Mazowsze

Zamek w Liwie

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(na północny-wschód od Warszawy, 95km od centrum)

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie

Już w XIII stuleciu stała tu drewniano – ziemna warownia ochraniająca przed Litwinami i Jaćwingami leżący w pobliżu bród na rzece Liwiec. Murowany zamek został wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego (wzniósł on też zamek w Czersku i Wiznie).

Zamek stanął na sztucznie usypanej wyspie wśród bagien i rozlewisk Liwca. Strzegł przeprawy przez rzekę oraz był strażnicą wschodniej granicy księstwa.

Jan Długosz uważał, że polski herb szlachecki Doliwa wywodzi się właśnie od rodu rezydującego na zamku w Liwie. Informację taką zapisał w swoim spisie herbów, który jest dziś najstarszym źródłem heraldycznym w Polsce.

W kolejnych stuleciach swą rozbudowę zamek zawdzięcza kobietom. W XVI wieku przebudowała go na potrzeby rezydencji i podniosła jego funkcje obronne księżna Anna Mazowiecka. Po wejściu Mazowsza do Korony pieczę nad zamkiem przejęła królowa Bona Sforza. To lata jego największej świetności, kolejnej rozbudowy i podniesienia rangi. 

Niestety późniejsze czasy obeszły się z nim bezwzględnie. Zamek został zdobyty i zniszczony zarówno podczas potopu szwedzkiego jak i podczas wojny północnej. W XVIII w. na jego gruzach postawiono – przylegający do ceglanej wieży – barokowy, biały dworek.

Jak każdy szanujący się  średniowieczny zamek ten w Liwie ma też swoje legendy, duchy i podziemne korytarze…

Podobno takie przejście łączy wieżę zamkową z klasztorem w Węgrowie… O północy też pojawia się tu Żółta Dama, czyli niesłusznie oskarżona o zdradę żona. A kapelusz króla szwedzkiego Karola XII… – leży gdzieś wśród bagnisk zerwany z głowy i poniesiony mętnym od piasku wiatrem… Przy Liwskich Mostach leżą też zakopane w mule szwedzkie armaty, które wpadły nam na wieczność, gdy pod ich ciężarem załamał się most… I złoto, ukryte skarby…Jeden wóz z dwunastu jakie zabierała ze sobą opuszczając Polskę królowa Bona zostawiła w Liwie. Ale pilnował ich sam diabeł i tylko uczciwe podzielenie kosztowności między ludzi z miasta pozwoliło wyrwać je spod jego kurateli….

Jak widać zamek w Liwie to bogata historia i cała garść legend. Choć została z niego tylko jedna wieża to warto tu zajrzeć chociażby na chwilkę 😊.

Ponadto należy śledzić kalendarz ponieważ co i raz odbywają się tu ciekawe imprezy historyczno – plenerowe.

 


Sytuacja aktualna spowodowana pandemią koronawirusa SARS-CoV-2

Zasady zwiedzania oraz inne na bieżąco uaktualniane informacje znajdziecie TUTAJ


 

Godziny otwarcia

Ekspozycja główna w dworze barokowym i galeria wystaw czasowych w piwnicach gotyckich:

wtorek – sobota 10:00 – 16:00

niedziela 11:00 – 16:00

Cennik:

Bilet normalny: 10zł

Bilet ulgowy: 6zł

 

Zamek w Liwie można nie tylko zwiedzać, można tam też spać! Konkretnie chodzi o udostępnioną pod pole namiotowe trawiastą przestrzeń pod zamkiem. Genialna opcja dla tych, co płyną na kilkudniowy spływ i w tych okolicach zaplanują nocleg. Tak obudzić się z widokiem na średniowieczny zamek… pięknie 😊.

(na chwilę obecną  – czerwiec 2020 – pole namiotowe nieczynne ze względu na prace budowlane przy połączeniu obu części pomostu. Aktualne informacje i oferta TUTAJ  )

 

Jakiś czas temu zamek w Liwie przeszedł remont.

Tak wyglądał kiedyś (2009)

A tak dziś (2020)

 

Gdzie zjeść w okolicy

My namierzyliśmy dwie opcje:

  • Zajazd na Liwskich Mostach

Tu jednak nie jedliśmy gdyż była impreza zamknięta.

  • Karczma przy Zamku

Zlokalizowana jest tuż pod samym zamkiem. Liczyliśmy na piękne i smaczne zwieńczenie dnia. I jakież było nasze rozczarowanie ☹. Jedzenie niedobre, styl żaden, atmosfera skapcyniała. W środku unosił się jakiś nieprzyjemny zapach więc siedliśmy na werandzie. Tu było lepiej. Generalnie jednak nie polecam.

Czytaj także: Dolina Liwca  ;  Spływ Liwcem

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
8 miesięcy temu

Bardzo ciekawy komentarz, zachęca do zwierdzenia

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x