Austria

Wodospady Krimml

napisany przez Agata

Wodospady Krimml są jednymi z najwyższych w Europie.

Woda spada tu z 3 progów, z wysokości 380 metrów.

Wzdłuż wytyczony jest szlak z licznymi punktami widokowymi. Można iść krócej podchodząc tylko pod pierwszą, ale za to najwyższą kaskadę. Można piąć się dalej w górę podziwiając kolejne perspektywy i kolejne kipiele wodne. Można schodzić po śladach. Można wybrać zejście kamienistym szlakiem po przeciwnej stronie rzeki Krimml. Opcji jest sporo i każda ciekawa 😁.

Gdzie to jest

Wodospady Krimml leżą na terenie Parku Narodowego Wysokich Taurów, blisko granicy Ziemi Salzburskiej i Tyrolu. Jadąc od wschodu tuż za wsią Krimml (a od zachodu przed) znajdują się parkingi (najlepiej parkplatz P4).

Dalej trzeba przejść obok muzeum Wasserwelten Krimml (podobno ciekawa atrakcja dla dzieci) i specjalnym przejściem podziemnym pod szosą przedostać się na stronę wodospadu.

Szlak wzdłuż wodospadów

(źródło: wasserfaelle-krimml.at)

Cały czas idąc lekko pod górę asfaltową dróżką dochodzimy najpierw do kasy. Po zakupie biletów wstępu (cennik TUTAJ ) trzeba skręcić na rozstajach w lewo. Zaledwie po kilku minutach dojdzie się do pierwszego wodospadu. To największa kaskada (Unterer Achenfall). Tu woda spada z wysokości 140 metrów. Wśród ogłuszającego huku, wiatru i wszechobecnych kropelek wody można podejść całkiem blisko do urwiska, niemniej jednak zdrowy rozsądek mile widziany!

Tu można zawrócić. Droga z parkingu pod pierwszą kaskadę nie powinna zająć więcej jak 15 minut.

Jeśli jednak czujemy niedosyt, trzeba iść dalej. W górę 😊. Zawracamy więc pod kasy biletowe i zaczynamy piąć się wyżej i wyżej. Droga cały czas jest asfaltowa, niemniej jednak nachylenie wzrasta. Raz po raz ścieżka odchodzi na specjalnie wybudowane platformy widokowe, z których można podziwiać tę i następną kaskadę z coraz to innej perspektywy.

Na górze drugiej kaskady (Mittelerer Achenfall) zbudowana jest restauracja. Jest tam też sklepik z pamiątkami i toalety.

Tu znów trzeba podjąć decyzję – zawracać czy iść dalej. Do kolejnej kaskady (Oberer Achenfall) pozostało około 45min marszu.

My zdecydowaliśmy się na opcję pośrednią 😉. Podeszliśmy jeszcze kawałek, do następnego punktu widokowego a potem przeszliśmy mostem na drugi brzeg rzeki Krimml. Tam dołączyliśmy do czerwonego szlaku i po około 1h byliśmy z powrotem na parkingu.

(Kliknij w szlak aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)

Szlak ten jest jednak zupełnie inny niż droga po stronie platform widokowych. Jest kamienisty, miejscami dość stromy. Wybierając się na niego zdecydowanie trzeba mieć na nogach dobre buty.

Terapeutyczna moc Wodospadów Krimml

Siła, z jaką woda uderza o skały powoduje rozbicie cząsteczek wody na drobne, ujemnie naładowane jony, a to z kolei ma dobroczynne działanie na nasze drogi oddechowe. Taki spacer szczególnie wskazany jest dla alergików i astmatyków. Przy wodospadzie organizowane są specjalne sesje dla kuracjuszy z pobliskiego sanatorium.

 


Informacje praktyczne

– Wodospady Krimml czynne są od 1.05 do 30.10

– wejście płatne: CENNIK

– parking: płatny. Najbliżej wejścia jest parking P4

– najlepiej zakupić bilet combo (wodospady + parking). Trzeba się o niego dopytać, bo nam nikt takiej informacji przy kasie nie podał – w efekcie przepłaciliśmy.

– przejście z parkingu do pierwszej kaskady to ok. 15min marszu

– nasza trasa zajęła nam 4h (łącznie odległość 6,5km, przewyższenie 380m – wejście trasą z platformami widokowymi, zejście za pierwszym mostem szlakiem czerwonym po drugiej stronie rzeki)

– szlak po drugiej stronie Krimmler Ache wymaga górskiego obuwia

– Wodospady Krimml to bardzo popularne, łatwo dostępne miejsce. Pusto więc nie będzie.


Naszą przygodę z Wodospadami Krimml zakończyliśmy przejazdem przez przełęcz górską Gerlos Pass drogą nazywaną Gerlos Alpine Road.
Przejazd drogą jest płatny (10,50euro) ale przy dobrej pogodzie gwarantuje niesamowite widoki na góry, doliny i wodospady!

W ten oto sposób wjechaliśmy do Tyrolu, gdzie czekała na nas niesamowita przygoda – nasze austriackie INGI, czyli caving, rafting i canyoning.

Na noc zatrzymaliśmy się w „narciarskim”😉 Stummie leżącym na początku Doliny Ziller. Gästehaus Braunegger – miejsce godne polecenia. Dobra relacja jakości do ceny (111euro/doba, pokój 3-osobowy ze śniadaniem, rezerwacja booking.com). 

 

 

Wszystkie wpisy o Austrii znajdziesz tutaj: AUSTRIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x