Wakacje są po to aby wypocząć, odetchnąć po ciężkim roku i nabrać sił na kolejne szkolne zmagania. Wakacje są też po to aby poznać nowe, poszerzyć swoje horyzonty, rozwinąć pasje. Badania naukowe niezbicie dowodzą, że odpoczynek bierny jest o wiele mniej efektywną formą wypoczynku niż aktywne spędzanie czasu. A gdzie można bardziej aktywnie spędzić czas jak nie w górach? 😊 Tym razem Karkonosze i Szklarska Poręba!
Szklarska Poręba
– położona w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów otoczona od południa Karkonoszami, od północy Górami Izerskimi to miejsce z ogromnym potencjałem zarówno zimą jak i latem. Plan urlopu w Szklarskiej był w głowie babci już od dawna. Trzeba było tylko poczekać na dokończenie autostrady Warszawa – Wrocław😉. Poniżej atrakcje, które wybrali; miejsca, które odwiedzili, czyli subiektywny wybór tego jak spędzić dwa tygodnie w Szklarskiej Porębie 😊.
(II połowa, sierpień, 2015)
Szklarska Poręba atrakcje
Magiczny Szlak Ducha Gór
Karkonosz, Rzepiór, Liczyrzepa, czy Duch Gór to ta sama legendarna, tajemnicza postać z gór strzegąca przyrody i miejscowych skarbów. Jest prawdopodobnie tak stary jak same góry. Jest nieprzewidywalny jak siły natury, czasem bezlitosny, czasem opiekuńczy. Magiczny Szlak Ducha Gór powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach i pokazaniu walorów okolicy. W najbardziej interesujących punktach szlaku znajdują się granitowe głazy z płaskorzeźbami autorstwa lokalnego artysty-rzeźbiarza Macieja Wokana zawierające tajemnicze znaki. Znaki te są częścią gry terenowej, w której każdy może wziąć udział. Po szczegóły należy zgłosić się do punktu Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 757547740, it@szklarskaporeba.pl)
Huty Szkła
Szklarska Poręba – jak sama nazwa wskazuje – od zawsze związana była ze szklarstwem. To dzięki bogatym złożom kwarcu i drewnu z karkonoskich lasów. Pierwsza huta powstała tutaj już w połowie XIV wieku.
Dziś Szklarska to głównie miejscowość wypoczynkowa, całoroczny kurort, ale huty szkła i kryształu nadal tu istnieją i działają.
Huta Leśna
Można tutaj na własne oczy zobaczyć jak hutnik wydmuchuje szkło i tworzy z gorącej, plastycznej masy szklane dzbanuszki, ptaszki, kotki czy inne figurki. Można poznać proces barwienia szkła, jest możliwość przyjrzenia się pracy hutnika z bliska. Leśną hutę prowadzi wraz z rodziną pan Henryk Łubkowski – mistrz szklarski, który aktywnie podtrzymuje tradycje szklarskie w regionie. Zawsze świetną sprawą urozmaicająca zwiedzanie są różnego rodzaju warsztaty. Dzieci (od lat 8) mogą wykazać się sztuką grawerowania, a dorośli mogą spróbować swoich sił w dmuchaniu szkła.
Bilety wstępu: normalny 10zł, emeryci i renciści 8zł, dzieci 5-18 lat 5zł.
Warsztaty: poniedziałek – piątek 16zł, sobota-niedziela 12zł, ok. 40min.
Huta Julia
Jest to huta szkła kryształowego, jeden z niewielu istniejących dziś producentów Polsce. Wytwarza się tu ręcznie formowane i szlifowane produkty, które następnie są dystrybuowane na rynek krajowy i rynki zagraniczne. Podczas zwiedzania ogląda się pracującą w swym naturalnym rytmie hutę szkła kryształowego. Ścieżka turystyczna prowadzi praktycznie przez wszystkie działy procesu wytwórczego zaczynając od dmuchania gorącej masy szkła, poprzez szlifiernię, aż po kontrolę jakości i miejsce pakowania gotowych produktów.
Po zakończeniu zwiedzania na chętnych czekają warsztaty szklarskie.
Do wyboru są:
* warsztaty w minihucie, gdzie można pobawić się w hutnika odtwarzając cały proces produkcji szklanej ozdoby (4-7 lat)(45min.)(23zł/osoba)
* warsztaty grawerskie, gdzie dzieci samodzielnie grawerują własne motywy na kryształowej szklance (od 9 lat)(60min.)(35zł/osoba)
* warsztaty malowania na szkle, gdzie dzieci puszczają wodze fantazji i własnoręcznie ozdabiają malując kryształowe figury (od 7 lat)(40min)(29zł/osoba).
Ze względu na wiek (lat 7) padło na malowanie na szkle i wyszedł przecudny delfinek na tle zachodzącego słońca 😊.
Zwiedzanie: poniedziałek – piątek 09:30-16:00 (wejście co 30min.) ; 20zł dorośli, 15zł dzieci 5-15 lat
Szrenica
To górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m. Na szczycie znajduje się schronisko górskie „Szrenica” , a wierzchołek góry pokryty jest granitowym gołoborzem. Ze Szklarskiej Poręby można tu wejść czerwonym szlakiem lub wjechać wyciągiem krzesełkowym i dojść kawałek szlakiem czarnym. Nasi wycieczkowicze wybrali wersję „b” czyli „na leniwca” 😉. Ale dzięki temu mieli czas na kontemplację widoków na górze, poskakanie po Trzech Świnkach, przejście do Voseckiej Boudy po stronie czeskiej i zejście cudownym spacerem najpierw szlakiem zielonym, a potem żółtym mijając po drodze schronisko pod Łebskim Szczytem i podziwiając niezwykłe formacje zwane Kukułczymi Skałami.
Innym razem będąc na Szrenicy wybrali się czerwonym szlakiem na Halę Szrenicką. Na hali znajduje się drugie schronisko PTTK – Schronisko na Hali Szernickiej .
Termy w Cieplicach Zdrój
Cieplice – niegdyś osobna miejscowość Cieplice Zdrój, a od 1976 roku dzielnica Jeleniej Góry – to najstarszy kurort w Polsce. Termy Cieplickie to stosunkowo nowy, nowoczesny kompleks basenów rekreacyjno-sportowych. Idealne miejsce na zabawę i relaks zarówno w pogodny jak i deszczowy dzień. W skład kompleksu wchodzą: basen rekreacyjny z torami pływackimi, 2 brodziki dla dzieci ze zjeżdżalnią i tryskaczami, 2 baseny termalne z atrakcjami takimi jak hydromasaże, huśtawka i leżaki wodne, zewnętrzny basen termalny, basen rekreacyjny ze zjeżdżalniami, leżakami oraz koszami do gry w basketball, strefa SPA obejmująca sauny fińskie, saunę parową, bicze wodne, jacuzzi, grotę śnieżną, fontannę lodową, strefę relaksu z podgrzewanymi leżankami oraz gabinet do masażu.
Czynne codziennie w godzinach 06:00-22:00, strefa SPA 09:00-22:00, baseny zewnętrzne lipiec i sierpień 09:00-20:00, czerwiec i wrzesień 10:00 – 19:00. Należy zabrać ze sobą własny ręcznik (wypożyczenie 6zł + kaucja 40zł).
Ceny różnią się w zależności od wyboru opcji, godzin pobytu i sezonu. Np. 2h w czasie od 09:00 do 19:00 to koszt 31zł/osoba dorosła baseny, 36zł/osoba dorosła baseny + SPA, w okresie wakacji 01.07 – 31.08 33zł/osoba dorosła baseny, 38zł/osoba dorosła baseny + SPA. Bilet bez limitu 63zł/osoba dorosła baseny, 75zł/ osoba dorosła baseny + SPA. www.termycieplickie.pl/cennik_indywidualny
Wodospad Szklarki
W środkowej części Wąwozu Szklarki, na przełomowym odcinku potoku Szklarka, na skalnym progu, na wysokości 520 m n.p.m. znajduje się Wodospad Szklarki. Spada on w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody ma wysokość 13,3 metrów. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza. Przez stulecia był on uwieczniany w opisach, na rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko „Kochanówka”.
Wodospad Kamieńczyka
Jest to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., woda spada zaś trójstopniową kaskadąz wysokości 27m do Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz nie jest długi, ma ok. 100m długości, ale jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25m wysokości. W niektórych miejscach wąski na niespełna 4m robi wrażenie tajemniczego i zaczarowanego. Nakręcono tu zresztą sceny do ekranizacji magicznej „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Wysoki Kamień
To górujący nad Szklarską Porębą (1058 m n.p.m.) szczyt Gór Izerskich. Można stąd podziwiać przecudną panoramę Sudetów – całe Karkonosze widać jak na dłoni, dalej Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Widać oczywiście Szklarską Porębę, ale też Jelenią Górę, Świeradów Zdrój, Gryfów, Zgorzelec, Bolesławiec, Legnicę. Na szczycie można pobawić się w chowanego wśród malowniczych skałek. Działa też bufet i sklepik z pamiątkami. Schronisko jest ciągle w budowie, w związku z czym nie dysponuje jeszcze noclegami.
Groty Solne
Jak w każdym uzdrowisku, w Szklarskiej Porębie groty solne też są. Jest to doskonały sposób na spędzenie deszczowego popołudnia 😊. Do wyboru mamy Mikroklimatyczną Grotę Solno – Jodową albo Grotę Solną „Żupa”.
Zakręt Śmierci
Jest to najsłynniejszy zakręt w Polsce. Znajduje się na wysokości 775m n.p.m., na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa – Zdroju w odległości ok. 3,5 km od centrum miasta. Zakręt ten ma pełne 180 stopni. Zakręt Śmierci swoją niechlubną nazwę zawdzięcza niestety licznym wypadkom samochodowym. Można go zobaczyć jadąc samochodem, ale można też przejść tam szlakiem turystycznym ze Szklarskiej.
Jagody!
W sierpniu (a pewnie już i w lipcu) w karkonoskich lasach roi się od przepysznych, słodkich, olbrzymich jagód!!!! 😊
Park Linowy Trollandia
Znajduje się w samym centrum miasta, na terenie parku miejskiego. Trasy są fajne i ciekawe, ale wymagające. Opcje są dwie – średnia albo trudna. Obie ambitne 😊.
Cennik: 1 trasa – 29zł normalny, 24zł ulgowy do 13 lat, 2 trasy – 47zł normalny, 42zł ulgowy do 13 lat, 3 trasy – 62zł normalny, 57zł ulgowy do 13 lat.
Chybotek
To od XIX wieku jedna z głównych, owianych legendą atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Są to właściwie poukładane na sobie bloki skalne, z których najwyżej położony kamień (o średnicy ok. 4m) wsparty tylko w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać. Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Według starodawnych opowieści zamykał on wejście do podziemnego skarbca.
Złoty Widok
To kolejny punkt na szlaku Ducha Gór. Jest to wysoko położony próg skalny, z którego rozciąga się panorama na Karkonosze. W sierpniu większość widoku zasłaniały rozłożyste korony drzew, ale np. wczesną wiosną pewnie jest bajkowo 😉.
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik – ruiny warowni obronnej z XIII wieku. Istnieją hipotezy, że pierwszą budowlą obronną na górze Chojnik był gród plemienia Bobrzan. Na pewno jednak wiadomo, że w drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski, który pod koniec XIII wieku rozbudował Bolko I Surowy. Następnie dwór zastąpiono zamkiem (połowa XIV stulecia). Kamienna twierdza położona na skalistym szczycie (627 m n.p.m.) opadającym od południa pionową ścianą była niezwykle trudna do zdobycia. Dlatego zamek nigdy, mimo wielu prób, nie został zdobyty. Zniszczył go jednak piorun, od którego uderzenia w 1675 roku spłonął.
Wspinaczka jest mozolna, ale zdecydowanie warto. Z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie. Najpopularniejszy punkt startowy znajduje się w Sobieszowie koło kościoła. Wychodzą stamtąd szlaki czerwony, czarny, zielony i niebeski. Można też podjechać samochodem kawałek dalej, na Parking pod Chojnikiem (obok Zajazdu pod Chojnikiem) i dołączyć do szlaków w miejscu gdzie czerwony z niebieskim rozdziela się od zielonego z czarnym. Warto jest oczywiście wejść jedną stroną a zejść drugą – dla urozmaicenia. W naszym przypadku wchodzenie odbywało się szlakiem czerwonym/niebieskim mijając po drodze źródełko Kunegundy, a schodzenie szlakiem czarnym/zielonym . Ten ostatni jest bardziej skałkowy, trochę trudniejszy, ale niezwykle urokliwy i wart polecenia. Zdecydowanie czarnym szlakiem trzeba się przejść – w górę bądź w dół!
Na zamku można postrzelać z kuszy co potwierdzone zostaje specjalnym certyfikatem. Przebrać się też można w strój rycerza.
Każdego roku w II połowie sierpnia odbywa się tu Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Zamku Chojnik.
Zamek Chojnik zwiedzanie
Godziny otwarcia:
listopad – marzec: 10:00 – 16:00 (nieczynne w poniedziałki),
kwiecień – czerwiec, wrzesień – październik: 10:00 – 17:00,
lipiec – sierpień: 10:00 – 18:00.
Ceny biletów:
normalny – 6 zł, dzieci, uczniowie, studenci – 5 zł, emeryci i renciści – 4 zł,
(więcej o zamkach we wpisie: Zamki Dolnego Śląska)
Zamek Czocha
Zamek Czocha powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I Jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny. W kolejnych stuleciach zamek był przebudowywany. Swoje znaczenie militarne utracił po wojnie trzydziestoletniej i stał się rezydencją rodów rycerskich. Pożar, który wybuchł w 1793 r. zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności.
Niemniej jednak jeszcze na początku XX w zamek został gruntownie przebudowany i w takim kształcie możemy go oglądać dziś.
Podczas II wojny światowej zamek Czocha był silnie bronioną twierdzą hitlerowską. Podejrzewa się, że prowadzono tu badania nad bronią rakietową. Bogusław Wołoszański uważa, że być może stacjonowali tutaj niemieccy kryptolodzy, którym w czasie II wojny światowej udało się złamać radzieckie szyfry i zbudować maszynę deszyfrującą – „rybę miecz”.
W czasach PRL był tam ośrodek wypoczynkowy dla najbardziej prominentnych osobistości ówczesnej władzy (min. Bierut, Gomułka, Cyrankiewicz, Jaruzelski, Koniew, Żukow, Rokossowski).
Od 1996 istnieje tu hotel.
Zamek Czocha był tłem dla wielu filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali: Plecak pełen przygód, Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy. Do 2017 roku zamek był scenografią dla 35 produkcji filmowych.
Czocha słynie z tajemnych przejść, wejść ukrytych w ścianach i szafach. Z 30 wejść do podziemi Zamku Czocha zapisanych w źródłach, do tej pory udało się zbadać jedynie 12. Reszta skrywać może niejedną tajemnicę… Świadomość ta rozbudza wyobraźnię w niejednej głowie, a w głowie kochającego przygodę siedmiolatka aż kipi z podniecenia 😊.
Zamek Czocha zwiedzanie
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa około 1,5 godziny. Dzienne zwiedzanie 10:00 – 18:00, lipiec i sierpień do 20:00. Bilet normalny 20zł, dzieci i młodzież do 15 roku życia 12zł: zwiedzie sal z przewodnikiem. Bilet normalny 34zł, dzieci i młodzież do 15 roku życia 21zł: zwiedzie wnętrz z przewodnikiem + sale tortur + Gabinet Osobliwości. Wejście na dziedziniec (bez przewodnika): normalny 8zł, ulgowy 6zł.
(więcej o zamkach we wpisie: Zamki Dolnego Śląska)
Stóg Izerski
Jest to wycieczka z Sieradowa Zdroju. Można tu wejść z kilku kierunków znakowanymi szlakami turystycznymi oraz leśnymi drogami. Jest również opcja wjazdu gondolką. Na górze można poszwendać się po polankach, pobuszować w jagodzinach….
Kolej Izerska
Tak nazywane jest połączenie kolejowe Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Harrachov – Korenov. Ta wybudowana na początku ubiegłego wieku, a ponownie oddana do użytkowania w 2010 roku (po 65 latach przerwy) linia kolejowa jest uważana za jedną z najciekawszych w Polsce. Zakola, górskie urwiska, fauna i flora Gór Izerskich niemal na wyciągniecie ręki… Podróż żelazną Koleją Izerską jest niemałą atrakcją. Sam Harrachov, położony 4km od granicy z Polską, najbardziej słynie ze skoczni narciarskich. Jadąc koleją niestety skoczni się nie widzi. Stacja w Harrachovie jest zwyczajna, i wręcz nudno jest czekać na pociąg powrotny. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tego czasu właśnie na wycieczkę pod skocznie (bus, 15min) 😊.
Cena biletu: 6zł
Skalne Miasto
Czechy
Skalne Miasto to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych. W zdecydowanej większości składa się z piaskowców, które przez miliony lat wskutek erozji i działalności rzek i strumieni ukształtowane zostały w niesamowite formy. Jest naprawdę niesamowite! Człowiek czuje się taki malutki przemykając u podnóża strzelistych na kilkanaście metrów bloków skalnych. Niestety, w sezonie wakacyjnym czy w ładne weekendy wiosenno-letnio-jesienne, Skalne Miasto jest masakrycznie! zadeptane przez nieprzebrane tłumy turystów ☹. Trzeba naprawdę dobrze pogłówkować aby wybrać termin i dobrze trafić. Ze Szklarskiej Poręby to 80km (ok. 1,5h) drogi. Z Karpacza trochę bliżej, z Kudowy Zdrój jeszcze bliżej 😊.
Ceny biletów: 70 CZK/normalny = ok. 11,5zł, 35CZK/ulgowy = ok. 6zł
Praga Czeska
Będąc przy południowo-zachodniej granicy Polski można wyskoczyć choćby na chwilę do Pragi Czeskiej. I chociaż stolica Czech zdecydowanie zasługuje na dokładniejsze, chociażby 2-3 dniowe odwiedziny, to na dobry początek może być i te kilka godzin. Ze Szklarskiej Poręby ok. 170km, z Kudowy Zdrój tak samo.
O samej Pradze pisać nie będę, bo to temat na osobny post. Byliśmy z mężem dobre 15 lat temu i tak nas coraz mocniej kusi aby to powtórzyć…. może tym razem większą, dorosło – dziecięcą (pardon: młodzieżową) ekipą 😉. No i ten Pan Samochodzik i „Tajemnica tajemnic”…. – kusi 😊.
CENY (aktualizacja 2019)
– Wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego: 6zł/normalny, 4zł/ulgowy
– Huta Leśna
- bilet wstępu: normalny 10zł, emeryci i renciści 8zł, dzieci 5-18 lat 5zł.
- warsztaty: pon. – pt. 16zł, sb.-nd. 12zł
– Huta Julia
- bilet wstępu: 20zł dorośli, 15zł dzieci 5-15 lat
- warsztaty grawerskie: (od 9 lat) 35zł/osoba
- warsztaty malowania na szkle: (od 7 lat) 29zł/osoba
- minihuta warsztaty: (4-7 lat) 23zł/osoba
– Baseny termalne w Cieplicach Zdrój
Ceny różnią się w zależności od wyboru opcji, godzin pobytu i sezonu. 2h to koszt ok. 35zł/osoba dorosła. Bilet bez limitu 63zł/osoba dorosła baseny, 75zł/osoba dorosła baseny + SPA. www.termycieplickie.pl/cennik_indywidualny
– Park Linowy Trollandia
- 1 trasa: 29zł normalny, 24zł ulgowy do 13 lat,
- 2 trasy: 47zł normalny, 42zł ulgowy do 13 lat,
- 3 trasy: 62zł normalny, 57zł ulgowy do 13 lat
– Zamek Chojnik
- normalny – 6 zł, dzieci, uczniowie, studenci – 5 zł, emeryci i renciści – 4 zł,
– Zamek Czocha
- zwiedzie wnetrz z przewodnikiem: bilet normalny 20zł, dzieci i młodzież do 15 roku życia 12zł:.
- zwiedzie wnętrz z przewodnikiem + sale tortur + Gabinet Osobliwości: bilet normalny 34zł, dzieci i młodzież do 15 roku życia 21zł:
- wejście na dziedziniec (bez przewodnika): normalny 8zł, ulgowy 6zł.
– Skalne Miasto (Czechy)
- bilet wstępu: 70 CZK/normalny = ok. 11,5zł, 35CZK/ulgowy = ok. 6zł
Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu
Inne posty o górach znajdziesz TUTAJ
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊
Bardzo ciekawy wpis, bogaty w mnóstwo propozycji tras wędrówek. Niedaleko Szklarskiej Poręby, bo w Piechowicach mieści się Szwajcarski Dworek. Idealne miejsce na wypoczynek w luksusowych apartamentach, możemy się zrelaksować w strefie SPA oraz zjeść smaczny posiłek i nabrać sił na kolejne wycieczki!