Austria

Biblioteka w Admont

napisany przez Agata

W alpejskim Admont znajdziemy niesamowity skarb. To największa klasztorna biblioteka na świecie. Wejście do jej barokowego wnętrza to prawdziwa podróż w czasie. Wrażenie jest niesamowite i niezapomniane.

(VIII 2022)

Klasztor i biblioteka

Opactwo Benedyktynów w Admont założono w 1074 roku i właściwie od tamtego momentu zbierano, konserwowano, przepisywano i przechowywano w nim książki.

Sama biblioteka – taka jak ją dziś możemy podziwiać – powstała w drugiej połowie XVIII stulecia (1776 zakończenie budowy) i jest uznawana za europejską perłę baroku. Biel, róż, błękit, złoto, freski, rzeźby… sala długa na ponad 70m, szeroka na ponad 14m i wysoka na ok. 12m… cała wypełniona księgami… Wszystko to oszałamiała i zapiera dech w piersiach.

Jest to największy z zachowanych księgozbiorów klasztornych na świecie. Zawiera około 200 000 tomów. Najcenniejszym skarbem jest ponad 1400 rękopisów (najstarsze z VIII wieku) i 530 inkunabułów, czyli wczesnych druków (takich wykonywanych do 1500 roku).

70 000 ksiąg wystawionych jest w sali bibliotecznej. To woluminy powstałe od XVI do XIX stulecia. Pozostałe, starsze i te najcenniejsze jak np. Biblia z XI wieku, przechowywane są w zamknięciu.

Zwiedzanie biblioteki

Godziny otwarcia są zmienne, dlatego przed planowaną wizytą trzeba je dokładnie sprawdzić TUTAJ 

Bibliotekę można zwiedzać samodzielnie: wejście o 11:00 i 14:00 oraz w grupie z przewodnikiem.

My całkiem nieświadomie i kompletnie przypadkowo zaszliśmy tam na godzinę 14:00. Kupiliśmy bilety i spokojnie zwiedzaliśmy zarówno bibliotekę jak i muzeum. Niemniej jednak powyższe informacje znajdują się na stronie klasztoru, potwierdza je też Izba Turystyczna Styrii.  

Ceny biletów (VIII 2022): bilet normalny 14,50euro, bilet ulgowy: 6euro.

W sali bibliotecznej można robić zdjęcia bez flesza.

Zakupione bilety obowiązują także w przyklasztornym muzeum, w którym można zobaczyć sztukę sakralną ale też dawne szaty liturgiczne, hostie, kielichy mszalne, itp. Opisy tylko w języku niemieckim.

Do Admont zajechaliśmy na rowerach, a wróciliśmy stamtąd pociągiem. Wycieczkę tę oraz gdzie spaliśmy w okolicy znajdziecie we wpisie: Park Narodowy Gesäuse.


KOSZTY ( 3pax, sierpień 2022)

– biblioteka w Admont: 14,50euro/normalny, 6euro/ulgowy

– obiad w Admont: 15-20euro/os.

– pociąg Admont – Gstatterboden im Nationalpark: 5euro/os., 2euro/rower

– nocleg na kempingu Campingplatz Forstgarten : 26euro/doba (3pax, mały namiot, samochód)


Wszystkie wpisy o Austrii znajdziesz tutaj: AUSTRIA

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x