Szlaki Puszczy Kampinoskiej
Znajdziemy tu trochę przyrody i trochę historii. Wydaje się to być całkiem dobra opcja na spacer z dziećmi. Nie za długa, nie za krótka, urozmaicona, z wieżą widokową i skansenem.
Ścieżka dydaktyczna „Skrajem Puszczy”
Jest to jedna z dziesięciu ścieżek edukacyjnych znajdujących się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Poprowadzona została skrajem Obszaru Ochrony Ścisłej Granica, powstałego w 1936 roku jako rezerwat puszczański z inicjatywy prof. Romana Kobenzy.
Ścieżka jest pętlą, a jej długość to 4km. W północnej jej części mamy wiekowe drzewostany sosnowe i dębowe, jest cmentarz wojenny. Kierując się na południe docieramy do Skansenu budownictwa puszczańskiego oraz Alei Trzeciego Tysiąclecia, a następnie wchodzimy kładką na Olszowieckie Błoto.
Wieś Granica
Wieś powstała około 1795 roku jako tzw. budy zasiedlone przez budników. Budnicy to ludzie, którzy trudnili się wycinką drzew i przerobem pozyskanego drewna na węgiel drzewny, smołę i potaż. Na czas wyrębu lasu mieszkali oni na terenie Puszczy w prymitywnych chatach zwanych budami. Z czasem pomiędzy chatami powstawały karczmy, zamieszkiwały w nich kobiety, rodziły się dzieci. To właśnie zakładane przez budników osady dały początek istniejącym do dzisiaj wsiom.
Przed II wojną światową wieś liczyła 40 gospodarstw. Była to rzędówka, czyli wieś o układzie wzdłuż jednej ulicy z polami na tyłach gospodarstw. Zawierucha wojenna a następnie pożar w latach 60. XX wieku sprawiły, że mieszkańcy wsi odsprzedali swoje gospodarstwa na rzecz Parku. Wieś została opuszczona.
Skansen Budownictwa Puszczańskiego
Skansen jest malutki, składają się na niego trzy zagrody nazwane od ostatnich właścicieli budynków – Widymajera, Wiejckiej i Połcia. Dwie pierwsze posadowione są w formie tzw. „ulicówki” czyli typowej dla Równiny Łowicko-Błońskiej wsi rozciągniętej po obu stronach drogi. Zagroda Poiłcia, tzw. Chata Kampinoska leży troszkę dalej.
Cmentarz wojenny w Granicy
Cmentarzy wojennych w Puszczy Kampinoskiej jest 17. Na nich, w leśnych mogiłach i na cmentarzach komunalnych spoczywa około 9500 żołnierzy walczących na tych terenach w czasie II wojny światowej. Jeden z takich cmentarzy jest właśnie w Granicy, gdzie spoczywa około 800 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Są także pojedyncze groby żołnierzy Armii Krajowej z 1942 roku.
Olszowieckie Błoto
To fragment południowego pasa bagiennego Puszczy Kampinoskiej. Jego oś stanowi Kanał Olszowiecki. Meliorację tego terenu zaczęły już władze carskie w drugiej połowie XIX wieku, a kończono podczas okupacji hitlerowskiej. Osuszanie mokradeł przyniosło jednak więcej szkody niż pożytku – zwłaszcza w długoterminowej perspektywie.
Obecnie obszar ten jest ostoją dla ptactwa i zwierzyny ale przede wszystkim ma wielką wartość florystyczną. Występuje tu np. jeden z najrzadszych storczyków w Puszczy Kampinoskiej – storczyk kukawka. Ponadto w tym miejscu mamy zachowane fragmenty zmiennowilgotnych tzw. łąk trzęślicowych – najcenniejszych w Puszczy. Ich ochrona polega min. na regularnym koszeniu, dlatego częstym widokiem są tu tradycyjne stogi siana układane wokół pionowych drągów.
Na kładki i wieżę widokową Olszowickiego Błota warto pójść, ale zdecydowanie wczesnym rankiem, ewentualnie wieczorem ale w dzień powszedni, a najlepiej jakiś dżdżysty, bezludny. Zwierzyna kocha takie miejsca, ale musi mieć ciszę i spokój.
Mnie, jak mam być szczera, zawiodło trochę to miejsce. Ścieżka jest różnorodna – owszem, jest historia, jest przyroda – ale jednak czegoś jakby brak… Może to kwestia ilości ludzi, może tego że parking prawie wjeżdża w skansen… Ten ostatni zresztą mogliśmy oglądać tylko zza płotów, gdyż godziny otwarcia są dość oryginalne. Ponadto tuż obok trwają intensywne prace budowlane. Powstaje kilka drewnianych budynków. Ma to być impuls do rozwoju okolicy. Oby tylko nie przekształciła się w lunapark z watą cukrową i balonami na hel…
Aleja Trzeciego Tysiąclecia, w której od 1999 roku drzewa sadzą osobistości z Polski i ze świata, w ogóle nie przypadła mi do gustu.
Jak najlepiej dojechać
W Granicy jest parking (całkiem spory) – dojazd od DK 560 Warszawa – Leszno – Sochaczew.
Opcje połączenia szlaków
Jeśli niecałe 3km to dla nas za mało – można połączyć ten spacer z innymi szlakami. Chociaż tutaj już lepiej wybrać się rowerem.
Kacapska Droga i zagubione wsie Puszczy Kampinoskiej
To pętla ok. 25km po jednym z najpiękniejszych bagiennych szlaków Puszczy Kampinoskiej – Kacapskiej Drodze. Do tego zabytkowe chaty w Granicy i inne zagubione w lesie puszczańskie wsie takie jak Zamość czy Cisowe. Dokładny opis naszej wiosennej wycieczki znajdziecie TUTAJ
KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ
Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki
Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie