opcją poznania innych kultur, odwiedzenia ciekawych miejsc i obejrzenia znanych zakątków czy zabytków, podróżując od portu do portu. Wybierają wtedy rejsy na statkach wycieczkowych, oferujących dostęp do wielu atrakcji znanych z lądu, jak np. kino, baseny, jacuzzi, centrum odnowy biologicznej, boiska sportowe itd. Innymi słowy statki wycieczkowe to takie ekskluzywne „pływające hotele”.

Żeglarze oraz pasjonaci wiatru i wody, poza opcją na udany urlop i sposobem na odwiedzenie nowych lądów szukają jeszcze innych wrażeń. Czasem chodzi o podnoszenie własnych umiejętności, czy uprawianie sportowej aktywności, a nawet o dopływ adrenaliny przy wyborze trudniejszych akwenów. Sporo osób stawia też na współpracę, którą gwarantuje praca z załogą na jachcie.

Jakie rejsy morskie są do wyboru?

Stawiasz na aktywność? Żeglowanie na Caraveli po Bałtyku będzie w sam raz dla Ciebie. To nie jest turystyka na katamaranie w Chorwacji, ale jednocześnie jest to żeglowanie dostępne w zasadzie dla każdego, kto chce przeżyć fajną, żeglarską przygodę, porusza się w miarę sprawnie i jest gotowy by nauczyć się nowych rzeczy.

Masz potrzebę na dużą porcję doświadczenia żeglarskiego – od locji i przepisów, przez nawigację, aż po naukę sterowania dużym jachtem? Postaw z nami na rejs morski Operacja Morze Północne! Zatrzymamy się z wizytą w najlepszych i znanych portach, a także w tych mniejszych, pełnych uroku i wdzięku. Startujemy w pięknym Lemmer na północy Holandii, odwiedzimy Amsterdam, Hagę, Rotterdam, Vlissingen oraz Den Helder.

Dopiero rozpocząłeś przygodę z żeglarstwem i szukasz pomysłu na wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną? Może Cię zainteresować majówka 2023 na Jachcie w Chorwacji lub Rejs jachtem po Dalmacji na jesieni.

Chciałbyś się zrelaksować i poznać piękno nowego regionu? Idealny może okazać się majowy yachting w Grecji. A jeśli cenisz sobie komfort i ciepło pływania całym rokiem, to nawet w październiku możesz być na żaglach na rejsie żeglarskim w Grecji czy rejsie żeglarskim na Malcie. Z myślą o osobach, które lubią przedłużać sobie wakacje i doświadczać nietuzinkowych przygód jeszcze we wrześniu, mamy plan na rejs żeglarski na Majorce. Zapraszamy!

Niezależnie na jaki rejs morski postawisz, to zdecydowanie czeka się od kilku dni do tygodnia niezapomnianych wrażeń, mnóstwo atrakcji i nowych, cennych umiejętności. A przy okazji masz szansę na staż żeglarski.

Gdzie organizowane są rejsy morskie?

Jeśli odpowiedziałeś już sobie na pytanie: dokąd i kiedy chcesz płynąć, możesz na dobre przygotowywać się do rozpoczęcia żeglugi morskiej. Musisz odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno zasadnicze pytanie: czego chcę doświadczyć? Nadal masz kilka możliwości do wyboru i różnych rejsów morskich – od szkoleniowych rejsów żeglarskich po Bałtyku, przez rejsy morskie jachtem po Morzu Północnym albo bardziej turystyczny yachting po Morzu Śródziemnym.

Na dobry start na pewno warto wybrać jakiś mniej odległy akwen, bo znając życie – poprzeczkę i tak będziesz sukcesywnie podnosić do góry.

Na początek polecamy rejsy żeglarskie jachtem po Bałtyku, które z pewnością pozwolą wszystkim na nowo odkryć nasze ojczyste morze oraz przeżyć niezapomniane wrażenia. Takie rejsy jachtem lub żaglowcem szkoleniowym po Bałtyku to świetna przygoda i ciekawe przeżycie. W naszej ofercie znajdziesz różne programy – od rejsów wycieczkowych i turystycznych aż po takie, w trakcie których będziesz mógł poczuć na własnej skórze trudy żeglugi.

Niektórzy mawiają, że najlepsze są rejsy morskie w Chorwacji! I jest w tym sporo prawdy. Chorwacja jest nie tylko obszarem bardzo atrakcyjnym turystycznie, ale też doskonałym dla żeglarzy. Chorwackie wybrzeże pełne jest malowniczych wysepek, a morze w tym miejscu jest wręcz krystalicznie czyste. Trasy rejsów w Chorwacji obejmują takie miejsca jak Hvar, Trogir, Split, Primosten, Zadar, Kornaty, Dubrovnik. W ciągu dnia płyniemy, a wieczorem cumujemy w porcie, zwiedzamy miasto i oddajemy się zabawie! A jeśli jednak szukasz wyzwania na kurs w ciepłym klimacie, to szkolenie na Jachtowego Sternika Morskiego w Chorwacji jest właśnie dla Ciebie.

Jeden z najlepszych akwenów żeglarskich to także Morze Egejskie i kierunek Grecja. Mnogość wysp stwarza olbrzymie możliwości pływania i pewność, że każdy znajdzie swoje ulubione miejsce. Małe miasteczka i kameralne tawerny portowe dalej zachowują swój i urok i od lat skutecznie opierają się komercjalizacji, która opanowała już wiele innych lokalizacji. Jesteś ciekawy? Zobacz nasze rejsy morskie w Grecji.

Płyniemy dalej? Nie ma sprawy! Zapraszamy chętnych przygód na niezapomniane rejsy żeglarskie po Malcie. Opłyniemy jachtem całą Maltę, zwiedzimy każdą zatoczkę, wpłyniemy do każdego ciekawego portu, historia tej wyspy tego wymaga.

To nie koniec. W naszej ofercie zapraszamy też na rejs po Morzu Śródziemnym, gdzie leży znana na całym świecie hiszpańska wyspa – Majorka. W trakcie rejsu żeglarskiego po Majorce mamy zamiar opłynąć całą wyspę, odwiedzić jej najważniejsze porty, zachwycić się urokiem kąpieli w zatoczkach o turkusowej wodzie. Już sama marina w Palmie robi ogromne wrażenie – tysiące luksusowych jachtów żaglowych, których maszty sięgają nieba, jachtów motorowych z wieloma pokładami i lądowiskami dla helikopterów, ale też widok katedry dominującej nad miastem – to wszystko sprawia, że to miejsce jest tak znane i lubiane. Do tego łatwość w znalezieniu lotów z wielu miejsc na świecie, bezpośrednio do Palmy.

Czym jest staż morski?

Rejs morski pozwala na odbycie stażu morskiego. Czym on jest? Staż morski to nic innego, jak liczba godzin stażowych podczas rejsu morskiego. Innymi słowy czas, który spędzisz na wodzie w trakcie wyjazdu. Potwierdzeniem zdobycia stażu morskiego jest opinia, którą wystawia kapitan jachtu po zakończeniu danego rejsu. Taką opinię można uzyskać na każdym rejsie stażowym, bez względu na jego charakter, jest poświadczeniem umiejętności żeglarskich. Dokładna liczba godzin często zależy od warunków pogodowych. Zwykle rejs morski powinien dać Ci ok. 60 godzin stażu. Wybrane pozwalają zdobyć nawet 80 godzin stażu morskiego. Suma tych godzin jest istotna przy zdobywaniu uprawnień na wyższe stopnie żeglarskie. A zdobywanie stażu morskiego jest konieczne przy podchodzeniu do państwowych egzaminów na patenty żeglarskie.

Jeśli zastanawiasz się, co znajduje się na opinii, to uchylamy rąbka tajemnicy. Na opinii z rejsu znajdują się informacje o jachcie, trasie rejsu i odwiedzonych portach oraz wypisane są godziny żeglugi pod żaglami oraz na silniku (ich suma liczona jest jako staż morski). W staż morski nie wchodzi jedynie czas postoju w portach.

Jak zapisać się na rejs? Czy trzeba spełnić jakieś warunki?

Musisz pamiętać, że nie wszystkie rejsy morskie są łatwe. Dlatego do udziału w nich zachęcamy starszą młodzież (16 lat najwcześniej i pod opieką rodzica/opiekuna). Wprawdzie nie wymagamy uprawnień żeglarskich, ale podstawowe doświadczenie z kursu żeglarskiego lub opływania po śródlądziu na pewno może być pomocne. Ważna jest gotowość, pozytywne nastawienie i chęć współpracy. Załoga w każdym rejsie dobierana jest tak, aby było kilka osób zaawansowanych i miejsce dla osób początkujących.

Aby wybrać się na rejs morski, wystarczy wybrać opcję uszytą pod siebie. Należy skorzystać z formularza rezerwacyjnego i dokonać wpłaty zaliczki. W razie problemów zawsze można się skontaktować z nami mailowo lub telefonicznie.

Co zabrać ze sobą w rejs morski?

Przede wszystkim – dobry humor! Z rzeczy wymagających szczególnego przygotowania są sztormiak, spodnie wodoodporne, solidne obuwie. Reszta akcesoriów jest na wyciągnięcie ręki. Musisz pamiętać, żeby do czasu rejsu wyposażyć się w: dokumenty (paszport lub dowód osobisty, legitymacja), gotówkę w danej walucie (EUR, HRK lub inne w zależności od kraju), kartę płatnicza (na wszelki wypadek), bieliznę, ubrania codzienne (spodnie lub spodenki, koszulki, skarpetki, bluzy… według własnych potrzeb), wygodne buty na jacht, coś na wypadek niepogody (sztormiak – kurtka i spodnie, czapka, polar, kalesony, rękawiczki), kostium kąpielowy (dotyczy to głównie „ciepłych” rejsów), okulary z filtrem UV, kosmetyczkę, ręcznik, śpiwór (na rejsy po Bałtyku i Morzu Północnym), aparat, kamerę, telefon z roamingiem, leki (jeśli przyjmujesz), gitarę lub karty czy kości.

Jakie atrakcje czekają na uczestników?

Rejsy morskie to przede wszystkim szansa na nowe doświadczenie, które może być ekscytujące nie tylko dla Ciebie, ale też Twoich najbliższych. Rejs jachtem morskim czy rejs katamaranem pozwalają w zupełnie inny sposób spojrzeć na morze. Jeśli dotychczas patrzyłeś na nie wyłącznie z plaży, to wreszcie będziesz mógł je zobaczyć z bliska i w całej okazałości.

W zależności od typu rejsu morskiego, jaki wybierzesz, czekają na Ciebie różne przyjemności i możliwości spędzania wolnego czasu. Rejsy po zimnych akwenach to gwarancja adrenaliny, solidnego wysiłku sportowego, czy nawet doświadczenia iście regatowych emocji. Rejsy morskie po ciepłych rejonach, to znowu słońce w nadmiarze, korzystanie z dodatkowych uroków morza (snurkowanie, obserwacja fauny i flory, relaks na ciepłym wietrze), liczne wyspy, zatoki, portowe miasteczka, no i lokalne przysmaki.

Rejsy jachtem to przede wszystkim żeglowanie, więc na czas wyprawy zadomawiasz się w zupełnie nowym miejscu i okolicznościach. Kabuz staje się kuchnią, koja – pokojem. Na jachcie śpimy, wypoczywamy i spożywamy posiłki. Spędzasz czas z załogą, więc masz szansę na zupełnie nowe doświadczenia, znajomości i wspomnienia! Na pewno nauczysz się nowych rzeczy, może nawet dowiesz się czegoś więcej o sobie…

I jak? Wiesz już, że morze jest dla Ciebie? Zatem – Ahoj Przygodo!

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x