Mazowieckie Warszawa

Pole Mokotowskie

napisany przez Agata

Park Józefa Piłsudskiego 

To jeden z większych terenów zielonych w stolicy. Wbrew pozorom tylko niewielka jego część leży na terenie dzisiejszej dzielnicy Mokotów. Większość parku znajduje się na Ochocie, część w Śródmieściu.

Dojechać można tam bezproblemowo metrem (stacja Pole Mokotowskie),a bliskość uczelni – SGH i Politechniki – sprawia, że panuje tam studencka atmosfera.

Trochę historii

Pole Mokotowskie początkowo leżało na południowy zachód od ówczesnej Warszawy, a od miasta oddzielał go zbudowany w 1770 roku Wał Lubomirskiego. 

W 1818 przeznaczono je na cele ćwiczeniowe dla wojska. Było to Mokotowskie Pole Wojenne.

W 1910 na Polu Mokotowskim powstało lotnisko mokotowskie, które w latach 30. XX wieku zlikwidowano, przenosząc je na Okęcie (otwarcie 1934).

W maju 1935 na Polu Mokotowskim odbyły się główne uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego.

Różne plany zasadniczo zakładały likwidację tutejszego obszaru otwartego i jego zabudowę jako dzielnicę administracji. Była to monumentalna kompozycja urbanistyczna z szeroką aleją defilad, pomnikiem marszałka Piłsudskiego, gmachami ministerstw i innych instytucji państwowych, Świątynią Opatrzności Bożej i wielkim placem zgromadzeń – Forum Chwały.

W 1938 roku połączono dotychczasowe ulice i utworzono Aleję Niepodległości. W ten sposób podzielono Pole Mokotowskie na dwie części, dziś spięte kładką.

Po zakończeniu II wojny światowej kontynuowano ideę zabudowy jako Dzielnicy Nauki. Na obrzeżach rozbudowywano kompleksy uczelniane, a samo Pole Mokotowskie miało stać się wewnętrznym parkiem.

Obecny park zaprojektowany został przez Stanisława Bolka i urządzono go w latach 70. i 80. XX wieku.

 

Jak to wygląda dziś

Na terenie znajdują się alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, jeziorka, fontanny, ścieżka edukacyjna im. Ryszarda Kapuścińskiego, pomnik psa i rzeźby z piaskowca. Znajduje się też Biblioteka Narodowa, a przed nim Krąg Megalityczny czyli ułożone w krąg głazy narzutowe o różnym składzie i uziarnieniu.

W zachodniej części powstał w 2009 roku Sakura Park – posadzono tam drzewska wiśni japońskiej, które wiosną obłędnie kwitną przenosząc nas choć na chwilę do dalekiej Azji.

W 2022-2023 Pole Mokotowskie przeszło gruntowną rewitalizację – powiększono staw, powstały nowe wyspy, kładki i miejsca do siedzenia, pojawiło się mnóstwo nowych nasadzeń.

 

Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x