ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Rezydencja została wzniesiona w połowie XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego w jakże modnym ówcześnie stylu palazzo in fortezza. Po przebudowach jakich dokonała Izabela z Czartoryskich Lubomirska, Łańcut w końcówce XVIII wieku należał do jednych z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Fortuna jednak kołem się toczy i w następnych latach pałac zaczął popadać w ruinę. Świetność przywrócili mu na przełomie XIX i XX stulecia kolejni właściciele – Roman Potocki z żoną Elżbietą z Radziwiłłów. Przeprowadzono generalny remont. Była to prawdziwa modernizacja i po skończeniu prac powstała naprawdę nowoczesna jak na owe czasy rezydencja. Założono instalację wodociągową i kanalizacyjną, budynek zelektryfikowano. Powstał Ogród Różany i Ogród Włoski.

W 1944 roku Potocki wyjechał do Szwajcarii zabrawszy ze sobą znaczną część co najcenniejszych zbiorów.

Na szczęście zamek w Łańcucie nie został zniszczony. Nie zrobili tego ani Niemcy – bo front przechodził dalej, ani Rosjanie bo… Bo Rosjan powitał zarządca, który wystawił naprędce skonstruowany na sztachecie napis „własność ludu”. No i Armia Czerwona zostawiła pałac w spokoju.

 

Zwiedzanie Pałacu w Łańcucie

Kasy otwierane są rano 15 min przed rozpoczęciem pierwszej tury zwiedzania. Są one usytuowane w osobnym budynku, po przeciwnej stronie ulicy, naprzeciwko głównej bramy do parku.

Szczegółowe godziny otwarcia można znaleźć na stronie pałacu.

W poniedziałki Muzeum udostępnia bezpłatne zwiedzanie bez przewodnika i audioprzewodnika.

 Ceny biletów (2019):

Zamek i stajnie: zwiedzanie z przewodnikiem: 25zł/normalny, 20zł/ulgowy

Zamek i stajnie: zwiedzanie z audioprzewodnikiem: 30zł/normalny, 26zł/ulgowy

Wnętrza na II piętrze: 4zł/normalny, 2zł ulgowy

Ikony: 8zł/normalny, 5zł/ulgowy

Storczykarnia: 8zł/normalny, 5zł/ulgowy

Wozownia i Oranżeria w sezonie 2019 nieczynne ze względu na prowadzone prace remontowe.

 Bilety (w tym te na wnętrza II pietra, które ogląda się samodzielnie) kupuje się na konkretne godziny.

 

My wybraliśmy zwiedzanie z przewodnikiem. Byliśmy na godzinę 09:00 i – znów mieliśmy indywidualny tour 😊. Spacer po komnatach i stajni zajął nam dwie godziny ciekawych historii.

Wnętrza zamku w Łańcucie zachwycają! Sypialnie, sale reprezentacyjne, buduary, jadalnie… korytarze pełne obrazów i luster…. W każdej z sal cudowne żyrandole. No i oczywiście wspaniałe podłogi! Te podłogi to chyba oprócz powozów największa wizytówka Łańcuta. Ten pałac to perła, prawdziwy klejnot.

 

Inne pałace i rezydencje południowo-wschodniej Polski opisałam tutaj: Pałace i rezydencje

(czerwiec 2019)

Wszystkie posty z Podkarpacia znajdziesz tutaj: Podkarpacie – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊