Złoty Stok

 

Kopalnia Złota Złoty Stok

To nie jedna, a szereg atrakcji!

Najważniejsze jest oczywiście wejście i zwiedzanie samej kopalni. Tutaj oprócz pięciuset metrów chodnika sztolni znajdziemy skarbiec i pracownię alchemika. Jest to laboratorium J. Schärfenberga – człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon Bonaparte. Jest też podziemny wodospad. Wyjazd odbywa się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

 

Kolejną atrakcją i doskonałą zabawą jest własnoręczne płukanie złota. Kawałek dalej znajdziemy tzw. Diamentowe Pola, gdzie w piasku będziemy poszukiwać minerałów.

 

Inną atrakcją jest podróż w czasie do średniowiecza czyli Średniowieczna Osada Górnicza. Jest to dokładna replika średniowiecznej osady. Zbudowane w skali 1:1 urządzenia takie jak kierat czy koło deptakowe działają do dziś. Można samemu się o tym przekonać podejmując pracę na tych sprzętach. Dodatkowo natrafiamy tu na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel,  który kończy się emocjonującą wizytą w Chacie Kata.

 

(płatne, 1IV-31X 9:00-18:00, 1.XI-31.III 9:00-16:00, wejścia co 45min, czas zwiedzania kopalni ok. 1,5h, temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C., http://www.kopalniazlota.pl/pl/)

 

Więcej atrakcji Gór Stołowych we wpisie: 

GÓRY STOŁOWE