Mazowieckie Okolice Warszawy

Skansen w Kuligowie

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(na północ od Warszawy, 45km od centrum)

Kuligów to dziś letniskowa wieś położona w zakolu i nad starorzeczem Bugu. Kiedyś była to szlachecka wieś rodziny Kuligowskich, którzy pod koniec XV wieku przybyli tu z Kamieńca Mazowieckiego (obecnie Kamieńczyk nad Bugiem). 

Skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej Doliny Narwi, Bugu i Liwca

Twórcą i właścicielem działającego od 2000 roku skansenu jest Pan Wojciech Urmanowski. Sam pochodzi z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Widzi jak na przestrzeni lat zmieniła się jego rodzinna wieś, jak tradycja odchodzi w przeszłość, staje się historią. Postanowił więc ocalić od zapomnienia ten dorobek kultury materialnej dawnej polskiej wsi. Od przeszło 20 lat zbiera, kupuje i przywozi sprzęty jakie można było spotkać w wioskach na Mazowszu i Podlasiu pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku. To zarówno malutkie przedmioty jak i wielkie maszyny oraz całe budynki.

Mamy tu karczmę, przydrożną kuźnię, wozownię, oborę, tokarnię, spichlerz, stodołę, chałupę wiejską i mały dworek drobnej szlachty. Wszystkie są bogato, przebogato! wypełnione zbiorami. Aż w głowie się kręci od ilości sprzętów. Mnie osobiście zachwyciła izba wypełniona blisko 70-ma lampami powozowymi. Mąż był zafascynowany maglownicą i kolekcją sań. Syn natomiast zgłębiał tajniki sieczkarni.

Jednocześnie sam skansen nie zajmuje wielkiej powierzchni, zwiedzając go nie przemierzymy hektarów i nie będziemy potrzebowali plastrów na odciski.

Jest to zdecydowanie miejsce niesamowite i niesamowita skarbnica wiedzy. Niestety… skarbnica nie do końca uchylająca rąbka swej tajemnicy… Chodzi konkretnie o brak opisów. Szkoda, wielka szkoda. Chodząc tam czuliśmy się niestety jak dzieci we mgle. Coś tam niby kojarzyliśmy… ale nie byliśmy tak naprawdę pewni co do czego służy i jak się tych rzeczy używało. Ciekawe opisy uczyniłyby to miejsce naprawdę wyjątkowym. I jeszcze bardziej cennym!

Dla kogoś kto się na temacie zna – miejsce zdecydowanie must see na mapie skansenów w Polsce. Laicy, tacy jak my, wyszliśmy troszkę z niedosytem. Szkoda, bo potencjał jest przeogromny.

Godziny otwarcia:

1 VI – 31 VIII: wtorek – niedziela 11:00 – 17:00 
1 IX – 15 X: sobota, niedziela 11:00 – 17:00 

Cena biletów (V 2021):

13zł/normalny ; 10zł/ulgowy


Sytuacja aktualna spowodowana pandemią koronawirusa SARS-CoV-2

Skansen jest czynny

Aktualne informacje znajdziecie TUTAJ


 

Mimo braku opisów i tak warto tam zajrzeć, bo to miejsce niezwykłe. A wizytę w skansenie można połączyć z wycieczką nad zakola i starorzecza Bugu. Może być spacer, może być rower.

O naszej wyprawie rowerowej nad ujście Bugu do Narwi przeczytacie TUTAJ

 

Więcej o polskich skansenach zajdziesz tutaj: Skanseny – powroty do przeszłości

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x