Mazowieckie Okolice Warszawy

Wieliszewskie Łęgi

napisany przez Agata

REZERWAT PRZYRODY WIELISZEWSKIE ŁĘGI

(IV 2021)

Wieliszewskie Łęgi to malutki rezerwat przyrody położony w pradolinie Narwi.

Lasy łęgowe to takie, które występują właśnie nad rzekami i w zasięgu wód powodziowych. Tak więc jest to teren podmokły, zalewowy, niedostępny dla człowieka.

Pomiędzy nim, a narwiańskim wałem biegnie wąska ścieżka, niebieski szlak. I to tyle, dalej w głębi już tylko ptaki – w tym zimorodki i remizy, stare dęby i storczyki.

Tak – STORCZYKI

Rezerwat ten został utworzony właśnie dla nich. Zwany „Storczykowym Gajem” jest jednym z najbogatszych stanowisk storczyka w województwie mazowieckim. 

Wieliszewskie Łęgi znajdują się pomiędzy Wieliszewem a Zegrzem Południowym, zaledwie 40km od Warszawy. Jest to doskonały pomysł na spacer za miastem, który warto połączyć z wędrówką wałem przeciwpowodziowym wzdłuż Narwi.

Jak tam dojechać i skąd ruszyć na spacer

Samochodem z Warszawy można jechać w kierunku Marek (S8), a następnie Nieporętu (DK 631) i dalej Zegrza Południowego (DK 61). Można również przez Legionowo prosto DK61 na Zegrze Południowe. Nie przejeżdżając przez most na Narwi zjeżdżamy w lewo w ulicę Rybaki, na której gdzieś parkujemy i idziemy wzdłuż Narwi wałem (ok. 500m).

Od drugiej strony do rezerwatu dojdziemy również wałem zaczynając spacer np. w Wieliszewie na ulicy Willowej (ok. 1km), lub z okolic Jeziora Wieliszewskiego ulicą Myśliwską i dalej niebieskim szlakiem. Jak chcemy dłuższej wyprawy można się pokusić o marsz od zapory w Dębe (ok. 5km). Wszystko zależy od tego skąd dojeżdżamy i jak daleki spacer sobie zaplanowaliśmy.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z kolejki podmiejskiej i przejazd do Wieliszewa (PKP Wieliszew) a następnie rowerki 😊. My tak właśnie zrobiliśmy przy okazji jeszcze odwiedzając Jezioro Kwietniówka i Wieliszewskie. Dokładny opis wycieczki rowerowej znajdziesz TUTAJ.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x