Słowenia

Jezioro Bled – słoweńska perełka

napisany przez Agata

(etap 2)(sierpień 2015)

 

Jezioro Bled

Jezioro Bled zajmuje powierzchnię 1,44 km², a jego głębokość dochodzi do 30,6 m. W północno-wschodniej części znajdują się źródła termalne, które sprawiają, że woda w lecie ma temperaturę dochodzącą do +26 °C. Jest to jedno z najcieplejszych alpejskich jezior. I choć woda nie jest tak krystaliczna jak w Bohińskim to kąpiel w nim sprawia naprawdę dużą przyjemność.

Wokół jeziora wytyczona jest ścieżka, która na pierwszy rzut oka wydaje się łatwa do przejścia ale jak to z okrążaniem jezior bywa, w praktyce okazuje się bardzo długa. Dla dzieci jakby zbyt długa…☹.

Miasteczko Bled jest ładne ale bardzo turystyczne. Pełno tu hoteli, hotelików, sklepów, przystani, restauracji. Jedną z fajniej położonych jest Restauracja Panorama, której taras wystaje nad taflę jeziora a usytuowana jest dokładnie vis’a vis zamku przy południowo-wschodnim krańcu jeziora. W Bledzie wielkim problemem jest miejsce do parkowania. Małe parkingi przeznaczone są zazwyczaj dla gości hotelowych. Ale daje radę. Np. pod Trgovski Center Bled (przy głównej ulicy Ljublianska Cesta) – bezpłatny parking przez 2h.

 

Atrakcje nad Jeziorem Bled

Zamek Bled

Na przeciwległym brzegu widzimy zamek Bledzki, wzniesiony na skale 130 metrów powyżej tafli jeziora. Jest to najstarszy tego typu obiekt w Słowenii – pierwszy zapis historyczny na jego temat pochodzi z 1011 roku. Na początku składał się prawdopodobnie jedynie z wieży otoczonej murem obronnym, w późnym średniowieczu dobudowano kolejne wieże i umocnione warownie. Obecnie funkcjonuje jako muzeum (www.blejski-grad.si/en/museum).

 

Blejski Otok

Jest to wyspa położona na środku jeziora a na niej wśród zieleni dzwonnica, kościółek, plebania i mała samotnia. To niezaprzeczalna wizytówka tego miejsca, regionu a może nawet i kraju. Nie ma bowiem plakatu promującego Słowenię, artykułu o Słowenii czy jakiegokolwiek innego kolażu niezawierającego widoku jeziora Bled ze swoją wyspą i kościółkiem. Dostać się tam można tylko drogą wodną. W pobliżu znajduje się jeden z kilku punktów, z których kursują tam tradycyjne łodzie zwane Pletna. W rejs po jeziorze wliczony jest półgodzinny postój na zwiedzanie wyspy.

 

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar wyżłobiony rwącymi wodami rzeki Radowny został udostępniony dla zwiedzających już pod koniec XIX wieku. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego, w którym „Weingarten” oznacza „ogród winny”.

Miejsce to oddalone jest od Bledu zaledwie o 4 km. 4 km wąskiej, urokliwej, krętej drogi poprzez pola oraz małe górskie wioseczki. Przed wejściem do samego wąwozu jest spory parking. Ludzi trochę, ale nawet na początku sierpnia, czyli w samym szczycie sezonu, natura zdecydowanie wygrywa.

W samym wąwozie trasa poprowadzona jest drewnianymi kładkami, galeryjkami i mostkami zawieszonymi na wspornikach nad spienioną wodą. Wapienne ściany wąwozu sięgające 160 metrów porośnięte są drzewami, krzewinkami, trawami i różnymi gatunkami kwiatów.

Licząca 1,6km, przepiękna i niezmiernie urokliwa trasa kończy się wodospadem. Wrócić należy po śladach. W czasie wycieczki warto na moment zboczyć ze szlaku i udać się na pobliskie wzgórze Hom, gdzie spotkać można zabytkowy XV wieczny gotycki kościół św. Katarzyny. Ze wzgórza roztacza się malownicza panorama na masyw Triglav oraz jezioro Bledzkie.

Czynny codziennie 8:00 – 19:00, bezpłatny parking, wstęp: dorośli 4 euro, dziecko 2 euro. (www.vintgar.si/)

 

czytaj dalej:

Bovec – rafting i ziplining na Słowenii

Jaskinia Križna Jama

Jaskinia Postojna i zamek Predjama

Jaskinie Škocjańske – niesamowity podziemny kanion

Piran – pachnący Triestem kawałek Słowenii

 

Wszystkie wpisy o Słowenii znajdziesz tutaj: SŁOWENIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x