Atrakcje

Ciekawe miejsca – Polska Północna

napisany przez Agata

Na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości stworzyłam listę 100 miejsc do odwiedzenia w Polsce – 100 miejsc, w których byłam i które polecam.

Dziś jest na niej już ponad 200 pozycji. I mam nadzieję, że z biegiem czasu będzie coraz więcej 😊.

Nie jest to lista uniwersalna miejsc do zobaczenia, top 100 w Polsce. Jest to moja lista, moje tam byłam i uważam, że warto tam być 😊. 


Co tu jest

pomorskie; zachodniopomorskie; kujawsko-pomorskie; warmińsko-mazurskie; podlaskie


.

Gdańsk

(województwo pomorskie)

To miasto o ponad tysiącletniej historii, ukształtowane pod wpływem różnych kultur. Był miastem królewskim, należał do Hanzy. Posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w wyborze króla (wolna elekcja). W XVI wieku Gdańsk był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  

Gdańskie Stare Miasto jest śliczne, pełne kolorowych kamienic reprezentujących różne style – od gotyku po klasycystyczny. Jedno z najbardziej urokliwych miejsc to prowadząca przez średniowieczną bramę do kościoła Mariackiego ulica Mariacka.

Ulica Długa, niegdysiejszy główny trakt handlowy, przechodzi w Długi Targ. Tu stoi do dziś dnia fontanna Neptuna, gdzie kiedyś zbierali się marynarze aby podziękować bogowi mórz i oceanów za szczęśliwy powrót do domu. Nieopodal mamy Dwór Artusa.

Wyszedłszy przez Zieloną Bramę – prawdopodobnie najstarszą bramę wodną w Gdańsku – docieramy do Motławy, a idąc na północ dochodzimy do jakże charakterystycznego punktu gdańskiej panoramy – do Żurawia. To dawny dźwig portowy świadczący o morskiej przeszłości i potędze miasta.

Współczesność i najbliższą historię przybliża nam Europejskie Centrum Solidarności. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. My byliśmy pod olbrzymim wrażeniem, ale kilka lat temu syn też wrócił zachwycony. Co więcej, było tak ciekawie, że cała klasa żałowała że już czas wychodzić… a to rzadkość raczej 😉.

Więcej o atrakcjach Gdańska TUTAJ

 

Westerplatte

(województwo pomorskie)

To półwysep u ujścia Martwej Wisły. To tu 01 września 1939 roku hitlerowski pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał. Trwająca ponad tydzień obrona Westerplatte jest uznawana za początek i pierwszą bitwę II wojny światowej.

Dziś stoi tu pomnik Obrońców Wybrzeża.

 

Gdynia – Dar Pomorza i Błyskawica

(województwo pomorskie)

Gdynia – Miasto z Morza

Budowę miasta i portu zapoczątkowano w 1921 roku, tak więc Gdynia jest młoda, budowana od razu w skali całkiem sporego, nowoczesnego jak na tamte czasy miasta.

Przy nabrzeżu zacumowane stoją dwa statki. Jeden to Dar Pomorza – zbudowany w 1909 roku trójmasztowiec, wykorzystywany aż do 1981 roku jako żaglowiec szkoleniowy. Drugi to ORP Błyskawica –  zbudowany w 1936 roku polski niszczyciel, weteran walk podczas II wojny światowej. Oba statki – muzea można zwiedzać, co jest niezmiernie ciekawe i pouczające.

 

Krynica Morska, Rowy i inne bałtyckie plaże, wydmy oraz małe porty rybackie

(województwo pomorskie, zachodniopomorskie)

Bałtyckie plaże – szerokie, złote… są czymś co odróżnia nasze wybrzeże od brzegów mórz południowych, od skalistych plaż Chorwacji, czy żwirkowych plaż greckich wysp. Najpiękniejsze po sezonie 😊.

Pas wydm nad naszym morzem to piękno w czystej postaci!

Natomiast kolorowe kutry rybackie wyciągnięte na brzeg to zawsze widok ujmujący, romantyczny i piękny.

 

Bursztyny nad Bałtykiem

(województwo pomorskie)

Bursztyn – złoto Bałtyku, żywica, która przeleżawszy tysiące lat pod wodą dopływa pod postacią błyszczących drobinek do brzegu. Nie mówimy tutaj o kopalniach bursztynu, czy profesjonalnych połowach. Mowa jest o zbieractwie, o długich wędrówkach po plażach, o kopaniu w bursztyno-nośnych patyczkach i o chwili, kiedy obracamy w palcach bryłkę wielkości małego paznokcia i krzyczymy z dumą „mam giganta!”. Bałtyk jest pod tym względem wyjątkowy. 

 

Bałtyk zimą

(województwo pomorskie, zachodniopomorskie)

Morze Bałtyckie i polskie plaże w sezonie wakacyjnym potrafią dopiec tłumem, cenami, zgiełkiem i niestety brudem. Sytuacja na szczęście zmienia się po sezonie. Zimą Bałtyk jest wyjątkowo urokliwy. Skrzący się, twardy jak beton piasek chrupie pod nogami. Bajkowe są długie spacery w słoneczny, mroźny dzień 😊.

 

Rozewie

(województwo pomorskie)

Przylądek Rozewie – „najdalej wysunięty na północ kraniec Polski”. Pamiętamy wszyscy jak wkuwaliśmy to na lekcjach geografii. I chociaż w rzeczywistości najdalej wysunięty na północ kraniec Polski leży w Jastrzębiej Górze (54°50’08.8” N), o 272 metry od Przylądka, to na Rozewiu mamy latarnię morską o największym zasięgu światła. Jest ona jednocześnie najstarszą tego typu latarnią w Polsce (początek XIX w.). Wielokrotnie podwyższana, dziś ma 33m wysokości. Z jej szczytu widać panoramę Jastrzębiej Góry, las przybrzeżny i Półwysep Helski.

 

Hel

(województwo pomorskie)

Hel – oblany z trzech stron wodami Bałtyku koniec Polski… albo jej początek… Półwysep wąski, długi i fikuśnie zagięty. Miejsce niezwykłe.

Przez lata zamknięty jako teren wojskowy. Dziś w miasteczku mieści się min. fokarium.

Więcej na ten temat: TUTAJ

 

Szymbark – dom do góry nogami

(województwo pomorskie)

Na terenie kaszubskiego skansenu znajduje się dom stojący na głowie. Powstał on w 2007 roku i niezmiennie cieszy oczy i wprawia w zakłopotanie błędniki odwiedzających. Naprawdę fajna zabawa 😊

 

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

(województwo pomorskie)

Ruchome, kilkudziesięciometrowe wydmy są jednymi z największych w Europie.

Ponadto Słowiński Park Narodowy jest ważnym przystankiem na trasie sezonowych przelotów ptaków. Zatrzymują się tu żurawie, bociany czarne, bataliony, puchacze.

 

Malbork

(województwo pomorskie)

Malbork –  siedziba wielkiego mistrza. Największa gotycka twierdza w Europie, największy ceglany zamek świata, symbol niegdysiejszej potęgi Zakonu Krzyżackiego.

14.09.1309 roku wielki mistrz Siegfried von Feuchtwagen przeniósł swą siedzibę do Malborka. Niedługo potem istniejący i potężny już zamek św. Marii (Sankt Marienburg) zaczęto jeszcze rozbudowywać.

Malbork określany był mianem twierdzy nie do zdobycia. I choć przeszedł w końcu w ręce polskie pozostał twierdzą niezwyciężoną. W 1457 roku zamek przejęli Czesi za zaległy żołd żołnierzy zaciężnych i odsprzedali Kazimierzowi Jagiellończykowi za zawrotną kwotę odpowiadającą 660 kg złota. Od tamtego czasu aż do rozbiorów stał się jedną z siedzib królów polskich.

Więcej o Malborku: TUTAJ

 

Zamek Gniew i turnieje rycerskie

(województwo pomorskie)

Gniew – zamek komturów krzyżackich. Zbudowany pod koniec XIII wieku zamek Gniew leży na wzgórzu otoczonym nurtami rzeki Wierzycy. W czasach pokrzyżackich starostą był tu między innymi Hetman Wielki Koronny – Jan Sobieski. To stąd ruszał pod Chocim (1673), a następnie pod Wiedeń (1683). To tu przychodziły listy do ukochanej Marysieńki.

Dziś zamek Gniew tętni życiem. Przewodnicy oprowadzają grupy zwiedzających, są pokazy multimedialne, turnieje rycerskie, na terenie funkcjonuje hotel, samo miasteczko przeszło niedawno gruntowną rewitalizację.

Więcej na ten temat: TUTAJ

 

Zamek w Kwidzynie

(województwo pomorskie)

Po sprowadzeniu na ziemie polskie w 1243 roku przez Konrada Mazowieckiego zakonu krzyżackiego powołano 4 diecezje. Kwidzyn stał się stolicą jednej z nich – pomezańskiej. 

Wyróżniającym elementem kwidzyńskiego zamku jest gdanisko (dansker), czyli średniowieczna wieża sanitarna z toaletą. Została ona wybudowana pod koniec XIV wieku. Jest wysunięta poza główne mury zamku poprzez specjalny pomost o długości 50m. Tego typu latryny zachowały się jedynie w krzyżackim Kwidzynie i Malborku.

Więcej na temat zwiedzania zamku: TUTAJ

 

Kamienne kręgi w Węsiorach

(województwo pomorskie)

Kamienne kręgi w Węsiorach to miejsce niezwykłe i tajemnicze. Wedle najbardziej prawdopodobnych badań to miejsce kultu Gotów, chociaż są też teorie o zdecydowanie starszym pochodzeniu  kamieni, a nawet o tajemniczej energii przez nie emitowanej. Może nazywanie tego miejsca „polskim Stonehenge” to lekka przesada, ale spacer w sosnowym borze pośród kamieni będących odzwierciedleniem gwiazdozbioru Plejad – niesamowity. 

Więcej na ten temat: TUTAJ

 

Zamek krzyżacki w Bytowie

(województwo pomorskie)

Na wzgórzu, wśród parkowych drzew, a o tej porze roku wśród opadłego, rudego listowia, pyszni się gotycki zamek. To siedziba krzyżackiego prokuratora zbudowana pod czujnym okiem Mikołaja Fellensteyna – słynnego muratora twierdzy w Malborku.

Dziś jest tu hotel, restauracja, biblioteka i niezmiernie ciekawe Muzeum Zachodnio-kaszubskie.

Więcej na temat zamku i innych atrakcji Bytowa: TUTAJ

.

Trzęsacz – ruiny kościoła na klifie

(województwo zachodniopomorskie)

Tu, na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, można na własne oczy zobaczyć skutki procesów erozyjnych – niszczenia lądu przez morze. Ruiny kościoła wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku w odległości 2km od brzegu znajdują się dziś tuż nad klifem.

 

Stare Drawsko – ruiny zamku Drahim

(województwo zachodniopomorskie)

Między jeziorami Drawsko i Żerno znajdują się ruiny twierdzy. Niegdyś należała ona do templariuszy, a następnie joannitów. Dziś, mimo że same ruiny nie są aż tak imponujące, miejsce to tętni życiem i emanuje historią. Odbywają się tu liczne imprezy  – turnieje rycerskie i jarmarki średniowieczne, a nawet jak akurat jest „okienko” w terminarzu to i tak na zamku nudzić się  nie można. Niesamowite jest to, że znajdujące się na wystawie elementy dawnego uzbrojenia można dotknąć, przymierzyć. Można założyć stare hełmy, wdziać kolczugę, chwycić do ręki miecz. Można też uraczyć się słynnymi drahimskimi miodami.

.

Grudziądz 

(województwo kujawsko-pomorskie)

Miasto spichlerzy

Grudziądz to miasto, którego historia sięga pierwszych Piastów, a potem przez ponad 200 lat nierozerwalnie związana jest z Zakonem Krzyżackim.

Wzdłuż wiślanej skarpy ciągną się grudziądzkie spichrze – od zawsze duma, a dziś największa atrakcja miasta. Ich historia sięga średniowiecza, a były nie tylko magazynami na spławiane do Gdańska zboże, ale też pełniły funkcje murów obronnych.

Więcej o atrakcjach Grudziądza: TUTAJ

 

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

(województwo kujawsko-pomorskie)

Pod koniec XIII wieku Ratzin został siedzibą komtura krzyżackiego, wzniesiono zamek konwentualny, który od samego początku pełnił bardzo ważną rolę w państwie zakonnym. To tutaj po klęsce pod Grunwaldem zdeponowano poważną część skarbca zakonnego, w tym osobiste srebra wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. W czasie wojen szwedzkich zamek uległ zniszczeniom.

Tu nagrywano odcinki filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej.

Więcej na ten temat: TUTAJ

 

Zamek Golubski

(województwo kujawsko-pomorskie)

Na wzgórzu nad Golubiem – Dobrzyniem góruje zamek krzyżacki. Widać go już z daleka. Nie sposób oprzeć się tej gotycko-renesansowej budowli i nie zajechać na rozciągnięte pod nim turniejowe błonia. Stamtąd jak na dłoni widać całe miasto, a stojąca u wrót potężna kolumbryna zaprasza do środka.

Golubski zamek stoi nad Drwęcą – rzeką, która w średniowieczu stanowiła granicę między Polską i Państwem Zakonnym. Dlatego strategiczne znaczenie golubskiej twierdzy było ogromne, a rosło wraz z nasilającym się konfliktem polsko-krzyżackim.

Na początku XVII stulecia zamek w Golubiu znalazł się w rękach Anny Wazówny – siostry Zygmunta III Wazy, która to przebudowała go w stylu renesansowym. Odtąd krzyżacka twierdza stała się letnią rezydencją królewny. Obronna, graniczna warownia stała się pałacem.

Więcej na temat zamku i zwiedzania: TUTAJ

 

Bory Tucholskie

(województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie)

Bory Tucholskie to jeden z największych obszarów leśnych w Polsce. Mamy tu wspaniałe jeziora o wyjątkowo przeźroczystej tafli wody. Można tu obserwować rzadkie gatunki ptaków. W Parku Narodowym Borów Tucholskich jest wiele szlaków. To doskonałe miejsce odpoczynku.

 

Bydgoszcz

(województwo kujawsko-pomorskie)

Klein Berlin – tak określano Bydgoszcz w XIX stuleciu. Oba miasta były bowiem do siebie niezmiernie podobne. 

Pierwsze co się rzuca w oczy to ogromna ilość secesyjnych, neobarokowych i neogotyckich kamienic. Druga sprawa to usytuowanie. Położona w zakolu Brdy tworzy malowniczą panoramę kamienic, mostków, wysp, grobli i bulwarów. Wyspa Młyńska przypomina zaś berlińską Wyspę Muzeów. Znajdziemy tu bowiem (i w jej pobliżu)  ponad 10 różnych muzeów! I wreszcie zabytkowe spichrze i Młyny Rothera. Te ostatnie dopiero co odrestaurowane stają się powoli centrum kulturalnym miasta. Wieczorem zaś życie tętni tu do późnych godzin nocnych. Na  Rynku, w uliczkach Starego Miasta, w restauracjach i pubach. Bydgoszcz nie chodzi wcześnie spać 😉.

Więcej na temat miasta, jego zabytków i atrakcji TUTAJ

 

Toruń

(województwo kujawsko-pomorskie)

Miasto Kopernika, miasto pierników.

Toruń już w średniowieczu zapisał się na kartach historii. Był ważnym ośrodkiem pośredniczącym w handlu hanzeatyckim, w 1466 właśnie w Toruniu podpisano traktat pokojowy kończący wojnę trzynastoletnią między Polską a Krzyżakami.

Na wielkiej, pięknej starówce toruńskiej przetrwało najwięcej (po Krakowie) zabytków architektury i sztuki gotyckiej. Stoi tu także Dom Kopernika, w którym uważa się, że w 1473 roku urodził się uczony.

Pierniki to drugi po Koperniku nieodzowny symbol Torunia. Pierwsze wzmianki o ich wypieku pochodzą już z XIII wieku, a receptury były pilnie strzeżone.

 

Tężnie w Ciechocinku

(województwo kujawsko-pomorskie)

Ciechocinek to uzdrowisko – sanatoria, pijalnie wód, pensjonaty i słynne tężnie. Potężne tężnie, zbudowane w XIX wieku według projektu Jakuba Graffa, robią niesamowite wrażenie. I poprawiają zdrowie 😊. Jest to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. Stanowią pomnik historii.

 

Biskupin

(województwo kujawsko-pomorskie)

Biskupin – najstarsza osada odkryta na terenie Polski. Usytuowana jest na wyspie na Jeziorze Biskupińskim. Założono ją w VIII wieku i zamieszkiwano przez około 150 lat. Szacuje się, że w okresie największego rozkwitu liczba ludności wynosiła około 1000 osób. Na terenie Biskupina znajdowało się około 100 domostw. Dokładnie nie wiadomo dlaczego gród opuszczono. Jedna z teorii mówi o podniesieniu się wód jeziora.

Dziś Biskupin to rezerwat archeologiczny. Bardzo dokładnie zrekonstruowano dawne wały obronne, falochrony, bramy, ulice i zabudowania. 

.

Frombork

(województwo warmińsko-mazurskie)

Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Dostać się do niego można np. stateczkiem, który wypływa z położonej na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej.

Frombork to miasto Kopernika. Kanonik kapituły warmińskiej spędził tu 33 lata życia (z przerwami). Mieszkając i pracując w wieży katedralnej obserwował z niej niebo i tworzył rewolucyjne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. 

Mikołaj Kopernik umarł tutaj w 1543 roku. Został pochowany także tutaj, a sarkofag z jego szczątkami spoczywa w podziemiach katedry.

Będąc we Fromborku zwiedza się potężny gotycki kompleks katedralny. Nie można też nie zajrzeć do planetarium. W wieży Radziejowskiego znajduje się słynne wahadło Foucaulta, czyli przyrząd do obserwacji ruchu wirowego ziemi. Kula o wadze 46 kg zawieszona na linie o długości 28,5 metra. Do tego oczywiście szalenie ciekawe Muzeum Mikołaja Kopernika.

 

Grunwald – pole bitwy

(województwo warmińsko-mazurskie)

Każdy zna datę 15 lipca 1410. Upał, Krzyżacy pod wodzą Ulricha von Jungingena stojący w palącym słońcu i schowane w cieniu polskie i litewskie wojska Władysława Jagiełły. Symboliczne dwa nagie miecze przysłane królowi polskiemu przez mistrza krzyżackiego. Bitwa – długa i ciężka, jedna z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy. Bitwa, która zachwiała potęgą Zakonu. Niepodważalne zwycięstwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, które w konsekwencji doprowadziło do upadku i sekularyzacji Zakonu Najświętszej Marii Panny.

Dziś miejsce bitwy uznane jest za pomnik historii. W 550 rocznicę (1960r) stanął tu Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Co roku w rocznicę bitwy odbywa się jej rekonstrukcja, w której biorą udział bractwa rycerskie z całej Europy.

 

Jeziorak, Śniardwy i inne piękne jeziora mazurskie

(województwo warmińsko-mazurskie)

Jeziora Mazurskie to wyjątkowy region Polski. Trudno wybrać to najpiękniejsze spośród ponad 2500 mniejszych i większych akwenów. Każdy pewnie ma jakieś swoje ulubione, ukochane, takie miejsce nad którymś z polskich jezior do którego często wraca, nad którym dobrze się bawi albo wspaniale wypoczywa.

Żeglowanie – cudowna przygoda, której miałam szczęście posmakować i której mam jeszcze nadzieję zażyć 😊

Ale Mazury to nie tylko woda, to też piękne lasy pełne grzybów i jagód. To mazurskie wsie, gdzie chałupy z czerwonej cegły i dachy kryte oryginalną dachówką to jeszcze chleb powszedni. To wreszcie raj dla wędkarzy wśród których opowieści o taaaakiej rybie rozchodzą się lotem błyskawicy przy wieczornym ognisku.

 

Skansen w Olsztynku

(województwo warmińsko-mazurskie)

Na 100 ha, czyli naprawdę dużym terenie, zgromadzono około 70 obiektów. Jest to jeden z większych skansenów w których byłam.

Znajdują się tu zabudowania wiejskie z Warmii, Mazur, Powiśla i terenów Litwy czyli z czterech historycznych regionów dawnych Prus Wschodnich. Pochodzą one z różnych czasów – od XVIII stulecia do pierwszej połowy XX wieku.

Pierwszy skansen powstał jako „Muzeum Wsi w Królewcu” w roku 1909 i zlokalizowany był właśnie na obrzeżach Królewca. W 1937 podjęto decyzję o przeniesieniu ekspozycji do Olsztynka.

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

 

Zamek Krzyżacki w Olsztynku

(województwo warmińsko-mazurskie)

Gotycki, zbudowany w XIV wieku zamek był siedzibą burgrabiego, którego zadaniem było ściąganie podatków oraz kontrola biegnącego z południa na północ szlaku handlowego.

Po bitwie pod Grunwaldem zamek w Olsztynku został poddany królowi Jagielle. W kolejnych latach przechodził wielokrotnie z rąk polskich w Krzyżackie i odwrotnie a po sekularyzacji zakonu w 1525 roku został włączony do Prus Książęcych.

W XIX stuleciu w odbudowanych w stylu neogotyckim budynkach umieszczono szkołę. Zespół szkół istnieje zresztą na zamku do dziś.

Kiedy tam byłam (2020) na bramie wejściowej wisiałą tabliczka ” ze względu na covid osobom postronnym wstęp wzbroniony”. Jak to wygląda w normalnych czasach ? – nie wiem. Podejrzewam, że na teren dziedzińca można wejść, do budynku już nie. Jak to w szkole 😉.

 

Spływ rzeką Marózka

(województwo warmińsko-mazurskie)

Ale gdzie to jest?

Rzecz dzieje się na Mazurach, pomiędzy Olsztynkiem a Szczytnem. Jeśli będziecie w tych okolicach – koniecznie skorzystajcie z okazji. Marózka – mimo że nie tak znana jak Hańcza, Rospuda czy Krutynia – naprawę daje radę. Spływ nią to fantastyczna przygoda wśród pięknych krajobrazów.

Marózka to dopływ Łyny. Płynie ona sobie przez malowniczą Puszczę Napiwodzko – Ramucką. Nurt jest wartki, rzeka wymagająca refleksu, szybkich zwrotów i jeszcze szybszych decyzji w omijaniu licznych podwodnych przeszkód.

Jak dla mnie jedna z lepszych kajakowych przygód. Było cudnie. A na koniec kąpiel w jeziorze Święte.

Więcej na temat spływu: TUTAJ

 

Pasym – najstarsze miasto na Mazurach

(województwo warmińsko-mazurskie)

Pasym to mazurskie miasteczko leżące nad jeziorem Kalwa o niesamowicie poplątanej linii brzegowej.

W dawnych czasach tereny te zamieszkiwali pruscy Galindowie. Od końcówki XIII stulecia władzę sprawowali Krzyżacy, którzy w 1386 roku lokowali tu miasto. Nazywało się ono Bassenheim od imienia komtura elbląskiego, Zygfryda von Bassenheima.

O bogatej historii miasta świadczy wiele zabytków. Na rynku stoi XIX-wieczny Ratusz. Zachowały się fragmenty średniowiecznych murów obronnych miasta. W parku miejskim stoi ceglana wieża ciśnień. Wisienką na torcie jest jednak gotycki kościół ewangielicko-augsburski. Budowę zakończono w 1391 roku. Od czasu reformacji jest to kościół wyznania luterańskiego. Jakże dziś charakterystyczna kryta gontem wieża w kształcie hełmu powstała podczas odbudowy kościoła po pożarze pod koniec XVIII stulecia. Ołtarz główny jest w stylu późno manierystycznym, ambona barokowa z 1680 roku, gotyckie ławy z XV wieku i manierystyczne z XVII wieku, organy z XVIII wieku.

Więcej na ten temat: TUTAJ

 

Zamek Krzyżacki Szymbark

(województwo warmińsko-mazurskie)

Zamek został wybudowany na miejscu dawnego grodu Prusów, na górze, od której wzięła się nazwa wsi Szymbark – z niemieckiego Schönberg, czyli Piękna Góra. Wzniesiono go w początkach XIV w. jako siedzibę proboszcza Kapituły Pomezańskiej. Podczas wojny trzynastoletniej między Koroną a Zakonem (1454-1466) był areną ostrych walk.

Po Hołdzie Pruskim (1525) i sekularyzacji zakonu krzyżackiego właścicielem Szymbarka został były wielki mistrz – Albrecht Hohenzollern. Z czasem stał się renesansową rezydencją, a pod koniec XVII w. objęła go w posiadanie rodzina Finkensteinów i przebudowała w stylu barokowym. Pod koniec II wojny światowej Armia Czerwona opuszczając zamek, w którym stacjonowała, spaliła go. Ciekawostką są tu baszty – każda w innym stylu, każda pamiątką innej epoki.

Dziś jest to ruina. Na chwilę obecną normalnie zamknięty i nieudostępniony dla turystów. Jakiś czas temu był jednak sposób na niebanalne zwiedzanie, może na dal aktualny 😉. Córka wieloletniego opiekuna zamku bywała zawsze w pobliżu – chętnie wpuszczała i oprowadzała po „swoim” zamku. 

Dziś ruiny imponują swą wielkością i majestatem, a ponoć zamek ten liczył tyle komnat ile jest tygodni w roku, był tak ogromny.

Więcej o zamku i możliwości zwiedzania: TUTAJ 

 

Kamieniec pod Suszem

(województwo warmińsko-mazurskie)

Jest to późnobarokowy pałac w stylu francuskim wchodzący w skład ordynacji rodu Finkensteinów. Budowa trwała 4 lata i zakończono ją w 1720 r.

Podobno było tu tyle pokoi ile dni w roku. Od części środkowej odchodziły symetryczne skrzydła boczne. Całość dwupiętrowa kryta dachówką. Detale wykonane z piaskowca finezją nawiązywały do stylu rokoko. Mansardowy dach wykonany był z zielonej, glazurowanej cegły i miał 12 kominów w kolorze lśniącego granatu. Rezydencję tę nazywano wschodniopruskim Wersalem.

Po wojnie został przekształcony na PGR, potem niszczał i był sukcesywnie rozszabrowywany… ☹

Dziś jest to ruina popadająca w jeszcze większą ruinę. Nowy inwestor próbuje coś zrobić, uratować – trzymamy kciuki!

W otoczeniu pałacu urządzono na wzór francuski rozległy ogród z romantyczną grotą ogrodową. Tzw. Grota wykładana była w całości minerałami i muszlami wyławianymi z pobliskiego jeziora. Do dziś widać je gdzieniegdzie przyklejone do ścian, większość jednak odpadła pozostawiając po sobie tylko charakterystyczne wgłębienia.

Minerały i muszle znajdowane są na terenie w gruzie, w ziemi. Zbierają je i być może w przyszłości jakiś artysta plastyk podejmie się wyzwania i przywróci dawną świetność grocie ogrodowej.

Na chwilę obecną obiekt jest oficjalnie nieudostępniony zwiedzającym. Aby wejść na teren należy porozmawiać z panią w sklepie naprzeciwko. Ona wskaże otwarte boczne wejście albo zawoła dozorcę 😊

 

Rezerwat Źródła Rzeki Łyny

(województwo warmińsko-mazurskie)

Na Mazurach, pomiędzy Nidzicą a Olsztynkiem, gdzieś w lasach Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej ma swoje źródła Łyna – największa rzeka Warmii i Mazur.

Wiosną szlak wiedzie pomiędzy dywanami zawilców. Prześwietlony podszyt pozwala na ogarnięcie wzrokiem szerokiej perspektywy strumyczków i rozlewisk. 5km wśród budzącej się do życia przyrody. Warto – naprawdę warto 😊.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Bagna biebrzańskie

(województwo podlaskie)

Bagna biebrzańskie to największy w Polsce zespół torfowisk w szeroko meandrującej dolinie rzeki Biebrza. Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce i jednym z największych w Europie. To ostoja ptactwa. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków, w tym orły bieliki, orły przednie, bataliony. Nad Biebrzą spotkamy też łosie, sarny, jelenie, wilki.

Wiosenny spacer po bagnach jest niesamowity.  Trzeba zaopatrzyć się w kalosze i wyruszyć o świcie, aby być świadkiem budzących się ptaków, których z każdą minutą rozbrzmiewa coraz więcej, więcej i więcej. 

Więcej na ten temat: TUTAJ

 

Bohoniki i Kruszyniany – drewniane meczety

(województwo podlaskie)

W dwóch wioskach na Podlasiu, nieopodal granicy z Białorusią stoją dwa meczety. Obydwa zabytkowe. Obydwa są spuścizną po Tatarach. Meczety są drewniane, bo tylko takie Tatarzy mogli budować na ziemiach polskich. W Bohonikach i Kruszynianach znajdują się też mizary, czyli muzułmańskie cmentarze. Dobrą bazą wypadową w te okolice jest Supraśl.

 

Białowieża

(województwo podlaskie)

Puszcza Białowieska to przyrodnicze serce Podlasia, ostatni na Niżu Europejskim naturalny las pierwotny i jedyny obiekt przyrodniczy w Polsce wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Najcenniejszą częścią Parku jest obszar ochrony ścisłej, ale zwiedzanie tego terenu jest możliwe tylko i wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Na pozostałej części wyznaczone są szlaki piesze, a nawet rowerowe.

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr – największy europejski ssak lądowy. Aby zobaczyć go w lesie, w całkowicie naturalnych warunkach należy wyruszyć przed świtem i pójść z przewodnikiem znającym miejsca i obyczaje tych zwierząt. W zimie szansa jest naprawdę spora, późną jesienią i wiosną też. W lecie żubry zaszywają się głęboko. Cały rok można je oczywiście obserwować w Rezerwacie Pokazowym. 

Więcej o atrakcjach Puszczy Białowieskiej: TUTAJ

 

Narwiański Park Narodowy

(województwo podlaskie)

Jesteśmy w Dolinie Górnej Narwi. Tutaj rzeka ta, na przestrzeni około 50km długości, zamienia się w polską Amazonkę. Nie płynie jednym korytem, tylko tworzy ich sieć poprzedzielaną wysepkami. A wokół szuwary, turzycowiska, trzcinowiska… A nad nimi polujące błotniaki stawowe – symbol Parku. Klucze łabędzi i dzikich gęsi… Wokół łąki i olsy…

Jest tu spokojnie i cicho bo to wedle statystyk najrzadziej odwiedzany park narodowy w Polsce. I coś w tym musi być, gdyż mimo majówki na szlakach i kładkach spotkaliśmy niewielu ludzi a polne drogi a nawet i lokalne szosy mieliśmy praktycznie wyłącznie dla siebie.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Kraina Otwartych Okiennic

W dolinie Narwi, na Podlasiu znajdziemy miejsce niezwykłe. To staroruskie wsie, gdzie do dziś dnia zachował się dawny, typowy układ przestrzenny, kształt zagród oraz – co zachwyca najbardziej – bogata snycerka drewnianych chat. Kościoły, kapliczki i przydrożne krzyże dopełniają całości tego niezwykłego obrazu. I ta cisza, ten spokój, ten wolniej płynący czas… 💚💛🧡

Ową Krainę tworzą trzy wsie: Soce, Trześcianka i Puchły. Ale równie pięknie jest też w innych wsiach w okolicy – Wojszki, Plutycze, Ryboły, Narew. To tylko kilka z nich. Warto samemu popałętać się po drogach, polach i lasach, poodkrywać swoje perełki. Rower to naszym zdaniem idealne rozwiązanie. I nie warto się nigdzie spieszyć.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Pałac Branickich w Białymstoku

(województwo podlaskie)

Wersal Podlasia, Wersal Północy, Polski Wersal.

To określenia jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. XVI-wieczny zamek został z rozmachem przekształcony w XVIII stuleciu w barokową rezydencję. Jan Klemens Branicki – wielki hetman koronny  –  ówczesny właściciel dóbr białostockich, był jednym z największych polskich magnatów XVIII wieku.  Żoną jego była zaś Izabela Poniatowska – siostra króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od końca II wojny światowej mieściła się w nim Akademia Medyczna, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Otacza go zachwycający ogród w stylu francuskim. Choć dziś jest on dużo mniejszy od oryginalnego, uważany jest za najlepiej zachowany w Polsce ogród barokowy. 

Więcej o tym miejscu: TUTAJ

 

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

(województwo podlaskie)

Na skraju Choroszczy, otoczona parkiem, stoi letnia rezydencja Branickich. Położona jest ona na malutkiej wyspie, którą otaczają kanały wzorowane na kanałach wersalskich. Budowę rozpoczął w 1725 hetman wielki koronny Jan Klemens Branicki wraz z żoną Izabelą. Całość prac została zakończona prawie 50 lat później. Niestety, w 1915 roku pałacyk został spalony przez wojska rosyjskie. W odbudowanym w II połowie XX wieku budynku dziś mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych.

 

Skit w Ordynkach

(województwo podlaskie)

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach to prawosławna pustelnia.

W 2009 roku przeprowadził się tu ojciec Gabriel, który postanowił zostać pustelnikiem. W listopadzie 2018 roku ojciec Gabriel zmarł i skit pozostawał niezamieszkały. Jednak jakiś czas później, bo w 2022 roku, przybyło tu 3 mnichów. Skit można zwiedzać.

 

Suwalszczyzna

(województwo podlaskie)

Suwalszczyzna to przepiękne jeziora i pagórki, dzięki którym krajobraz staje się bardziej urozmaicony i ciekawszy dla oka. To świat natury, zieleni traw i błękitu nieba. To niesamowita kuchnia regionalna i wsie staroobrzędowców. To sąsiadka Białorusi i Litwy. To w końcu Czarna Hańcza – największa rzeka Suwalszczyzny meandrująca dziko. Wartka jak górski potok, zarośnięta jak tropikalna rzeka, malownicza i cudowna.

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny TUTAJ

 

Sejny

Sejny to kilkutysięczne miasteczko na kresach, niedaleko przejścia granicznego z Litwą, gdzie historia miesza się z teraźniejszością. Zamieszkują je Polacy, Litwini i rosyjscy staroobrzędowcy.

Spacerując po Sejnach czuć oddech historii. Przy podłużnym rynku skupia się większość zabytków. Najważniejszy z nich to dawny klasztor Dominikanów z kościołem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i cudowną figurą Matki Boskiej. Kolejnym zabytkiem Sejn jest Biała Synagoga. 

Więcej o Sejnach, historii, atrakcjach i zabytkach TUTAJ

 

Stańczyki – zabytkowe wiadukty

(województwo podlaskie)

W pobliżu wsi Stańczyki na Suwalszczyźnie wznoszą się dwa równoległe, wysokie wiadukty. Są to dawne mosty kolejowe wybudowane na początku XX wieku, część magistrali łączącej Chojnice z Wilnem. Niektórzy nazywają je akweduktami nawiązując do rzymskich akweduktów Pont du Gard we Francji.

 

Wigry – Jezioro i Klasztor Kamedułów

(województwo podlaskie)

Na półwyspie oblanym wodami Jeziora Wigierskiego stoi dawny klasztor Kamedułów. W 1667 roku król Jan Kazimierz, chcąc wypełnić śluby jakie złożył podczas potopu szwedzkiego, przekazał zakonowi Jezioro Wigierskie wraz z otaczającymi je terenami. W czasach rozbiorów Kameduli zostali przeniesieni na warszawskie Bielany, a sam klasztor zlikwidowany. Dziś znów obiekt jest w rękach Kościoła. W klasztorze organizowane są rekolekcje, plenery malarskie, całość jest otwarta dla turystów.

Samo jezioro Wigry ma niesamowicie urozmaiconą linię brzegową. Stąd zaczyna się malowniczy spływ Czarną Hańczą.

Więcej o atrakcjach nad Wigrami TUTAJ

 

Spływ Czarną Hańczą

(województwo podlaskie)

Czarna Hańcza

– najdłuższa rzeka Suwalszczyzny. Wypływa ona z podmokłych dolin leżących wśród suwalskich pagórków, aby po 142 kilometrach, przekroczywszy granicę z Białorusią wpłynąć do Niemna.

Spływ Czarną Hańczą to jedna z piękniejszych atrakcji regionu. Można wziąć namiot i płynąć kilka dni. Podczas licealnych wakacji płynęłam tydzień – z Wigier do Jeziora Hańcza. Piękne czasy 😊 😉. Organizowane są też spływy weekendowe oraz kilkugodzinne. Pod koniec sierpnia, z uwagi na brak chętnych, mojemu synowi i mamie pozostała tylko ta ostatnia wersja. I choć szykowali się na co najmniej 2 dni biwakowania, to i tak te kilka godzin na wodzie było piękną wyprawą.

 

Głazowisko Bachanowo

(województwo podlaskie)

Wokół Jeziora Hańcza znajdują się liczne głazowiska. Nagromadzenie głazów powstało podczas wytapiania bryły martwego lodu zalegającej w rynnie jeziora. W miarę topnienia głazy zbierały się przy krawędzi bryły – obecnych brzegach jeziora.

Głazowisko Bachanowo to rezerwat położony na południe od Jeziora Hańcza, w Dolinie Czarnej Hańczy. To tak naprawdę nic innego jak fragment łąki o powierzchni prawie hektara pokryty wieloma głazami. Ich liczbę szacuje się na (uwaga!) około 10 000 sztuk! Są tam też prawdziwe olbrzymy (do 8m), jednak większość głazów ma małe lub średnie rozmiary.

Tu raczej chodzi o ich ilość. A ta robi wrażenie. I choć pierwszym odczuciem może być niejednokrotnie zdziwienie „ale o co chodzi?”, „to tylko pole kamieni…” To jednak przy dłuższej kontemplacji nie jest to takie zwykłe pole, a w promieniach zachodzącego słońca wygląda magicznie. Warto cierpliwie przejść przez łąkę jak najdalej, aż do ukrytych w drzewach meandrów Czarnej Hańczy.

 

Osada Jaćwiesko Pruska

(województwo podlaskie)

Jaćwingowie to jeden z ludów bałtyjskich (Bałtowie) zamieszkujący w czasach średniowiecza obecną Suwalszczyznę. Były to tereny od jeziora Wiżajny na północy po dolinę Biebrzy na południu, od wschodniego pasa Wielkich Jezior Mazurskich na zachodzie po Niemen na wschodzie. Jaćwingowie z Prusami i Litwinami dzielili los plemion pogańskich przeciw którym w imię (a raczej pod pretekstem) chrystianizacji walczyli Rusini, Polacy i Krzyżacy. 

Osada Jaćwiesko – Pruska położona jest w pobliżu Puńska. Powstała za sprawą Petrasa Lukoseviciusa. Na dość dużym terenie możemy oglądać grodzisko i chaty wiejskie. Zapoznajemy się także z jaćwiecką i pruską symboliką, ich wierzeniami i zwyczajami. Chodząc wśród drzew i symbolicznych kamieni zaczynamy sobie wyobrażać więź jaka łączyła tych ludzi z naturą, z przyrodą i jej siłami. Czytamy wyryte w głazach imiona wodzów, daty bitew… Przenosimy się w czasie…

 

Muzeum Etnograficzne w Puńsku

Prekursorem i wieloletnim kustoszem muzeum był emerytowany nauczyciel – Józef Vaina. Prowadził tam lekcje, uczył tkania krajek litewskich. Od 1968 roku zbierał „starocie”, fotografował  przeznaczone do rozbiórki domy i zagrody chłopskie, prosił starych mieszkańców i nagrywał zanikające pieśni ludowe, opowiadania, legendy. Dziś kolekcję tę można oglądać w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Opiekuje się nią Maria Misiukanis – córka Józefa Vainy. Kolekcja zaś liczy ponad 2 tysiące eksponatów związanych z gospodarstwem domowym, uprawą roli i rzemiosłem.

O dziele swego ojca opowiada w szczegółach i z sentymentem. Historia, legendy, tradycje, ornamenty i ich znaczenie – wszystko to układa się w niesamowitą całość podczas niezwykle wartościowej i niesamowitej wizyty w tym muzeum.

 

Krasnogruda – Dwór Czesława Miłosza

Krasnogruda to mała wieś leżąca nad brzegami jeziora Hołny, tuż przy granicy z Litwą. Na jej obrzeżu stoi stary dwór, którego historia sięga XVII wieku.

W dwudziestoleciu międzywojennym przyjeżdżał tu na wakacje do swych ciotek młody Czesław Miłosz. Tu przeżywał swoje pierwsze miłosne wzloty i upadki… Tu po miłosnym zawodzie postanowił odebrać sobie życie grając (na szczęście bez sukcesu) w rosyjską ruletkę… Tutaj powstały młodzieńcze wiersze.

Po wojnie majątek został objęty reformą rolną. Część gruntów rozparcelowano, reszta przeszła na własność państwa. Źle użytkowany i niezabezpieczany dwór niszczał.

Od końca lat 90-tych XX wieku walczono o uratowanie dworu od kompletnego zniszczenia. Udało się to ostatecznie w 2011 kiedy to otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza. Jest ono złożone z grupy budynków – tzw. „wysp”, tworzących „Archipelag Pogranicza”. W Dworze mieści się muzeum Czesława Miłosza i jego rodziny. Jest biblioteka, sale wystawowe i konferencyjne.

 

Trójstyk Granic

W miejscowości Bolcie, niedaleko od drogi nr 651, znajduje się punkt, w którym stykają się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Punkt ten oznaczony został granitowym słupem z godłami trzech sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa. Ten trósjtyk nosi nazwę „Wisztyniec”

Ciekawostką jest, że właśnie w tym miejscu znajduje się również polski biegun zimna

 

 

czytaj dalej:

Ciekawe miejsca – Polska Środkowa

Ciekawe miejsca – Polska Południowa

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grażyna Gurnik
Grażyna Gurnik
5 lat temu

Super pomysł 🙂

Tadeusz | PodrozTrwa.pl

W Gdańsku zawsze będę polecał moją rodzinną Oliwę

Piotr
1 rok temu

Krynica Morska jest przepiękna 🙂

3
0
Would love your thoughts, please comment.x