Chorwacja jednym kojarzy się z wakacjami all inclusive, innym ze słońcem i lazurem Adriatyku.
Jeszcze inni na to hasło mają przed oczami betonowe plaże albo zapchane kempingi. I taką Chorwację można znaleźć…
Ale jak się głębiej poszuka znajdzie się urokliwe zatoczki, średniowieczne warowne miasteczka, przepyszną kuchnię, spieczone słońcem góry i krystaliczne wody jezior. Tutaj można też wędrować, zwiedzać, podziwiać i poznawać ludzi.
Poniżej garść inspiracji na urlop w Chorwacji.
Wyspa Krk
Jest to największa wyspa na Morzu Adriatyckim, której długość linii brzegowej to 190 km.
Plaża w Baška
Duża, drobny żwirek, zurbanizowana.
Plaża w Stara Baška
Tutaj znajdziecie spokój, ciszę, zagubione małe plażyczki w skalnych zatoczkach. My też znaleźliśmy swoją „bezludną” plażę na końcu jakiejś szutrowej drogi. I choć było tam jednak kilka osób, klimat był sielski.
Więcej na temat Wyspy Krk TUTAJ
Wyspa Rab
Jest to najmniejsza wyspa zatoki Kvarner, leżąca 20 kilometrów na południe od najbardziej znanej wyspy regionu – Krk. Mówi się, że pomimo niewielkich rozmiarów jest to najpiękniejsza wyspa zatoki. W swojej wschodniej części jest skalista i dość sucha, górzysta, natomiast w zachodniej odznacza się soczystą zielenią. W północnej części, zwłaszcza w zatoce Lopar, znajdziemy tu nawet piaszczyste plaże.
Miasto Rab
Jedno z najładniejszych miast nad Adriatykiem. Zdecydowanie! 😊
Pierwsze zapiski pochodzą z X w. p.n.e., ale okres najszybszego rozwoju Rabu przypadł na I w. p.n.e., kiedy to cesarz Oktawian August nadał mu prawa miejskie. Miasto ufortyfikowane jeszcze w średniowieczu słynie z wielu romańskich i gotyckich kościołów.
Warto poszwendać się po uliczkach, skosztować owoców morza w jednej z licznych restauracyjek, wejść na wieżę skąd rozpościera się panorama na dachy miasta…. Na deser na pewno warto zjeść rabską tortę, czyli lokalny placek z cytryną i migdałami. Nie jest tani, ale naprawdę wyjątkowy! I niezapomniany 😊.
Więcej na temat Wyspy Rab TUTAJ
Wyspa Mljet
Ta należąca do grupy wysp Dalmacji południowej jest ósmą największą wyspą na Adriatyku i jednocześnie jedną z najbardziej zalesionych, a co za tym idzie najbardziej zielonych. Wyspa ta położona jest w bliskiej odległości od Dubrownika, półwyspu Pelješac oraz wyspy Korčula. Dostać się można na nią promem z Dubrownika, Splitu, Rieki.
Park Narodowy Mljet oraz Odysseus’s cave / Blue Cave to główne atrakcje na wyspie. Więcej na ten temat TUTAJ
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w północnej części kraju niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Został założony w 1949 roku i jest on równocześnie największym i najstarszym parkiem w Chorwacji.
Jest to 16 lazurowych jezior połączonych 92 wodospadami. Wszystko otaczają gęste lasy, a jeziora podziwiać można dzięki drewnianym kładkom, rozpiętym tuż nad powierzchnią wody. To absolutny must na mapie Chorwacji!
Więcej na ten temat TUTAJ
Dubrownik
Dubrownik to miasto-symbol Chorwacji, miasto-perła, o którym można by napisać książkę.
Jego nieodparty urok i piękno są nierozłącznie związane z długą i bogatą historią. Dubrownik to potężna starówka, to port do którego zawijają największe wycieczkowce świata, to marina z pięknymi jachtami, to plaże i to wreszcie zwykłe dzielnice mieszkalne zwykłych ludzi. To duże i drogie miasto, po którym najlepiej poruszać się komunikacją miejską, a na mniejszych odcinakach na piechotę.
Więcej na ten temat TUTAJ
Trogir
Trogir to miasto portowe na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w środkowej Dalmacji.
Założone w III wieku p.n.e. posiada przepiękną starówkę, której zwiedzanie wąskich uliczek zarówno w dzień jak i w nocy przenosi nas do odległej epoki. Zniszczone w 1123r. przez Saracenów zostało odbudowane 70 lat później przez Wenecjan. W 1997 roku znajdująca się na wyspie starówka Trogiru wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Więcej na ten temat TUTAJ
Split
Największą atrakcją turystyczną Splitu są pozostałości gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Pałac ten był tak ogromny, że zajmuje dziś całą starówkę. Najbardziej charakterystycznym jej elementem (i całego Splitu) jest wysoka, 61-metrowa, wolno stojąca romańska dzwonnica. Można na nią wejść, żeby przyjrzeć się pałacowi, miastu i portowi z lotu ptaka – naprawdę warto!
Więcej na ten temat TUTAJ
Omiš
Omiš położony jest w Środkowej Dalmacji, przy ujściu do Adriatyku rzeki Cetiny, otoczony masywem górskim Mosor. Zamieszkuje go ok. 6500 ludzi. Między XII a XIV wiekiem znany był z siedliska piratów, którzy siali postrach wśród marynarzy przez wiele lat. Krążące legendy głoszą, że to właśnie w Omišu narodziło się piractwo.
Więcej na ten temat TUTAJ
Wszystkie wpisy o CHORWACJI znajdziesz tutaj: CHORWACJA
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊