Apulia (Puglia) Włochy

Bari – stolica Apulii

napisany przez Agata

włoski citybreak

Całą przygodę z Apulią zaczynamy w Bari, gdzie ląduje samolot. Z lotniska można dostać się do miasta pociągiem. Kursują one co kilkanaście minut, a podróż trwa ok. 20minut. Jeśli jednak chce się w kolejnych dniach pojechać dalej, trzeba wypożyczyć samochód.

(lipiec 2021)

Miasto dzieli się na część historyczną – Bari Vecchia i nowoczesną –  Borgo Murattiamo (dzielnicę Murat).

Bari Vecchia

Tu zdecydowanie trzeba być! Najlepiej niespiesznie poszwendać się po wąskich, kamiennych uliczkach. Pozaglądać w bramy, posłuchać dochodzących z podwórek i otwartych okien odgłosów, popatrzeć jak gospodynie siedząc w otwartych drzwiach wytwarzają makaron orecchiette. Przycupnąć w małej knajpce i napić się lokalnego piwa podawanego z oliwkami. A potem pójść dalej, aby za kolejnym zaułkiem odkrywać kolejne bramy, kolejne podwórka z suszącym się praniem i kolejne wąskie, kamienne uliczki.

 

Castello Svevo (Zamek Svevo)

Wchodząc na Stare Miasto od zachodu nie sposób nie zauważyć tej potężnej budowli.

Zamek pochodzi z czasów normandzkich. Został zbudowany w 1132 roku przez Normana Rogera II. Krótko potem zniszczony i odbudowany, w kolejnych stuleciach należał do kolejnych dynastii i władców tych ziem. Gdy przeszedł na własność króla Neapolu Ferdynanda Aragońskiego, ten podarował go rodzinie Sforzów. To właśnie na zamku w Bari wychowała się przyszła królowa Polski – Bona Sforza. W tym okresie zamek nabrał renesansowej formy. W 1518 roku Bona została żoną Zygmunta Starego i królową Polski. Opuściła Bari aby powrócić tu osiem lat po śmierci męża, w 1556 roku. Nie na długo jednak – już wkrótce została bowiem otruta.

Dziś na zamku znajduje się muzeum.

 

Bazylika św. Mikołaja (San Nicola)

Bazylika ta uważana jest za symbol miasta i jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. Jest ona ważnym miejscem pielgrzymowania zarówno dla katolików, jak i prawosławnych.

Św. Mikołaj jest patronem Bari. Jego szczątki zostały przywiezione ze zdobytej przez muzułmanów tureckiej Myry w 1087 roku. Chwilę trwało, zanim wybudowano godną złożenia relikwii bazylikę. Stało się to podczas synodu w roku 1098 (ostateczne ukończenie bazyliki 1103 rok).

W Bazylice św. Mikołaja pochowana jest także Bona Sforza. Jej grób znajduje się za głównym ołtarzem. Marmurowy pomnik ufundowała pod koniec XVI wieku córka królowej – Anna Jagiellonka.

 

 Katedra San Sabino (Duomo di Bari)

Cattedrale di San Sabino jest poświęcona pierwszemu patronowi Bari – świętemu Sabinowi. Została zbudowana na przełomie XII i XIII stulecia na ruinach zniszczonej przez Wilhelma I z Sycylii bizantyjskiej katedry.

 

Borgo Murattiamo

Dzielnica Murat, czyli nowa część miasta. Rozciąga się ona bezpośrednio za Starym Miastem. Na początku XIX wieku w otoczonym murami, wąskim Bari Vecchia było już tak ciasno, że podjęto decyzję o rozbudowie miasta. Joachim Murat, król Neapolu, ogłosił dekret o budowie „nowej wioski” na południe od starego centrum. 

Tu zatem znajdziemy kilka perełek architektury z przełomu XIX i XX wieku. Są tu też „zwykłe” mieszkalne kamienice, ulice i sklepy. Nie wszystkie piękne, nie wszystkie urocze.

 

Spacer po promenadzie

Pomimo iż Bari nie ma najpiękniejszych plaż, to na spacer nad morzem warto się wybrać. Tym bardziej, że w pobliżu jest jedna z knajpek, którą chciałam Wam polecić 😊.

 

La Tana dei Lupi

To restauracja z owocami morza, na nie bowiem postawiliśmy będąc w Bari. Knajpkę tę poleciła nam właścicielka apartamentu. A ja polecam dalej – palce lizać 😊.

 

Nocleg w Bari

Najwięcej opcji noclegowych jest w dzielnicy Murat. Są one również tańsze niż te na Starówce.

B&B Dolce Incanto (rezerwacja booking.com)

Jest to apartament w jednej z kamienic przy ulicy Via Alessandro Manzoni. Przestronny, czysty, klimatyzowany. Lokalizacja wyśmienita – jedynie 1,5km spacerkiem do Starówki. Możliwość bezpłatnego parkowania w pobliżu.

W środku czekały na nas owoce i własnoręcznie zrobione przez właścicielkę ciasto. W lodówce woda, soczki i jogurty. Mimo, iż na booking.com była to opcja bez śniadania, mieliśmy i podwieczorek i śniadanie 😊. Właścicielka ponadto zaopatrzyła nas w mapę i poleciła kilka fajnych knajpek na kolację.

Pokój dwuosobowy: 76,50 euro (lipiec 2021)

 

Czytaj dalej:

Polignano a Mare i Monopoli – miasteczka na klifach i kąpiel w turkusach

Alberobello – kraina domków trulli

Matera – miasto wykute w skale

 

Wszystkie wpisy o Apulii znajdziesz tutaj: APULIA – na włoskim obcasie

Wszystkie wpisy o Włoszech znajdziesz tutaj: WŁOCHY

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x