Mazowieckie Okolice Warszawy

Jezioro Czarne

napisany przez Agata

Jezioro Czarne inaczej zwane Kruczkiem to niewielkie jeziorko położone w lesie, zaledwie 20km od centrum stolicy. Jego obszar administracyjnie zlokalizowany jest w Markach, na granicy z Zielonką. Zatoczenie pętli wokół jeziora nie zajmuje więcej niż godzinę. Jest to zatem całkiem dobry pomysł na krótki spacer, małą wycieczkę czy po prostu chwilę oddechu za miastem.

My wybraliśmy się tam pewnego lutowego dnia, tuż przed zachodem słońca.

(II 2023)

Spacer wokół Jeziora Czarnego

Jezioro powstało wskutek wydobycia torfu. Teraz powoli wysycha oraz zarasta przekształcając się w torfowisko wysokie, czyli takie które odcięte od wód gruntowych jest zasilane jedynie przez wody opadowe.

Wokół jest wyznaczona ścieżka, stoi kilka tablic informacyjnych. Jest to dobre miejsce zarówno na spacer jak i na wycieczkę rowerową. W kilku miejscach ścieżka podchodzi do tafli wody – w naszym przypadku lodu 😉.

Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu

Jezioro Czarne należy do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Co to właściwie jest?

Utworzony w 1997 roku Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu obejmuje tereny dolin Wisły i Narwi wraz z dopływami oraz towarzyszącymi im kompleksami lasów, Tworzy otulinę dla parków krajobrazowych, Kampinoskiego Parku Narodowego i rezerwatów (w tym konkretnie przypadku dla pobliskiego Rezerwatu Horowe Bagno). Pełni też rolę korytarza ekologicznego umożliwiającego swobodną migrację zwierząt, roślin i grzybów. Krótko mówiąc to taki bufor chroniący przyrodę przed nadmiernie rozrastającą się urbanizacją.

Jak tam dojechać

Z centrum Warszawy najlepiej pojechać Wisłostradą do trasy S8. Z obwodnicy Marek (S8 na Białystok) trzeba zjechać w ulicę Księdza Antoniego Poławskiego (DK631). Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo w drogę serwisową i parkujemy. Na mapach Google parking jest pokazany głębiej w lesie. Kiedyś prawdopodobnie można było tam dojechać, są pozostałości. Dziś trzeba zatrzymać się przy zbiorniku przeciwpożarowym i ruszyć w las pieszo. (Google Maps

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x