Mazowieckie Okolice Warszawy Puszcza Kampinoska

Do Karczmiska

napisany przez Agata

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

Znajdziemy tu malownicze łąki, turzycowiska, porastające wydmy bory sosnowe, grądy i olsy. Wiosną cieki wodne zamieniają się w rozlewiska nad którymi poprowadzone zostały kładki. Tu widać dokładnie jak wały wydmowe przeplatają się z położonymi w obniżeniach terenami podmokłymi i bagnistymi – najbardziej charakterystyczną cechę Puszczy Kampinoskiej. Ta ścieżka to taka Puszcza w pigułce.

 

Ścieżka edukacyjna „Do Karczmiska”

Ścieżka ma ok. 2,8km i zaczyna się na parkingu we wsi Truskaw (pokrywa się z czarnym szlakiem im Kazimierza Wójcickiego). Nie jest to pętla, więc aby nie wracać po śladach warto połączyć przejście z innymi szlakami.

Na początek wkraczamy na uroczysko i w krainę jałowców. Po przejściu około kilometra docieramy do granicy Obszaru Ochrony Ścisłej Cyganka utworzonego w 1977 roku. Obejmuje on bory sosnowe, grądy, łęgi, fragmenty turzycowisk. Żyją tu w ciszy i spokoju łosie, dziki i liczne ptaki. Ścieżka poprowadzona została jego krawędzią. Tu mamy już tereny podmokłe ponad którymi przerzucone zostały umożliwiające przejście mostki. Mijamy malownicze uroczyska, strugi i zanurzone w nich łęgi i olsy. Powoli tereny podmokłe oddają pola suchym, wydmowym lasom. Docieramy do Karczmiska a następnie do ostatniego punktu ścieżki – wiatrołomów. To polana, na której nie ma dorodnych, wysokich drzew. Są niesamowicie wyglądające jesienią wrzosowiska, gdzieniegdzie jakieś krzaki – pamiątka po huraganie jaki przeszedł nad Puszczą w lipcu 2004 roku.

Karczmisko

W XIX wieku na ternie Puszczy, zwłaszcza przy traktach w stronę Warszawy, znajdowało się wiele karczm. Były to karczmy rządowe, prywatnych właścicieli ziemskich, żydowskie. Był to bardzo opłacalny interes. Pito tu piwo i gorzałkę, czasem odbywały się tańce, zatrzymywali się też pierwsi puszczańscy turyści.

Ta konkretna karczma nazywała się Niepust. Dlaczego Niepust? Podobno jak ktoś do niej wszedł to ona go już ze swych objęć nie wypuściła. No chyba że pijaniutkiego i bez grosza…

 

Jak najlepiej dojechać

Parking leśny znajduje się na końcu wsi Truskaw (z centrum Warszawy 35km). Jest całkiem spory.

Truskaw to jedna z najstarszych puszczańskich wsi. Wzmiankowana była już w 1419 roku. Nazwa nawiązuje oczywiście do naszych dzisiejszych truskawek, ale pośrednio, bezpośrednio pochodzi od trzasku. Konkretnie chodzi o słowo „trusk” oznaczające w średniowieczu „lekki trzask”, „szelest”. Truskawką nazywano wtedy poziomkę lub inny owoc leśny. Dlaczego? Co tam komu w truskawkach czy poziomkach chrzęściło czy trzaskało? – no tego właśnie dokładnie nie wiadomo 😉.

 

Opcje połączenia szlaków

Jeśli nie chcemy wracać tą samą drogą lub niecałe 3km to dla nas za mało – można połączyć ten spacer z następującymi szlakami. 

Puszcza w Pigułce

To pętla ok. 10km po jednych z piękniejszych terenów Puszczy Kampinoskiej. Tereny podmokłe i wydmy. Wrzosowiska i prześwietlone słońcem sosnowe lasy. Kręta Droga. Groblowa Droga. Mogiła Powstańców 1863 roku. Kanał Zaborowski. Dokładny opis naszej wiosennej wycieczki znajdziecie TUTAJ

 

 

KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x