Mazowieckie

Dwór w Radoniach

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

W Radoniach, 35km na południowy zachód od Warszawy stoi dwór z XIX wieku. Otacza go park krajobrazowy ze stawami, pięknym starodrzewem i pachnącym rozarium. W wybrane weekendy bramy się otwierają. Kafejka plenerowa zaprasza na kawę, herbatę, domową lemoniadę i pyszne ciasto.

My wpadliśmy tam pewnej niedzieli u schyłku lata.

(wrzesień 2023)

Trochę historii

Stojący do dzisiaj murowany, klasycystyczny dwór został zbudowany około 1842 roku, niemniej jednak historia majątku radońskiego sięga jeszcze czasów napoleońskich. Na przestrzeni lat dobra te często zmieniały właścicieli, ostatnimi przed wojną byli Chrzanowscy herbu Suche Komnaty. W 1945 roku musieli jednak opuścić posiadłość, która na skutek reformy rolnej z 1944 roku została znacjonalizowana i rozparcelowana.

W okresie powojennym, jak wiele tysięcy mu podobnych, popadł w ruinę. Dopiero na początku XXI wieku, po 10 latach prac, udało się dwór odbudować. W 2010 roku wprowadzili się do niego nowi właściciele.

 Dwór w Radoniach dziś

Dziś dwór znajduje się w rękach prywatnych. Od wiosny do jesieni właściciele w wybrane weekendy zapraszają do siebie. Terminy trzeba sprawdzać na facebooku dworu, gdyż są ustalane w zależności od pogody i dyspozycyjności gospodarzy. Otwiera się wtedy tzw. Kafejka Plenerowa. Pani właścicielka piecze ciasto (mniam, pyyyycha!). Można zamówić kawę, herbatę lub lemoniadę. Czasami z wnętrza dochodzą dźwięki fortepianu – to syn właścicieli gra na ustawionym w holu instrumencie.

Można usiąść przy którymś z wystawionych stolików, na leżaku albo po prostu rozłożyć koc na trawie. Jest romantycznie i bezpretensjonalnie. Panuje tu subtelna, trochę leniwa atmosfera ziemiańskiego dworu.

I nie ma żadnych jednorazówek. Ciasto podawane jest na pięknych talerzykach, kawa w filiżankach. Do tego widelczyki i łyżeczki z zastawy. Wiele miejsc powinno się od Pani właścicielki uczyć, bo tekturowym kubasem można zabić nawet najpiękniejsze miejsce.

 

Jak tam dojechać

Z Warszawy trzeba wyjechać trasą S8 na Katowice. Zjazd 53 na Grodzisk Mazowiecki, Siestrzeń. Na terenie posiadłości są wyznaczone miejsca parkingowe.

 

W pobliżu warto odwiedzić

Radziejowice: 19km

– Ojrzanów pałac i park: 10km

– Żyrardów: 20km

 Skulski Las: 13km

Winnica Dwórzno: 20km

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x