Czarnogóra

Jezioro Szkoderskie – przyroda do potęgi n

napisany przez Agata

(etap 2)(sierpień 2016)

 

Jezioro Szkoderskie 

To największe jezioro na Bałkanach. Jego głębokość dochodzi do 60 metrów. Znane jest z bogactwa występującej na jego obszarze flory i fauny. Żyje tam wiele gatunków ptactwa wodnego, między innymi rzadko spotykany pelikan. Brzeg Jeziora Szkoderskiego obfituje w malownicze półwyspy i bagienne zatoczki. Można tam znaleźć także malownicze wioski rybackie i kilkusetletnie monastyry. Jest jednym z ostatnich mokradeł z tak czystą wodą. 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 już na terytorium Albanii. Jest największym, a zarazem najmłodszym ze wszystkich parków narodowych Czarnogóry. Zajmuje 7% powierzchni kraju.

 

 

Nocleg nad Jeziorem Szkoderskim

Karuc Apartment (rezerwacja booking.com)

Wybierając nocleg nad Jeziorem Szkoderskim warto unikać jego głównej części w tym potwornie turystycznej i kompletnie nieklimatycznej miejscowości Virpazar. W moim przekonaniu genialnym rozwiązaniem są północne rubieże jeziora. W okolicach tych zmienia ono swój charakter i kształt. Przestaje być olbrzymią balią, okrągłym wielkim stawem, którego przeciwległy brzeg majaczy gdzieś na widnokręgu. W swej północnej części jezioro zaczyna meandrować pomiędzy wyrastającymi z wody górami, wcinającymi się w wodę półwyspami i mierzejami. Wokół każdej tej lądowej przeszkody powstają gigantyczne pola lilii wodnych, które o każdej porze roku wyglądają bajkowo. Wiosną zaś, gdy nenufary te rozkwitają na biało widoki są podobno nieziemskie.

Wieś Karuc

Do liczącej zaledwie kilka chałup wsi Karuc nie jest łatwo dojechać. Choć oznaczona na google maps (na trasie jest także kierunkowskaz) jest tak maleńka, że jadąc człowiek wątpi we własne umiejętności nawigacyjne, sprzęt i informacje. Droga jest wąska i pusta. Ale na końcu szlaku czeka nagroda. Cisza, spokój, tylko wodne ptactwo trzepoczące się gdzieś w szuwarach…..

Na miejscu dostajemy duży pokój z łazienką i dwoma gigantycznymi łożami. Jest to po prostu niegdysiejszy pokój gospodarzy – z kuchnią, kominkiem, starymi zdjęciami na ścianach, porcelaną w komodzie i półkami z książkami. Dobudowawszy sobie górne piętro gospodarze przenieśli tam swoje mieszkanie, parter zaś przeznaczyli pod wynajem. Jest tam jeszcze kilka innych pokoi, w sumie pod wynajem przeznaczone są 3-4 pokoje.

Po przyjeździe gospodarz z żoną osobiście nas witają, częstują rakiją i sokiem z granatów. Do tego dostajemy suszone śliwki i świeże figi. Na obiad gospodarz oporządza, a żona smaży karpia i pstrąga z nocnego połowu. Do tego pyszna domowa surówka, ziemniaki z koperkiem i zupa kalafiorowa. Wszystkim tym możemy delektować się na ganku, tuż nad brzegami jeziora siedząc i rozkoszując się ciszą pod pergolą z kiwi. Wieczorem zostajemy zaproszeni do rodzinnego stołu i przedstawieni córce oraz zięciowi. Krążąca butelka rakiji oraz domowej polskiej malinówki rozwiązuje wszystkim języki i choć tylko młodzi umieją po angielsku (gospodarz troszeńkę a żona wcale) to i tak wieczór upływa na miłych rozmowach i śmiechu. Do tego kosztujemy tradycyjnej wędzonej czarnogórskiej szynki i sera a wszystko zagryzamy soczystym, bajecznie smakującym arbuzem i melonem.

Jeśli ktoś szuka natury na końcu świata, ciszy, spokoju i prawdziwie rodzinnej atmosfery to dobrze trafił.

 

Jezioro Szkoderskie atrakcje

Rejs motorówką po Jeziorze Szkoderskim

Rejsy motorówką po jeziorze organizuje gospodarz. Uzbrojeni w aparat fotograficzny wyruszamy na łowy na dzikie ptactwo i przecudne krajobrazy. Rejs trwa ok. 1,5 – 2h. To szybciej, to wolniej suniemy łodzią pomiędzy wyrastającymi z wody wyspami. Tuż przed nami podnosi się do lotu spłoszone ptactwo. Po drodze zawijamy na jedną z wysepek i zwiedzamy kilkusetletni monastyr, w krypcie którego spoczywają szczątki założyciela miasta Cetynia. O zachodzie słońca wracamy do Karuca. Leniwie suniemy przez porosłe trzciną meandry, tzw. Wietnam. Złote słońce odbija się w tafli jeziora. Jest pusto i cicho. Cudnie!

 

Kąpiel w Jeziorze Szkoderskim

Właśnie w Karuciu biją źródła Jeziora Szkoderskiego. Kąpiel tutaj jest niezwykle orzeźwiająca. Z dna wybija bowiem lodowata woda i tylko cienka warstwa wierzchnia nagrzewa się od słońca. Tak więc jak się płynie unosząc ciało przy powierzchni wody jest przyjemnie, ale wystarczy tylko odrobinę głębiej zanurzyć nogę czy rękę od razu całego człowieka przeszywa zimny dreszcz. Dzięki źródłom woda ta jest bardzo czysta.

 

Piesze bądź samochodowe wycieczki wzdłuż brzegów jeziora, na punkty widokowe

 

 

Czytaj dalej:

Žabljak i Góry Durmitoru

Pluzine, czyli skalne tunele, turkus jeziora i poszarpane zbocza wąwozów

Rafting w kanionie rzeki Tara

 

Wszystkie wpisy o Czarnogórze znajdziesz tutaj: CZARNOGÓRA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x