Szwajcaria

Koleje Retyckie

napisany przez Agata

KOLEJ ALBULA

Kolej Albula to niesamowita, poprowadzona przez szwajcarskie Alpy trasa, która od 1904 roku łączy Thusis z Sankt Moritz. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO uznawana jest za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych świata.

To cześć słynnych Kolei Retyckich kursujących pomiędzy szwajcarskim Thusis i włoskim Tirano.

My jechaliśmy nią od Tiefencastel do Sankt Moritz. Najpiękniejszy odcinek czekał nas pomiędzy Preda i Bergün. I choć te dwie miejscowości dzieli w linii prostej zaledwie 7-8 kilometrów, a po torach 12km, to różnica poziomów wynosi ponad 400 metrów. Pociąg pokonuje tę trasę wijąc się po serpentynach, pokonując wiadukty, przejeżdżając wydrążonymi w skale tunelami. Ma do pokonania bowiem położoną na wysokości 2315 m n.p.m. Przełęcz Albula.

Obok poprowadzony jest fantastyczny szlak pieszy, który w zimie zamienia się w niesamowity tor saneczkowy. 

Tor saneczkowy Preda – Bergün

To 6km niesamowitej zabawy wśród fantastycznych widoków. Pokonuje się na niej 422m różnicy poziomów.

Osobiście nie miałam okazji, ale z góry, z pociągu widziałam trasę i zazdrościłam każdą kosteczką ciała frajdy, jaką mieli zjeżdżający. Jest to w końcu najdłuższy, oświetlony tor saneczkowy w Europie!

Tor saneczkowy Darlux – Bergün

To sportowy tor saneczkowy, bardziej wymagający. Pokonuje się na nim 576 m różnicy poziomów na trasie 4km. Zjazd jest więc znacznie bardziej stromy, a trasa węższa i bardziej kręta. Tutaj zaleca się użycie kasków i ochraniacza na plecy, tzw. żółwia.

Osobiście na oba zjazdy proponuję założyć co najmniej kask narciarski. Na oba też najwygodniej ubrać się w strój narciarski. Koniecznością są oczywiście dobre, mocne buty turystyczne, bo sankami steruje się własnymi nogami.

https://www.schlitteln-berguen.ch/schlittelbahn-preda-berguen

 


KOSZTY ( styczeń 2021)

(1 CHF = ok. 4,3 PLN)

przejazd Tienecastel – St. Moritz: 25 CHF/normalny ; 12,50 CHF/ulgowy

zjazd sankami: 14 CHF/1 zjazd


 

Wszystkie wpisy o Szwajcarii znajdziesz tutaj: SZWAJCARIA – będzie pięknie na bank!

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x