Czarnogóra

Pluzine, czyli skalne tunele, turkus jeziora i poszarpane zbocza wąwozów

napisany przez Agata

(etap 4)(sierpień 2016)

Przejazd do Pluzine – dorga krajobrazowa P14

Mowa tu o prowadzącej przez Park Durmitor drodze nr P14. Wąska, pusta trasa wijącą się wśród majestatycznych gór, hal wypełnionych pobrzękującymi dzwoneczkami owieczkami, potem złotych pól, jakiś czarnogórskich wiosek. Niemałą atrakcją są też wykute w skałach tunele, całe mnóstwo tuneli. Jedne dłuższe, drugie krótsze. Jedne z zakrętami i „okienkami”, inne nie. Wszystkie jednak wykute w litej skale i tak zostawione, bez żadnych betonów, nitów czy elektryczności (po to te „okienka”). Trasa ta liczy 50km, google wylicza przejazd na 1,5h, ale warto wziąć sobie zapas czasowy na fotograficzne postoje i delektowanie się krajobrazami.

W miarę jak zbliżamy się do Pluzine oczom naszym ukazuje się turkus pomieszany ze szmaragdem – to widziane z góry wody Jeziora Piva. Powoli, zakręt za zakrętem, tunel za tunelem zjeżdżamy coraz niżej i niżej aby w końcu przedostać się przez most na jednej z odnóg jeziora do miasteczka Pluzine.

 

 

Jezioro Piva

To sztuczny zbiornik powstały poprzez zalanie terenu po zbudowaniu tamy na rzece Piva w 1975 roku. Ma ono 45km długości i nawet do 200m głębokości. Znajduje się na wysokości 645m n.p.m. co czyni go najwyżej położonym sztucznym zbiornikiem świata. Tama ma wysokość 200 metrów i grubość 36 metrów. Jest to druga co do wysokości tama w Europie. Zapora wykorzystywana jest przez pobliską elektrownię wodną Mratinje.

Nocleg nad Jeziorem Piva

Guesthouse Zvono (rezerwacja booking.com)

Guesthouse Zvono znajduje się w małej miejscowości położonej nad Jeziorem Piva, w Pluzine. Panuje tu niesamowita atmosfera chillout’u, spokoju i wyluzowania. Nikt się nie spieszy a wszystko jest załatwione, nikt nie robi nerwowych ruchów a jednak na nic się nie czeka i wszystko jest na czas. Niesamowite! 😊

Ośrodek ten składa się z kilku położonych w sadzie dwupiętrowych domków. Wszystkie wyposażone w łazienkę oraz lodówkę. Z górnego piętra widać oddalone o kilkadziesiąt metrów jezioro. Większość to bliźniaki ze wspólną werandą, na której można wieczorem napić się wina albo rano zjeść śniadanie. Śniadanie, kolację albo po prostu drinka można też zamówić w knajpce. Szczególnie polecam medovine, czyli pitny miód, gdyż knajpka ta jest jednocześnie miodziarnią 😊

 

Jezioro Piva atrakcje

Rejs po Jeziorze Piva 

Na miejscu (w Gueshouse Zvono) można wypożyczyć kajaki i wybrać się w relaksacyjny rejs po odnogach jeziora otoczonego pionowymi skałami kanionu. Nam niestety, mimo planów, pogoda płata brzydkiego figla i z kajaków musimy zrezygnować.

 

Wycieczka rowerowa

Inną opcją aktywnego wypoczynku jest wycieczka górska wzdłuż brzegów jeziora. Rowery również można wypożyczyć w Gueshouse Zvono. Trzeba jednak pamiętać, że trasa jest bardzo wymagająca! Szosa (po której prawie nic nie jeździ), a potem droga wije się góra – dół, góra – dół to zbliżając, to oddalając od jeziora. Celem może być np. Camp Vrbnica, czyli zaszyty w głuszy kemping gdzie podają przepyszne lokalne, domowe jedzenie i napoje. Trasa liczy 9,5km ale nachylenia po drodze sięgają 5% i 10%. Można tam dotrzeć też kajakiem od strony wody, lub po prostu samochodem.

My, będąc z ośmioletnim synem, za radą gospodarza, z ciężkim sercem ale decydujemy się na tę ostatnią opcję.

 

Kąpiel w Jeziorze Piva

W Pluzine znajduje się też całkiem przyjemne kąpielisko oraz atrakcyjny plac zabaw. Po Górach Dormitoru jest to bardzo dobra opcja na relaks dla dziecka 😊.

 

Okoliczne kaniony i punkty widokowe 

Jadąc z Pluzine w kierunku Trsa spotykamy liczne punkty widokowe, z których rozciągają się przecudne widoki na Jezioro Piva, kanion rzeki Piva czy też kanion Susica. O szczgóły i mapkę należy dopytać gospodarza w Guesthouse Zvono.

Nam niestety, ze względu na wszechogarniającą mgłę zasnuwającą wszystko w okresie względnego spokoju pomiędzy przetaczającymi się prawie non stop burzami, nie dane jest podziwiać tych cudów.

 

Czytaj dalej:

Rafting w kanionie rzeki Tara

 

Wszystkie wpisy o Czarnogórze znajdziesz tutaj: CZARNOGÓRA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x