Bałtyk zimą i latem Pomorskie

Białogóra

napisany przez Agata

(listopad 2021)

Październik minął gdzieś, nie wiadomo gdzie… Przyszedł listopad a nas naszła ochota zobaczyć morze i posłuchać szumu fal. Chwilę zastanawialiśmy się nad tym dokąd ruszyć. I wreszcie padło na Białogórę. Bo tam nigdy nie byliśmy. Bo tam ładnie i ciekawie. Bo po drodze zaplanowaliśmy kilka niebagatelnych przystanków.

Białogóra to nadmorska, wypoczynkowa miejscowość położona na twrenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, między Łebą a Karwią, na Wybrzeżu Słowińskim na Kaszubach. Nie leży ona nad samym morzem, od Bałtyku oddziela ją około 1km pasa sosnowego lasu.

Jak się okazało na miejscu, oprócz obłędnie szerokiej plaży w Białogórze jest jeszcze kilka innych, godnych uwagi atrakcji 😊.

 

Białogóra atrakcje

 

Białogóra Plaża

Bałtyckie plaże – szerokie, złote… są czymś co odróżnia nasze wybrzeże od brzegów mórz południowych, od skalistych plaż Chorwacji, czy żwirkowych plaż greckich wysp. Najpiękniejsze po sezonie 😊.

Pas wydm nad naszym morzem to piękno w czystej postaci!

Z centrum Białogóry na plażę trzeba dojść ok. 2km, z położonego tuż przed wydmowym lasem parkingu – 1km. Na tym odcinku poprowadzony jest szeroki deptak, z ławeczkami i latarniami, które oświetlają drogę po zmroku. W tym miejscu na plażę wychodzi się wyjściem nr. 33.

 

Rezerwat Babnica

Rezerwat ten leży na Mierzei Kaszubskiej, pomiędzy Białogórą a Lubiatowem.

To płożony na parabolicznej wydmie las bukowo-dębowy, w którym można znaleźć stare, nawet 140-letnie drzewa.

Idąc szlakiem po jednej stronie mamy Bałtyk, u podnóża zaś bagna i torfowiska. Można na nich podobno znaleźć np. mięsożerną rosiczkę. Ponadto teren ten zamieszkują dziki, jelenie, sarny, lisy. Ochroną rezerwatową szczególnie są objęte porosty, będące reliktami lasów pierwotnych.

Przez Rezerwat Babnica poprowadzonych jest kilka ścieżek. Doskonale widać je na mapach Google,  Windy Maps, jak i w terenie. 

W listopadzie rude kobierce wyglądały wprost bajecznie…

 

Wydma Lubiatowska

Wydma leży na Mierzei Kaszubskiej, pomiędzy Białogórą a Lubiatowem.

To śródlądowa wydma o długości ok. 4,5km i szerokości 700-800 metrów. Przyczyną jej powstania było prawdopodobnie wycięcie lasu porastającego pas wydmowy i uruchomienie piasków. Piaski te zaczęły się przemieszczać, zasypały pola i lasy. Zasypały też lokalne strumienie co przyczyniło się do powstania jezior okresowo wylewających i zalewających Lubiatowo. W skutek tego osada musiała zostać przeniesiona na wyżej położony teren, ok. 0,5km na południe. Tam znajduje się do dziś. Podobny los spotkał zresztą Łebę.

Po wojnie na wydmie intensywnie sadzono kosodrzewinę, aby powstrzymać ruch piasku. Dziś Wydma Lubiatowska jest ruchoma jedynie w swej wschodniej części. Przesuwa się o 2-4 metry na rok, zasypując bukowy las. Tempo i kierunek zależy tutaj w dużej mierze od nasilenia i kierunku wiatrów.

 

Spacer po wydmie

Z Białogóry najprościej dotrzeć tu plażą. Wychodząc wyjściem nr. 33 kierujemy się na zachód. Po około 2,5 km znajduje się wyjście nr 36. Tuż obok do Bałtyku wpływa niepozorna rzeczka Bezimienna (jeśli byśmy mieli ochotę na dalszy spacer plażą to nie ma rady – trzeba zamoczyć nogi).

Po odbiciu w głąb lądu po kilkunastu metrach znajdujemy pierwszy z kilkudziesięciu drogowskazów mówiących o tym, że jesteśmy we właściwym miejscu – na ścieżce przyrodniczo – leśnej „Wydma Lubiatowska”. W pobliżu jest też mapa, która w miarę dokładnie pokazuje topografię terenu i opcje szlaków oraz wyjść na plażę.

Po przejściu przez mostek nad Bezimienną, o tej porze roku szurając po rudym kobiercu opadłego bukowo-dębowego listowia, po jakimś kilometrze docieramy do pierwszego punktu widokowego. A potem do kolejnego… i jeszcze jednego. Wreszcie wracamy szlakiem poprowadzonym przez piachy aby znów zagłębić się w ciemnym lesie.

Trasę można pokonać na wiele sposobów. My wybraliśmy takie kółeczko. To było 12 km pięknego spaceru.

 

Kopuły stanowisk obserwacyjnych

W pobliżu parkingu, jakieś 300 metrów idąc ścieżką na wschód trafimy na coś, co na mapach Google określane jest jako kopuły stanowisk obserwacyjnych Wojska Polskiego.

W nocy trochę natrudziliśmy się aby znaleźć je w ciemnym jak oko wykol lesie, ale w dzień nie powinno być większych problemów.

 

Stadnina koni

W pobliżu Białogóry znajduje się stadnina koni, w której można nauczyć się podstaw jazdy na koniu. Osoby już jeżdżące mogą zaś skorzystać z opcji jazdy w terenie. Na dzieci czekają kucyki. https://stadninabialogora.pl/

 

Gdzie spaliśmy

Gościniec Kaszubski Homestay

Gościniec Kaszubski to szeregowe domki zlokalizowane na samym południu Białogóry. Do centrum miejscowości jest ok. 700 metrów, do parkingu i deptaka na plaże ok. 1 km.

W każdym apartamencie jest łazienka i aneks kuchenny. Jest czysto i schludnie. Na terenie znajduje się mały plac zabaw. Goście mieszkający na parterze mają malutki ganek do własnej dyspozycji, co na piętrze – balkonik.

Gościniec Kaszubski przyjmuje gości cały rok. W połowie listopada była to w zasadzie jedyna opcja noclegu w Białogórze.

Cena: 180zł/apartament 3-osobowy

 

Więcej o Bałtyku znajdziesz tutaj:  Bałtyk zimą i latem

Wszystkie posty o Pomorzu znajdziesz tutaj: Pomorze – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x