Mazowieckie

Zamek w Liwie

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(na północny-wschód od Warszawy, 95km od centrum)

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie

Już w XIII stuleciu stała tu drewniano – ziemna warownia ochraniająca przed Litwinami i Jaćwingami leżący w pobliżu bród na rzece Liwiec. Murowany zamek został wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego (wzniósł on też zamek w Czersku i Wiznie).

Zamek stanął na sztucznie usypanej wyspie wśród bagien i rozlewisk Liwca. Strzegł przeprawy przez rzekę oraz był strażnicą wschodniej granicy księstwa.

Jan Długosz uważał, że polski herb szlachecki Doliwa wywodzi się właśnie od rodu rezydującego na zamku w Liwie. Informację taką zapisał w swoim spisie herbów, który jest dziś najstarszym źródłem heraldycznym w Polsce.

W kolejnych stuleciach swą rozbudowę zamek zawdzięcza kobietom. W XVI wieku przebudowała go na potrzeby rezydencji i podniosła jego funkcje obronne księżna Anna Mazowiecka. Po wejściu Mazowsza do Korony pieczę nad zamkiem przejęła królowa Bona Sforza. To lata jego największej świetności, kolejnej rozbudowy i podniesienia rangi. 

Niestety późniejsze czasy obeszły się z nim bezwzględnie. Zamek został zdobyty i zniszczony zarówno podczas potopu szwedzkiego jak i podczas wojny północnej. W XVIII w. na jego gruzach postawiono – przylegający do ceglanej wieży – barokowy, biały dworek.

Jak każdy szanujący się  średniowieczny zamek ten w Liwie ma też swoje legendy, duchy i podziemne korytarze…

Podobno takie przejście łączy wieżę zamkową z klasztorem w Węgrowie… O północy też pojawia się tu Żółta Dama, czyli niesłusznie oskarżona o zdradę żona. A kapelusz króla szwedzkiego Karola XII… – leży gdzieś wśród bagnisk zerwany z głowy i poniesiony mętnym od piasku wiatrem… Przy Liwskich Mostach leżą też zakopane w mule szwedzkie armaty, które wpadły nam na wieczność, gdy pod ich ciężarem załamał się most… I złoto, ukryte skarby…Jeden wóz z dwunastu jakie zabierała ze sobą opuszczając Polskę królowa Bona zostawiła w Liwie. Ale pilnował ich sam diabeł i tylko uczciwe podzielenie kosztowności między ludzi z miasta pozwoliło wyrwać je spod jego kurateli….

Jak widać zamek w Liwie to bogata historia i cała garść legend. Choć została z niego tylko jedna wieża to warto tu zajrzeć chociażby na chwilkę 😊.

Ponadto należy śledzić kalendarz ponieważ co i raz odbywają się tu ciekawe imprezy historyczno – plenerowe.

Cennik i godziny otwarcia: TUTAJ

 

Zamek w Liwie można nie tylko zwiedzać, można tam też spać! Konkretnie chodzi o udostępnioną pod pole namiotowe trawiastą przestrzeń pod zamkiem. Genialna opcja dla tych, co płyną na kilkudniowy spływ i w tych okolicach zaplanują nocleg. Tak obudzić się z widokiem na średniowieczny zamek… pięknie 😊. Szczegóły TUTAJ

 

Jakiś czas temu zamek w Liwie przeszedł remont

Tak wyglądał kiedyś (2009)

A tak dziś (2020)

 

Gdzie zjeść w okolicy

My namierzyliśmy dwie opcje:

  • Zajazd na Liwskich Mostach

Tu jednak nie jedliśmy gdyż była impreza zamknięta.

  • Karczma przy Zamku

Zlokalizowana jest tuż pod samym zamkiem. Liczyliśmy na piękne i smaczne zwieńczenie dnia. I jakież było nasze rozczarowanie ☹. Jedzenie niedobre, styl żaden, atmosfera skapcyniała. W środku unosił się jakiś nieprzyjemny zapach więc siedliśmy na werandzie. Tu było lepiej. Generalnie jednak nie polecam.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
3 lat temu

Bardzo ciekawy komentarz, zachęca do zwierdzenia

2
0
Would love your thoughts, please comment.x