Narty Narty we Włoszech Włochy

3 ZINNEN, narty Włochy

napisany przez Agata

WŁOCHY, Dolomity

(II 2023)

Drei Zinnen, po włosku Tre Cime to leżące w Południowym Tyrolu zagłębie, które swą nazwę wzięło od Tre Cime de Lavaredo – masywu górskiego składającego się z trzech głównych, jakże charakterystycznych szczytów: Cima Ovest, Cima Grande i Cima Piccola.

To tak naprawdę trzy zagłębia połączone niedawno w jedną całość. A w planach są jeszcze kolejne połączenia i rozbudowa! Już dziś jest tu ponad 100km tras, a za jakiś czas będzie jeszcze więcej.

W dolinie Val Pusteria na narciarzy biegowych czeka ponadto około 200km tras!

 

Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (bergfex.pl)

 

Odległość (od Warszawy): 1170km

Jadąc w Alpy samochodem mijamy na granicy Czech i Austrii Mikulov. Krótki opis pałacu w Mikulovie znajdziecie TUTAJ

 

OŚRODKI NARCIARSKIE

Mamy tu trzy połączone ze sobą trasami i wyciągami tranzytowymi ośrodki oraz dwa oddzielne, aczkolwiek planowana jest dalsza rozbudowa i połączenia.

Helm/Monte Elmo (2200m n.p.m.)

Na tę górę i płaskowyż wciągamy się banieczkami bezpośrednio z parkingu i stacji kolejowej (Versciaco – Elmo/Vierschach – Helm) lub też banieczkami z miasteczka Sexten/Sesto. Jeździ się tu po szerokich, czerwonych i niebieskich trasach. Na sam dół do pociągu prowadzi czerwona 13 lub alternatywna czarna 13b a do Sexten czerwona 11 lub czarna 11a. Nie są one przesadnie trudne, niemniej jednak pod koniec dnia kłopot (i to niemały!) sprawiają muldy.

Stiergarten (2100m n.p.m.)

To tak jakby „góra tranzytowa” pomiędzy Monte Elmo a znajdującą się po drugiej stronie doliny Corda Rossa.

Rotwand/Corda Rossa (2000m n.p.m.)

I tu jest najpiękniej! 😊 Poszarpane Dolomity coraz bliżej, a jak się dobrze przyjrzeć to i rzeczone Drei Zinnen można wypatrzeć (chociaż nam ta sztuka udała się dopiero z szosy do Cortiny d’Ampezzo 😉). Są tu trasy czerwone, niebieskie i czarne, jest tor saneczkowy i knajpka Rifugio Rudi z cudnym widokiem (choć malutka i dostać się do niej niezmiernie ciężko).

Te czarne (3a i 3b – Holzriese I i Holzriese II) to ponoć jedne z najstromszych we włoskich Alpach, ponad 71% nachylenia. Osobiście uważam, że trzymanie się tych numerków i klasyfikowanie: trudna”, „łatwa” jest trochę sztuczne i powinno być traktowane bardzo umownie. Wszystko bowiem zależy od warunków. Jeśli na trasie jest lód albo miałkie muldy to i banalna czerwona staje się koszmarem. Tutaj 3a była naszą ulubioną w całym zagłębiu, na 3b nie powiem – miejscami adrenalina podskakiwała – ale też zaliczam ją do miłych i przyjemnych. W końcu ja to nie syn, który „poluje” tylko na czarne 😉, ja wolę komfort i wygodę czerwonych a tu piłowałam te dwie czarne z pasją i do upadłego.

Haunold/ Baranci (1500m n.p.m.)

To osobne niewielkie zagłębie w dolinie zaliczane do 3 Zinnen. Tam nie jeździliśmy, więc szczegółów nie podam.

Ski area Val Comelico (2000m n.p.m.)

To też na dziś osobne zagłębie. Niemniej jednak w planach jest połączenie wyciągiem tranzytowym, więc wkrótce należy się go spodziewać.

 

JAK NAJLEPIEJ DOJECHAĆ DO 3 ZINNEN

Można oczywiście samochodem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest jednak pociąg. Wysiadamy na stacji Versciaco – Elmo/ Vierschach – Helm (tam też jest parking samochodowy). Wystarczy przejść przez mostek na rzece i wsiada się w gondolkę, która wywozi nas na płaskowyż Helm/Monte Elmo. Pociągi jeżdżą co 30min. Szczegółowe informacje TUTAJ

 Wybierając miejsce zakwaterowania warto zwrócić uwagę na to aby było blisko dworca kolejowego. W pobliżu jest bowiem jeszcze np. zagłębie Kronplatz, do którego też można szybko i wygodnie dostać się koleją.

 

PODSUMOWANIE i SPOSTRZEŻENIA

Przygotowanie tras

Właściwie wszystkie trasy mogą być sztucznie dośnieżane. Jest to szczególnie istotne gdyż 3 Zinnen nie leżą zbyt wysoko, jeździ się tam na wysokościach od ok 1200m do 2200 metrów n.p.m. Podczas naszego pobytu luty był wyjątkowo ciepły i trasy choć dobrze przygotowane z rana szybko robiły się rozjeżdżone i tworzyły się muldy.

Tłok na trasach

3 Zinnen, podobnie jak pobliski Kronplatz, to bardzo popularne miejsce. Tłok niestety był.

Krajobrazy

Tu Dolomity i ich majestat podziwia się z daleka, chociaż z Croda Rossa są one bliższe, większe, bardziej można przyjrzeć się ich poszarpanym szczegółom.  

 

Gdzie nocowaliśmy

Apartments Troger

Apartments Troger znajdują się na obrzeżach miejscowości Villabassa, w odległości 12km od 3 Zinnen i 18km od Kronplatz. Pokoje są jasne, ciepłe i wyposażone w aneksy kuchenne. W Villabassa jest jeden malutki Spar. Najbliższy większy sklep (Coop) oraz kilka restauracji znajdziemy w oddalonym o 3,5km Dobbiaco. Można tam dojść spacerem – wytyczony jest bardzo przyjemny szlak. Można też dojechać pociągiem (stacja ok. 1km od apartamentu). Miły i pomocny gospodarz dopełnia całości.

 

Gdzie indziej pojeździć na nartach znajdziesz we wpisach: Narty

Wszystkie wpisy o Włoszech znajdziesz tutaj: WŁOCHY

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
1 rok temu

Przy ocenie trudności zjazdu daną trasą najpierw liczy się jej stan (sztruks po ratraku, brak muld), następnie oświetlenie promieniami słonecznymi, potem długo długo nic a na końcu jej formalne oznakowanie kolorem.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x