Łódzkie

Winnica Witaj Słońce

napisany przez Agata

Łódzkie na weekend

Winnica, wino, trochę opowieści z nim związanych. Cisza, spokój i sielskość krajobrazu. Już po raz któryś przekonaliśmy się, że wypad do polskiej winnicy to weekend doskonały! 🥰

Jeśli chcecie spędzić czas zgodnie z ideą slow life – Witaj Słońce jest na to idealnym miejscem.

(XI 2022)

Gdzie to jest

Tym razem – uwaga, zaskoczenie! – to województwo łódzkie na pograniczu z mazowieckim. Rzecz dzieje się w małej wsi Mnich Probostwo pod Kutnem (10km), niecałe 160km od Warszawy. 5km stamtąd znajduje się Oporów i maleńki zamek na wyspie – doskonałe dopełnienie weekendu.

Winnica Witaj Słońce

Winnica nie jest duża, wręcz malutka. Na niespełna 3ha ziemi rośnie 51 rzędów winorośli. Jej historia też nie jest długa, bo sięga 2018 roku. To właśnie wtedy państwo Sylwia i Arkadiusz Prośniewscy spełnili kiełkujące w nich od dawna marzenie i założyli własną winnicę. W zasadzie wbrew sztuce – bo nie na stoku, nie na południu Polski, nie w zielonogórskim, nie pod Sandomierzem – tylko na płaskim jak stół polu w Łódzkiem. Słuchali przy tym uważnie, korzystali z wiedzy i doświadczenia innych. Uczyli się pilnie. I co? I znów wbrew wszelkim zasadom panującym w tej branży już po dwóch latach pili swoje pierwsze wino. Nie po trzech, czterech latach – po dwóch. A w 2022 roku Euphoria Red zdobyła na konkursie WINOPL srebrny medal w kategorii wina czerwone wytrawne.

Co ważne winnica jest prowadzona w sposób ekologiczny. Właściciele starają się o odpowiednie certyfikaty, ale ta procedura trwa. Tymczasem bez chemii zarówno uprawia się tu winorośl jak i produkuje wino. Np. zamiast stosować nawozy azotowe na winnicy rośnie koniczyna. No i oczywiście róże – przyjaciele każdego winiarza, które jako pierwsze „ostrzegą” go o chorobie, która miałaby zaatakować winorośl.

Kolacja i degustacja

Do winnicy zajechaliśmy wieczorem, a że był już listopad to i ciemno za oknem. Spacer wśród winorośli odłożyliśmy więc na dzień następny.

Deska serów i wędlin doskonale komponowała się z degustowanymi trunkami, a tort bezowy był wprost obłędny. Standardowo w pakiecie smakuje się 4 rodzaje wina. Niemniej jednak, jako że tym razem byliśmy jedynymi gośćmi, poprzestaliśmy na 3. Degustowaliśmy wina z rocznika 2021 – białe Euphoria Muscaris oraz Euphoria Johaniter i czerwone Euphoria Red. Wszystkie były zacne, chociaż ja pozostaję wierna polskim winom białym 😊.

Podczas tego spotkania pan Arkadiusz opowiedział nam sporo ciekawych historii o winie, o uprawie wina w Polsce i o jego przygodzie z winem – jak to wszystko się zaczęło i jakie są plany na przyszłość. Zajrzeliśmy też to winnej piwniczki. Kilka godzin minęło nie wiadomo kiedy 😊.

A same wina – smak, bukiet, aromat… A etykiety to małe dzieła sztuki!

Spacer po winnicy

Następnego dnia rano poszliśmy z panem Arkadiuszem na mały spacer po winnicy. Towarzyszył nam też drugi gospodarz – owczarek collie, Olaf.

Listopad to okres już po winobraniu. Na krzakach nie ma już gron, liście już prawie opadły. Niemniej jednak ta wizyta przekonała mnie, że winnica o każdej porze roku wygląda urokliwie. W tej uprawie jest po prostu coś magnetycznego, coś takiego, że chce się tam być.

Gdy jest ciepło można np. wziąć koc, kosz z winem i przekąskami i zrobić sobie piknik wśród winnych krzewów. Można też zasiąść na leżaczku na tarasie i kontemplować okolicę. Jesienią można przyjechać na winobranie.  

Gdzie spaliśmy

Do dyspozycji gości są trzy pokoje – żółty Solaris (2os.), fioletowy Cabernet (2os.) i szałwiowy Seyval (4os.). Każdy z nich wyróżnia się niesamowitym designem i dbałością o szczegóły. To głównie zasługa pani Sylwii 😊.

Z balkonu rozciąga się zaś widok na winnicę. To spojrzenie o poranku na otuloną ranną mgłą winnicę – bezcenne 🥰.

Kontakt do winnicy: TUTAJ 

 

Ostatnio w Łódzkiem zwiedzaliśmy zamki, teraz pojechaliśmy tam do winnicy. To województwo naprawdę potrafi zaskoczyć! 

A co jeszcze robiliśmy podczas tego weekendu, gdzie byliśmy i co zwiedzaliśmy na tej mikrowyprawie przeczytasz TUTAJ

 

Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie  😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x