Zwierzyniec atrakcje

W 1593 roku kanclerz Jan Zamoyski utworzył tu, ogrodzony 30 kilometrowym parkanem, zwierzyniec myśliwski. Wybudował wtedy okazały dwór, w którym gościli najznamienitsi ze znamienitych, między innymi królowie Polski z dynastii Sasów. 

W XIX wieku przeniesiono tu siedzibę Zarządu Ordynacji Zamojskiej oraz otworzono pierwszą w Polsce fabrykę maszyn rolniczych (1804) i zbudowano browar (1806). Było to niebywałym impulsem dla rozwoju Zwierzyńca. Wkrótce stał się też modną miejscowością letniskową. Na początku XX wieku (1905) rozebrano do końca ogrodzenie królewskiego zwierzyńca myśliwskiego.

Zwierzyniec to dziś niewielkie miasteczko ukryte wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na uwagę zasługuje tu urokliwy barokowy kościółek „na wodzie”. Znajduje się on na wysepce, na którą wiedzie drewniany mostek. Tuż obok mamy jeden z najstarszych browarów w Polsce – Browar Zwierzyniec. Browar działa nadal, a jego zabytkową część można od 2014 roku zwiedzać (z przewodnikiem: V, VI, IX piątek – niedziela, 10:00-16:00; VII, VIII środa – niedziela, 10:00-16:00). W lecie na dziedzińcu browaru funkcjonuje kino plenerowe.

 

Więcej o miejscach i atrakcjach Roztocza przeczytasz we wpisie: Magiczne Roztocze

(czerwiec 2019)

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊